Online poradna

 

Témata

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 368 výsledků se štítkem nájem
Nájem bytu  16.03.2016

Dobrý den, v návaznosti na odpověď na dotaz z 14.3.2016 "Odpis bytu a vstupní cena" mám otázku: 1.V případě, že pronajímám byt např. bez sklepa (ten využívám pro soukromé účely) pak skutečné náklady jako zaplacené úroky z hypotéky (ta vychází z celkové kupní ceny dle kupní smlouvy), zaplacená daň z nemovitosti či pojistné z pojištění domácnosti musím též pokrátit dle poměru cen jednotlivých složek majetku vyjádřených ať už v kupní smlouvě či znaleckém odhadu? Přijde mi to celkem komplikované. 2. Co když skončí pronájem např. k 20. dni některého měsíce. Musím skutečné náklady, které jsou předepsané roční či měsíční částkou (viz např. výše zmíněné) pokrátit příslušným počtem dní, kdy byl byt pronajímám? Tj. o X/365, kde X je počet dní kdy nebyl byt pronajímán? Děkuji a omlouvám se za zdlouhavost.

Zobrazit odpověd




Daň z nemovitosti a nájem  10.03.2016

Dobrý den, pokud podnik vyplácí nájemné z pozemků včetně daně z nemovitostí. V potvrzení je uvedeno kolik je nájemné a kolik daň z nemovitostí. Částka, která se bude zdaňovat daní z příjmu podle par.9 bude včetně daně z nemovitostí z celého lze odečíst 30% náklad tj.základ daně z FO? Nebo je možno odečíst daň z věcí nemovitých a zdanit jen nájem od kterého lze odečíst 30%. Daň z věcí nemovitých se bude hradit dle přiznání k 31.1.2016 až v květnu?

Zobrazit odpověd



Příjmy z pronájmu  08.03.2016

Dobrý den, mám dotaz k pronájmu bytu dle §9. Jednám o přenechání bytu za účelem krátkodobých pronájmů agentuře. Agentura mi vyúčtuje veškeré příjmy a výdaje, včetně služeb a předá mi čisté nájemné. Mohu na takové čisté nájemné pohlížet jako na smluvní nájem (dle smlouvy mezi mnou a agenturou) a uplatnit v DP 30% paušál?? Díky za odpověď. J S

Zobrazit odpověd

Paušální výdaje a přechod na skutečné  08.03.2016

Dobrý den Měla bych 2 dotazy ohledně přiznání fyzické osoby. 1) Může si fyzická osoba, která pronajíme byt (po rekonstruki) dát do výdajů odpisy? a popřípadě jo, jak to mám napsat do přiznání, když má výdaje uplatněné procentem z příjmu. 2) Za rok 2014 uplatnila procenta z příjmu, je možnost v roce 2015 udělat příjmy mínus výdaje?, nebo musí stále pokračovat % z příjmu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Zobrazit odpověd



Krácení nákladů při pronájmu  03.03.2016

Dobrý den, od půlky listopadu 2015 pronajímám byt, chci se zeptat budu uplatňovat skutečné výdaje, tedy i odpisy a další výdaje(pojistné, poplatek realitce za zprostředkování pronájmu atd.). Zajímá mne do výdajů mohu dát pouze poměrnou část odpisů za první rok 1 nebo dva měsíce? Obdobný dotaz s uplatněním výdajů ve formě pojistného za pojištění nemovitosti a domácnosti pronajímaného bytu- poměrná část za 1 nebo dva měsíce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd




Zhodnocení budovy a nájem  24.02.2016

Dobrý den, nezisková organizace přijme dar na rekonstrukci nemovitosti, ve které pořádá školení a aktivity, ze kterých plyne osvobození. V budově je více pokojů, které využí pro ubytování na seminářích. Část pokojů, které jsou volné pronajímá jako ubytování pro ziskovou činnost - pokud nejsou využity. Zisk z těchto pronájmů používá ke krytí neziskovky. Vztahuje se na dary osvobození z daně darovací i v takovém případě. Má tento částečný pronájem vliv na zdanění neziskovky?

Zobrazit odpověd

Odpisy při prodeji v lednu  19.02.2016

Dobrý den mám dotaz ohledně uplatnění odpisu u FO-nepodnikatele, který má pouze příjmy dle §9. Pronajímá více nemovitostí. V 01/2015 prodal nemovitost (zdanitelné příjmy cca 14 tis. Kč). Může uplatnit celou 1/2 ročního odpisu (cca 50 tis. Kč), dostat se tak do záporného čísla a snížit tak příjmy z ostatních nemovitostí, nebo může uplatnit odpis pouze do výše příjmů z této konkrétní nemovitosti (14 tis. Kč). Za odpověď předem velice děkuji. DH

Zobrazit odpověd

Pronájem squashových kurtů  18.02.2016

Dobrý den, jsme plátci DPH, chceme pronajímat (dlouhodobě) nebytový prostor včetně zabudovaných squashových kurtů neplátci DPH. (Kurty byly odepisovány samostatně jako movitá věc.) Vztahuje se osvobození od DPH na celý předmět nájmu, nebo jej musíme rozdělit na 2 části a u nájmu kurtů připočítat DPH?

Zobrazit odpověd



Dotazy k DPFO  14.02.2016

Dobrý den, žádám Vás o odpověď na otázky k dani z příjmu fyzických osob (zaměstnanec) týkající se příjmu z pronájmu nemovitosti (bytu). 1. Za rok 2013 byl uplatněn paušál z pronájmu nemovitostí. Taktéž za rok 2014. Lze začít od roku 2015 opustit paušál a začít uplatňovat výdaje a odpočty ve výši 1,4%? Nebo se musí pokračovat v paušálu 30%? 2. Lze uplatnit paušál za použití vozidla pro zajištění přijmů z pronájmu nemovitostí u majitelky pronajatého bytu (nabytí dědictvím-není ve SJM), která je zároveň zaměstnána na trvalý pracovní úvazek. Sama však nevlastní řidičský průkaz a auto, které používá (vozí jí manžel) bylo nabyto za trvání manželství a je psáo na manžela. 3. V roce 2013 byl dědictvím nabyt byt (byt je ve vlastnictví jednoho z manželů - není ve SJM) v rámci dědického řízení - notář. Byt byl v roce 2015 pronajat a budou na něj uplatňovány výdaje a odpočty za rok 2015. Cena bytu pro dědické řízení byla stanovena odborným názorem na tržní cenu bytu pro dědické řízení ze strany odborníka jedné realitní kanceláře (nikoli znaleckým posudkem), na částku 1 800 000 Kč - tento máme k dispozici. Nicméně i na základě tohoto odborného názoru bylo dědické řízení vypořádáno - vypořádání nemáme k dispozici (ztráta), v katastru zapsán dědic. Mohu tedy počítat odpočet 1,4% z částky 1 800 000 Kč za první rok pronájmu?

Zobrazit odpověd

Pronájem a prodej vyřazeného auta  09.02.2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: OSVČ přerušila v lednu 2015 živnost, automobil vyřadila 5.1. 2015, od ledna do prosince 2015 pronajímala nákladní automobil za 96tis, jedná se mi o to, zda v DP se mi pronájem promítne v příloze 2, §9 a uplatním 30% do výdajů. A druhá otázka, to samé auto prodal 23.12. 2015, ZC k 31.12.2014 ...140tis, prodáno za 190tis, jestli se mi to promítne na DP v příloze 2, §10, kde budou příjmy 190tis, náklady 140tis, ke zdanění 50tis. Neodvádět ZP a OSSZ. Moc děkuji za odpověd. P

Zobrazit odpověd


Výdaje při pronájmu  27.01.2016

Vážená společnosti, Jsem zaměstnanec a ještě pronajímám byt za 3.000kčza měsíc.Chtěl bych se Vás zeptat zda mohu uplatnit skutečné výdaje na kontrolu bytu ve výši 3.000kč/měsíc,zda to lze doložit lístky na bus či účtenku za benzín?Předcházející nájemník mi ukradl z bytu kamna a kuchyňskou linku,je zápis od policie ,lze i tyto věci dát do nákladů.Velice děkuji za rady krásný den Milan

Zobrazit odpověd

Vstupní cena a úprava pronajímané nemovitosti  27.01.2016

Dobrý den, manžel vlastní nemovitost zakoupenou v roce 2003. Od roku 2012 ji pronajímá. Do této doby si uplatňoval do DP výdaje paušálem. Za rok 2015 však chce přejít na výdaje skutečné. Může si nechat provést odhad nemovitosti až v letošním roce po té, co došlo k zhodnocení nemovitosti výměnou oken? Nebo musí mít odhad z roku kdy začal pronajímat a letošní opravu uvést jako technické zhodnocení při zařazení do odpisové skupiny? Děkuji

Zobrazit odpověd