Online poradna

 

Témata

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 9 výsledků se štítkem nájem
Odpisy při pronájmu v SJM  09.04.2021
Dobrý den, máme s manželem v SJM výrobní halu, kterou pronajímáme od data pořízení. Daň z příjmu platím já ( manželka )- využívám paušál. Dotaz: Pokud zúžíme u notáře SJM a tato hala přejde do výhradního vlastnictví manžela, bude on moci při zdanění využít skuteč. náklady? Pokud ano, jak by se zjistila vstupní cena pro odpisy? - znaleckým posudkem? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

DPH z oprav při pronájmu  29.03.2021
Dobrý den, OSVČ se stala plátcem DPH při překročení příjmu 1 mil., kde se do příjmů započítává i příjem z pronájmu (§ 9). Pronajímá byt v osobním vlastnictví, letos po provedené revizi plyn.kotle byla zjištěna nutnost výměny kotle. Může si OSVČ v tomto případě (výměna kotle již byla provedebna) odečíst DPH z faktury za nový kotel, práci, vyvložkování kominu apod. ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Odpisy domu ve spoluvlastnictví a rozdělení na jednotky  15.03.2021
Dobrý den, naše rodina vlastnila v roce 2020 podíl na bytovém domě v rozsahu 65% a druhý majitel měl 35%. Ke konci roku 2020 byl dům rozdělen mezi stávající majitele na bytové jednotky ve stejném poměru, ale společné prostory zůstaly ve společném vlastnictví pořád ve stejném poměru 65:35. Dům byl od své rekonstrukce odepisován a každý ze dvou majitelů si uplatňoval poměrnou část. Mohou si stávající majitelé (pořád tytéž 2 FO nepodnikající) uplatňovat odpisy pořád stejným způsobem? A když jeden z majitelů si nyní již ve svém bytě udělá rekonstrukci, je toto nový předmět odpisování? Moc děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Příjmy do 6 tis. Kč při dobrovolném podání přiznání  05.03.2021
Dobrý den, ráda bych se zeptala, švagr je zaměstnaný, nemá povinnost podat daňové přiznání, ale dobrovolně si ho sám podává (nedůvěra v účetní zaměstnavatele) a má příjem z nájmu nebytových prostor části domu menší než 6000 Kč ročně. Musí tento příjem zahrnout v daňovém přiznání? Povinnost podat DP mu sice nevznikla, ale když ho dobrovolně podává, nejsem si jistá. Děkuji.
Zobrazit odpověd

Zdanění bytů v SJM, použití auta v SJM  28.02.2021
Dobrý den. Nenašel jsem odpověď a tak bych o ni poprosil. Pronajímáme s manželkou 2 byty. Oba jsou v SJM. Ona má jeden ve svém daňovém přiznání, já zase ten druhý. Může každý z nás uplatňovat ve svém daňovém přiznání paušál na auto (80%), které máme jedno soukromé a je naše spolecne? Děkuji za odpověď. Petr
Zobrazit odpověd

Příjmy z pronájmu  26.02.2021
Dobrý den, mám dotaz ohledně dani z pronájmu nemovitosti. Jsem fyzická osoba a žiji v UK. Zde pracuji a platím daně, SP atd. V ČR vlastním byt, který pronajímám. Mám nárok využít slevu na poplatníka při podání daňového přiznání? Mohu také využít nákup vybavení bytu, náklady na údržbu, životní pojištění, úroky z hypotéky a platby do fondu oprav společenství vlastíků? Při podání musím doložit příjmy pouze z nájmu, nebo také mé příjmy v UK? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Práce společníka pro společnost; oprava nepronajatého majetku  23.02.2021
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jednočlenné s.ro., kde je jediný společník "pan X" a jednatel "pan X" , má sjednanou nájemní smlouvu na kancelář a sklad ve vlastní nemovitosti, která je ve vlastnictví společného jmění manželů ("pan X" a paní "XY"). S. r. o platí nájem dle ceny obvyklé za metry čtvereční kanceláře a skladu. V nájemní smlouvě je sjednáno, že lze na náklady s. r. o provádět opravy a technické zhodnocení. Majitel domu musel z důvodu toho, že v domě má sklad, kde má uložený materiál, provést výměnu oplocení kolem domu (jedná se o výměnu dřevěného plotu za plot dřevěný s betonovými sloupky). Je možno tuto opravu (případně technické zhodnocení) dát do nákladu s. r. o a jakým poměrem (např. poměr metrů čtvrceních domu a metry čtverečních pronajaté části). Nebo lze tento plot dát do nákladů celý?. Práci si prováděl majitel domu sám, jelikož má na stavební a údržbářské práce živnost jako OSVČ. Chtěl by fakturovat pak tedy pro své s. r. o opravu plotu v ceně obvyklé. Děkuji
Zobrazit odpověd