Online poradna

Otázka:

Jak se nestat plátcem DPH s nájmy nad milion

Dobrý den, vlastním nemovitosti - byty a garážová stání, zdaňováno podle § 9 s uplatňováním skutečných nákladů, kde příjem z pronájmu, zálohy od nájemníků na elektrickou energii a zálohy od nájemníků na služby budou vyšší než 1 mil, musím se registrovat k DPH? Je možné, aby elektroměry zůstaly napsané na pronajímateli a nájemníci hradili zálohy a vyúčtování přímo energetice bez ovlivnění povinnosti platit DPH? To samé u služeb, které nejdou na nájemníka přepsat. Co bych měl udělat abych se plátcem DPH nestal? Děkuji.

Odpověď:

Určitě je možné, aby elektroměry, plynoměry i některé další služby "byly napsány na" nájemníky (smlouva převedena na ně) a tudíž se vás netýkaly a nepočítali se do obratu; jsou však služby, kde to zrealizovat nelze (např. voda, osvětlení společných prostor) a ty se společně s nájmem do obratu počítat budou.

Pokud změníte smlouvy tak, že související služby se nebudou vyúčtovávat, ale budou placeny paušání částkou, pak je můžete považovat za součást nájmu a uplatnit osvobození. Pokud poskytujete pouze osvobozená plnění, tak se plátcem DPH nestanete ani překročením obratu. Nevýhodou je, že v případě vyšší spotřeby nemůžete zpětně vyúčtovávat nedoplatky (ale můžete na další období zdvihnout paušál). pb