Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 60 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem nájem

Skutečné výdaje u pronájmu  22.08.2019
Dobrý den, jsem státní zaměstnanec a zároveň soudní znalec, kde jsem se stal plátcem DPH. Zároveň pronajímám nemovitost, kde uplatňuji skutečné výdaje formou odpisů. Cenu nemovitosti mám odpisově nastavenu na 30 let. (Do nákladů dávám i vozidlo a přiměřeně jeho provoz). Nedělám chybu? Je tento postup správný (odpisy u plátce DPH, kdy nejde přímo o podnikání v klasické podobě)? Pokud je postup chybný, jak bych se měl zachovat? Děkuji za odpověď. ŠV
Zobrazit odpověd

Příspěvky do fondu oprav na technické zhodnocení  08.08.2019
Pokud příspěvky do FO začnu dávat do nákladů až v roce 2019 v celkové částce např. 6 000,- Kč /protože až nyní tam je nájemce, jinak do FO platíme již několik let/ a na konci roku 2019 se zároveň dozvím, že můj podíl na TZ je 7 000,- Kč, tak zvýším daňový základ jen o 6 000,- Kč a cenu bytu zvýším pro odpisy také o 6 000,- Kč nebo o 7 000,- Kč. Děkuji za odpověď. Mějte pěkný den a děkuji
Zobrazit odpověd

Nájem a plátce DPH  11.04.2019
Dobrý den, prosím podnikám jako OSVČ a ještě pronajímám byty, v daň. přiznání § 9, ale ty nejsou v obchodním majetku. Jsem plátce DPH. Prosím musím tento příjem každý kvartál uvádět v přiznání k DPH jako příjem osvobozený od DPH . Bude to na v daň. přiznání k DPH řádku ř.50 a na řádku 51 bez nároku na odpočet? moc vám děkuji.
Zobrazit odpověd

Odpisy při pronájmu; paušální výdaje na vozidlo v SJM  17.03.2019
Dobrý den, mám dva dotazy ke zdanění příjmu z pronájmu bytu: 1. Pokud jsem nenechala nemovitost ocenit na reprodukční cenu nemovitosti k počátku pronájmu (byt koupen 2008, pronájem od 2018), můžu tak učinit dodatečně? Nebo můžu první rok výdaje uplatnit paušálem 30% a až další rok (s novou nájemní smlouvou) udělat znalecký posudek a uplatňovat odpisy? 2. Pokud je vozidlo ve společném jmění manželů a uplatňuji na něj krácený výdajový paušál 4000 Kč/měsíc, může můj manžel vozidlo v rámci soukromého užívání vozidla řídit/používat? Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd

Prodej zděděného pronajímaného bytu; Booking.com a DPH  20.03.2018
1. Prodej zděděného a pronajímaného bytu: Vnuk zdědil byt po babičce v roce 2015. Od října roku 2015 - duben 2017 tento byt pronajímal a následně v roce 2017 prodal. a) Může za rok 2017, i když pronajímal pouze 4 měsíce, uplatnit poloviční odpisy? b) Musí platit daň z příjmů z prodeje tohoto bytu? c) V případě že ano, co by dal do výdajů v § 10? Zůstatkovou cenu bytu a nebo odhadní cenu v okamžik nabytí? 2. DPH - osoba identifikovaná k dani: Zajišťujeme ubytování v bytě v Brně. Toto ubytování nám zprostředkovává Booking.com. Protože tato firma není rezidentem v ČR, musíme DPH z poplatků za zprostředkování odvádět za ni. Ubytovací služby jsou sice ve snížené sazbě DPH, ale protože tuto daň platíme za zprostředkování, předpokládám, že bude v základní sazbě, a to tedy v ř. 5 Přiznání k DPH. Jaký je termín pro daňové přiznání? Ihned po obdržení vyúčtování nebo vždy po skončení příslušného měsíce?
Zobrazit odpověd


Nemovitost v SJM  21.02.2018
Dobrý den, manželka je OSVČ - fyzická osoba podnikající, uplatňovala paušální výdaje. Potřebovala místo, kde by mohla provozovat svoji praxi. Koupili jsme nemovitost jako SJM (není součástí obchodního majetku), ve které provozuje svoji činnost (a nebydlíme v ní). V loňském roce zaměstnala syna a proto jsme z paušálních výdajů přešli na skutečné. Mám dotaz ohledně daňové optimalizace. Je možné, abych manželce tuto nemovitost pronajal pro její podnikání, i když je SJM...asi ne, že? Jakým způsobem je možné peníze vložené do nemovitosti promítnout do daňových odpočtů? Velice děkuji za odpověď! S
Zobrazit odpověd

Odpisy bytové jednotky  19.02.2018
Dobrý den, jsem FO nepodnikatel, který pronajímá byt, vč. garážového stání a sklepní kóje. V daňovém přiznání chci uplatnit skutečné výdaje, formou odpisů. Mohu jako pořizovací cenu pro výpočet odpisů brát kupní cenu vč. DPH? Patří garážové stání (podzemní garáže) a sklepní kój do odpisové skupiny 5 stejně jako byt? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Vypůjčení auta od příbuzného  29.01.2018
Dobrý den, syn by chtěl začít podnikat na živnost, tedy OSVČ. 1) Mohu mu jako fyzická osoba dlouhodobě zapůjčit svůj osobní automobil? 2) Bude si syn moci uplatnit náklady na provoz vozidla? Myslím tím např. nákup pohonných hmot, případné opravy v servise. 3) Vozidlo má zaplacené povinné i havarijní pojištění. Musí si syn pojistit vozidlo zvlášť, pokud ho bude používat pro podnikání? 4) Jaké povinnosti z tohoto vyplývají pro mne vůči daňové správě? 4) Bude muset syn vést nějakou evidenci jízd? Většinou se bude jednat o dovoz zboží zákaznikovi, případně nějaké cesty do velkoobchodu pro suroviny. Děkuji.
Zobrazit odpověd

Nájem, auto s přívěsem a paušální výdaje  23.01.2018
DD, pronájímáme nebytový prostor, ve smlouvě máme rozděleny platby na nájem a služby. 1) Musím zdanit platby za služby, když jsme dohodnuti, že nebudeme řešit s pronajímateli vyůčtování - tj. bude platba sloužit jako paušál? 2) Kolik mohu uplatnit osobních automobilů na paušální náklady? 3) Vztahuje se paušál na auto i na přívěsný vozík, když má STK a POV? Nebytový prostor je v SJM. 4) Jaká je max. výši příjmu u pronájmu, aby se dal požít paušál 30 % ? Děkuji PJ
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje při poskytování ubytovacích služeb  30.06.2017
Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnanec a na IČO pronajímám vlastní byt - jaké mohu uplatnit náklady paušálem 30 nebo 60 %? Pokud bych uplatňoval skutečné náklady mohu si dát do nákladů platbu hypotéky na byt? A je možné zahrnout do nákladů stravování snídaně (pokud kupuji z vedlejšího hotelu poukazy na snídaně), když nemám na ŽL obor stravování? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Vozidlo v pronájmu  06.04.2017
Dobrý den,jsem osvč plátce DPH mám v najmu nakladní vozidlo o jiné osvč plátce DPH co všechno si mužu dat do danově uznatelných nákladů.Jak je to s placením mytného ,jestli si ho můžu dát do nákladu když je registrováno na pronajímatele ,ale platím si ho sám.Jak je to s běžným servisem a opravami, když je v nájemni smlouvě uvedeno ,že si je budu platit já jako nájemce. Můžu vykazovat phm v prokazané výši a uplatňovat odpocet dph ,když je vozidlo používané výhradně k podnikaní. Děkuji za odpověd a přeji pěkný den.
Zobrazit odpověd

Příjmy z pronájmu nepotřebné části provozovny  20.09.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s uvedením výnosů za pronájem. Mám pronajaté kadeřnictví, kde dále pronajímám jednotlivá místa dalším kadeřnictví. OSVČ jsem právě jako kadeřnice. Mám tyto náklady a výnosy brát jako do výnosů ze závislé činnosti nebo jako výnosy z nájmů? Ptala jsem se dvou účetních a každá mi řekla něco jiného - jedna se přikláněla k nájmu a jedna k podnikání. Doteď mi to účetní dávala jako nájem - ale o to vyšší je samozřejmě daň. Předem děkuji za odpověď K.

Zobrazit odpověd




Paušální výdaje a přechod na skutečné  08.03.2016

Dobrý den Měla bych 2 dotazy ohledně přiznání fyzické osoby. 1) Může si fyzická osoba, která pronajíme byt (po rekonstruki) dát do výdajů odpisy? a popřípadě jo, jak to mám napsat do přiznání, když má výdaje uplatněné procentem z příjmu. 2) Za rok 2014 uplatnila procenta z příjmu, je možnost v roce 2015 udělat příjmy mínus výdaje?, nebo musí stále pokračovat % z příjmu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Zobrazit odpověd


Odpisy při prodeji v lednu  19.02.2016

Dobrý den mám dotaz ohledně uplatnění odpisu u FO-nepodnikatele, který má pouze příjmy dle §9. Pronajímá více nemovitostí. V 01/2015 prodal nemovitost (zdanitelné příjmy cca 14 tis. Kč). Může uplatnit celou 1/2 ročního odpisu (cca 50 tis. Kč), dostat se tak do záporného čísla a snížit tak příjmy z ostatních nemovitostí, nebo může uplatnit odpis pouze do výše příjmů z této konkrétní nemovitosti (14 tis. Kč). Za odpověď předem velice děkuji. DH

Zobrazit odpověd


Pronájem a prodej vyřazeného auta  09.02.2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: OSVČ přerušila v lednu 2015 živnost, automobil vyřadila 5.1. 2015, od ledna do prosince 2015 pronajímala nákladní automobil za 96tis, jedná se mi o to, zda v DP se mi pronájem promítne v příloze 2, §9 a uplatním 30% do výdajů. A druhá otázka, to samé auto prodal 23.12. 2015, ZC k 31.12.2014 ...140tis, prodáno za 190tis, jestli se mi to promítne na DP v příloze 2, §10, kde budou příjmy 190tis, náklady 140tis, ke zdanění 50tis. Neodvádět ZP a OSSZ. Moc děkuji za odpověd. P

Zobrazit odpověd

Výdaje při pronájmu  27.01.2016

Vážená společnosti, Jsem zaměstnanec a ještě pronajímám byt za 3.000kčza měsíc.Chtěl bych se Vás zeptat zda mohu uplatnit skutečné výdaje na kontrolu bytu ve výši 3.000kč/měsíc,zda to lze doložit lístky na bus či účtenku za benzín?Předcházející nájemník mi ukradl z bytu kamna a kuchyňskou linku,je zápis od policie ,lze i tyto věci dát do nákladů.Velice děkuji za rady krásný den Milan

Zobrazit odpověd

Pronájem bytu pro podnikání  18.11.2015

1. Může si s.r.o. pronajmout jako nájemce bytovou jednotku v jiném městě než je sídlo s.r.o.? V jakých případech by jste považoval nájemné za daňově uznatelný náklad s.r.o.? Bylo mi řečeno, že bude nutné správci daně doložit, že se jedná o výdaj na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. To znamená prokázat, že v daném bytě bydlí pouze zaměstnanci nebo management, kteří jsou na pracovní cestě, případně je využíván jiným způsobem v rámci podnikání (například pro účely pracovních schůzek, k úschově některých materiálů). Jakým způsobem by jste doporučil prokazovat správci daně toto využití? 2. Může bytovou jednotku pronajmout nejenom vlastník ale i nájemce, který to dále podnajme s.r.o.? Bude příjem nájemce z podnájmu podléhat stejným pravidlům – tedy § 9 ZDP příjmy z nájmu? 3. Je příjem z nájmu dle § 9 ZDP osvobozen od placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění? Lze uplatnit slevu na poplatníka 24.840,- Kč u stejného daňového poplatníka dva krát – tedy jak u příjmu z nájmu (§9 ZDP) tak u příjmu ze závislé činnosti (§ 6 ZDP)? Moc krát děkuji za Váš čas a názor.

Zobrazit odpověd