Online poradna

 

Témata

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 8 výsledků se štítkem nájem
Náklady na dosažení příjmů z nájmů  15.05.2019
Dobrý den, chystám se pronajmout garážové stání (podíl na jednotce garáž), které je velmi vzdálené od místa mého bydliště. Mohu náklady na cestu tam a zpět kvůli uzavření nájemní smlouvy a předání klíčů zahrnout do daňově uznatelných nákladů podle § 9 ZoDP (výdaje neuplatňuji paušálem ale podle jejich skutečné výše)? Děkuji Vám za odpověď
Zobrazit odpověd

Prodej pronajímaného bytu a využití ztráty  16.04.2019
Dobrý den. před šeti lety jsem koupil byt na pronájem. U pronájmu bytu uplatňuji skutečné náklady, do kterých zahrnuji i odpisy bytu. Díky tomu je byt ve velmi mírném zisku a během jednoho roku byl dokonce ve ztrátě. Můj hlavní příjem je z živnosti, která nesouvisí s pronájmem nemovitostí. Jako OSVČ pro tuto živnost uplatňuji každoročně výdajový paušál. V roce, kdy mi z pronájmu bytu vznikla ztráta, jsem si o tuto ztrátu snížil daňový základ z činnosti OSVČ. 1. Chtěl bych se ujistit, že při prodeji bytu mi ze zisku z prodeje bytu nevznikne povinnost platit daň z příjmu, jelikož jsem byl vlastníkem bytu déle než 5 let. 2. Nejsem si jistý, zda nějakou roli nehraje fakt, že jsem během jednoho roku využil ztrátu z pronájmu na snížení daňového základu z mojí činnosti jako OSVČ. K L
Zobrazit odpověd

Služby k pronájmu a paušální výdaje  11.04.2019
Dobrý den,daním několikátým rokem pachtovné 8600 Kč - výdaji 30%. Nově jsem kamarádce pronajala část starého domu, který jsem zdědila a prozatím nevyužívám. Protože je v obtížné situaci, platí mi jen 5000 Kč (zálohy na plyn, elektřinu, vodné, stočné, odpady apod.) a co zbude je symbolické nájemné (zřejmě to bude 1500 Kč). Nevím nyní, jak si s tím poradit v daňovém přiznání příští rok. Dokládá se k němu nájemní smlouva - jak to tam případně zapsat? Pokud bych přiznala 5000 Kč měsíčně a danila celkovou částku 30%, tak na tom hodně prodělám. Mohu danit pouze ten čistý příjem? To je asi také nepřijatelné. Ideálně jí tedy nechat bydlet pouze za služby a nemít žádný příjem? Moc děkuji předem za odpověď.
Zobrazit odpověd

Nájem a plátce DPH  11.04.2019
Dobrý den, prosím podnikám jako OSVČ a ještě pronajímám byty, v daň. přiznání § 9, ale ty nejsou v obchodním majetku. Jsem plátce DPH. Prosím musím tento příjem každý kvartál uvádět v přiznání k DPH jako příjem osvobozený od DPH . Bude to na v daň. přiznání k DPH řádku ř.50 a na řádku 51 bez nároku na odpočet? moc vám děkuji.
Zobrazit odpověd

Zdanění příjmů z podnájmu  28.03.2019
Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmu. Nacházím se nyní v situaci, že jsem sama v nájmu, majitelka bytu mi pronajímá svůj celý byt 2+1. A protože nájem je vysoký (15 tisíc Kč), získala jsem od ní souhlas najít si spolubydlící do jednoho pokoje, která by se o celý nájem se mnou dělila. Své vztahy však máme upraveny tak, že v nájmu jsem pouze já (tak to majitelce vyhovuje, že nekomunikuje se dvěma osobami) a já té nové spolubydlící bych ten jeden pokoj předala k podnájmu. Uzavřeli bychom tedy podnájemní smlouvu, kde já jako nájemce bych podnajmula podnájemkyni část bytu (pokoj a společné prostory). Vypočítala jsem přitom podnájem tak, aby byl přesně polovinou nájmu a tedy i shodný s nájmem, tj. na 7.500 Kč. Tzn. že jak já, tak podnájemkyně by měla stejnou cenu za bydlení. Akorát ona by platila 7.500 Kč mně a já těch jejích 7.500 Kč a svých 7.500 Kč majitelce, tzn. já 15.000 Kč celkem. Ke svému zděšení jsme ale zjistila, že na to finanční daňové účetnictví hledí jako na můj příjem a hrozí mi, že bych tento příjem, který je však současně výdajem ve shodné výši (7500 Kč přijmu a hned odešlu majitelce) měla danit. Mohli byste mi proto poradit, zda je skutečně nutné, abych tedy odváděla daně za něco, co si ani neponechám? Mám ráda etický přístup, proto jsem právě své budoucí podnájemkyni nasadila stejnou férovou cenu, abychom si byly fifty fifty a teď hrozí, že bych musela tuto cenu zvyšovat jí i sobě (nejméně na 8000 Kč pro ni i pro mne), pokud bych z toho měla ještě platit daně, ač si z toho nic nenechám a ač majitelka z toho svého příjmu od nás daně platit bude sama a má proto už tak nasazený vyšší nájem. Moc by mi pomohlo zjištění, že na to exituje nějaké opravdu etické řešení. Prý by měla být možnost při ročním přiznání sice uvést příjmy, ale dát právě těch 7.500 Kč/měsíčně tak, jak to reálně plánujeme, do nákladů, protože tak to i odpovídá skutečnosti. Osobně vůbec nechci dělat nic nelegálně, vše transparentně a správně a eticky, ale připadalo by mi ze strany finančního úřadu jako nefér a neetické, aby po mně byla požadována platba daně za něco, co bych rovnou posílala dál majitelce a nenechala si z toho nic. Naopak, nesu už tak riziko na sobě toho, že bude přeplatek na elektřině apod. a to bych tak jako tak hradila já a byla tedy v případném minusu já. Ale ještě abych pak po roce z té nuly, co mi zůstane, platila daně z příjmu, to mi přijde fakt špatně. Děkuji za Vaši odbornou radu.
Zobrazit odpověd

Zdanění nájmu  26.03.2019
Dobrý den. Dcera žije dlouhodobě v Irsku, kde platí i daně. V ČR je odhlášena že soc. i zdrav. pojištění. Trvalé bydliště má u nás v Táboře. V říjnu roku 2018 koupila být, který zatím pronajala. Z těchto peněz splácí hypotéku, kterou si na tento byt uzavřela. Má do daňového přiznání zadat částku za celý nájem nebo jen rozdíl mezi inkasovaným nájmem a zaplacenou hypotékou? Děkuji za odpověď.Kratochvílová
Zobrazit odpověd

Odpisy při pronájmu; paušální výdaje na vozidlo v SJM  17.03.2019
Dobrý den, mám dva dotazy ke zdanění příjmu z pronájmu bytu: 1. Pokud jsem nenechala nemovitost ocenit na reprodukční cenu nemovitosti k počátku pronájmu (byt koupen 2008, pronájem od 2018), můžu tak učinit dodatečně? Nebo můžu první rok výdaje uplatnit paušálem 30% a až další rok (s novou nájemní smlouvou) udělat znalecký posudek a uplatňovat odpisy? 2. Pokud je vozidlo ve společném jmění manželů a uplatňuji na něj krácený výdajový paušál 4000 Kč/měsíc, může můj manžel vozidlo v rámci soukromého užívání vozidla řídit/používat? Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd

Rozdělení příjmů z pronájmu jinak, než je podíl na nemovitosti  25.01.2019
Dobrý den, je možno uzavřít dohodu oo rozdělení příjmu z pronájmu nemovitosti u 3 spoluvlastníků tak, že rovnocené 1/2 příjmy z pronájmu budou mít jen 2 spoluvlastníci (vlastnící dohromady 50% ideální podíl na nemovitosti) a třetí spoluvlastník s podílem 1/2 nebude mít žádné příjmy z pronájmu. Jak je to pak s možnostní uplatnění paušálního 30% odpočtu výdajů. Děkuji za odověď , případně za jednoduchý vzor dohody.
Zobrazit odpověd