Online poradna

 

Témata

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 661 výsledků se štítkem zahraničí


Zdanění pronájmu v ČR  25.09.2016

Dobry den 25 let bydlim, pracuji v Rakousku a jsem zde platcem dane. V Ceske republice jsem dane z zprijmu nikdy neplatil.Nikdy jsem v Ceske republice nepracoval a nemel zadne prijmy. Trvale bydliste je taktez v Rakousku.Pred dvema mesici jsem pronajal svuj byt v Cesku. Budu muset platit dan v Cesku? Cisty zisk 4500KC mesicne. Prdem dekuji za Vasi odpoved

Zobrazit odpověd



Poskytnutí služby do jiné země EU  18.09.2016

Dobrý den, Rád bych se na vás obrátil s následujícím dotazem. Jsem OSVČ, neplátce DPH. Poskytl jsem službu firmě se sídlem v Irsku, kterou blíže neznám. Komunikace probíhá pouze elektronicky. Tato po mě nevyžaduje fakturu, pouze jakýsi přehled odpracovaných hodin. Platba probíhá na virtuální účet v USD (PayPal). Rád bych se zeptal, zda v tomto případě pro mě platí povinnost registrovat se jako osoba identifikovaná k dani a jaké by z toho pro mě plynuly další povinnosti a odvody? Budu potřebovat znát VAT number společnosti a další informace? Popřípadě jaké za toto plynou sankce? Děkuji, s přáním příjemného dne Michal

Zobrazit odpověd

Rozdíl mezi cením kurzem a účetnictvím  17.09.2016

Vývoz zboží: Dobrý den, při vývozu zboží do 3. země je faktura bez DPH, vývoz zboží prokázán na VDD, zde je ale jiná částka, než na faktuře (celní kurz a denní kurz ČNB). Kterou částku uvádím do DPH při jeho odpočtu (jsme plátci DPH) tu z faktury nebo z celního dokumentu? Případně jak zaúčtuji rozdíl mezi fakturou vydanou a celním VDD? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Služba vymalování nemovitosti v jiné zemi EU  17.09.2016

DPH - Poskytnuté malířské služby do EU: česká s.r.o., plátce DPH, provedla v září 2016 výmalbu prostor bytového domu fyzické osobě, německému plátci DPH, v Německu. Pokud by tuto službu poskytla českému plátci v rámci jeho ekonom.činnosti, došlo by k přenosu DPH na odběratele dle §92 ZDPH. Prosím o sdělení, zda s.r.o. nebude postupovat špatně, když: 1) vystaví v září fakturu v CZK (30.000,- Kč) bez DPH 2) podá Kontrolní hlášení za 9/2016 do 25.10.2016, plnění nebude uvedeno 3) podá Souhrnné hlášení za 9/2016 do 25.10.2016, plnění bude uvedeno 4) podá Přiznání k DPH za 3.q.2016 do 25.10.2016, plnění bude uvedeno na ř.21. Mnohokrát děkuji za zprávu - nesetkávám se ve své praxi s touto, pro mnohé běžnou, situací. L H, P2

Zobrazit odpověd

Cestovní náhrady jednatele  17.09.2016

Dobrý den, chtěla bych navázat na dotaz: http://www.adar.cz/online-poradna/11151-cestovne-jednatele a zeptat se, zda se zahraniční stravné u jednatele, navýšené o 15 %, musí u jednatele zdanit v §6 a podléhá zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Předpokladem je, že je toto navýšení uvedeno ve smlouvě o výkonu funkce. Děkuji

Zobrazit odpověd


Zajištění bydlení zaměstnancům  08.09.2016

Společnost nedávno založena novou pobočku v Praze a pohyboval několika klíčových zaměstnanců je tady. Jako pomoc společnost dle svého uvážení hradit některé počáteční náklady na pronájem bytů za poplatek (agenta, kauce, nájemné první měsíc) tohoto zaměstnance Co je to možnosti, jak to může být spuštěn? Vzhledem k tomu, smlouva mezi osobou a pronajímatelem, může společnost nebude platit přímo na účet pronajímatele. Nejjednodušší způsob je zaplatit požadovanou částku, která má zaměstnance jako bonus, ale v tomto případě daní je dvojnásobné množství. Má to několik možností, jak to může být legálně prováděné v České republice, aby se minimalizovalo daní v tomto? Možná, že to může být nějaký interní dokument (rozlišení) + nájemní smlouvu + ideál?

Zobrazit odpověd


Platby na 270 tis. kč do zahraničí  02.09.2016

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně nákupu ojetého automobilu v Německu. Auto chceme pořídit bez DPH (jsme plátci, vedeme DE), bude používáno pouze k podnikání. Cena je 12.000 euro (netto). Je možno zaplatit částku v hotovosti, nebo se na to také vztahuje limit hotovostních dokladů max. do výše 270tis? Děkuji předem

Zobrazit odpověd

Cestovní náhrady při práci v zahraničí  30.08.2016

Dobrý den, pokud zaměstnám na dohodu o výkonu práce pracovníka a určím v dohodě, že místem místem výkonu této dočasné práce je pracoviště u mého smluvního partnera v Německu, slyšel jsem, že má nárok na odměnu ve výši minimální mzdy v Německu. Tedy 8,50 EUR / hod. Doplňkový dotaz: Má však ale i nárok na stravné, když mu v místě zajistím ubytování a dopravu do práce? (Domnívám se že nejde o služební cestu, protože pracovník nemá určené místo výkonu práce v Česku) Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd

Služba ze Slovenska a DPH  25.08.2016

Dobrý den, Naše s.r.o. uzavřelo smlouvu na poskytování právních služeb na Slovensku se slovenskou právničkou (slovenské DIČ druh registrace dle §7a slovenského zákona o DPH). Obdrželi jsme fakturu, kde uvádí svoje IČO i DIČ, současně však na faktuře uvádí, že není plátcem DPH. Jak máme postupovat u reverse charge? Zaevidovat do ř. 5 a 43 hlášení DPH nebo je jiný postup? Děkuji za informaci J

Zobrazit odpověd


Kurs pro přepočet faktury  18.08.2016

Dobrý den, společnost s.r.o. neplátce DPH nakoupila z Číny zboží (placeno kartou přes Aliexpres) v hodnotě do 22,- EUR pro následný prodej v tuzemsku, má k dispozici pouze fakturu, nemá JSD. Jakým kurzem se má přepočítat faktura? A jak je to s DPH a clem? Prosím o odpověď a případně odkaz na příslušná ustanovení zákonů. Děkuji mnohokrát, s pozdravem Ivana H.

Zobrazit odpověd


Platba v jiné než dohodnuté měně  17.08.2016

Dobrý den, může mě prosím poradit? Máme jednoduché účetnictví. Mám fakturu přijatou od Polské firmy v PLN. Fakturu zaúčtuji denním kurzem ČNB ke dni přijetí dokladu. Firma mě zboží následující den doveze a chce platbu v CZK. Kolik jim mám vyplatit? Hodnota faktury přepočtená na CZK kurzem ČNB dne úhrady? Je to správně podle zákona o účetnictví? Předem děkuji za odpověď. R. N

Zobrazit odpověd



Webhosting ze Švýcarska a DPH  11.08.2016

Dobrý den, zakoupil jsem službu (webhosting) u společnosti mající sídlo ve Švýcarsku. Já jsem podnikající fyzická osoba na IČ, neplátce DPH, výdaje uplatňuji paušálem. Na faktuře je uvedeno "Na toto plnění se váže povinnost samozdanění (reverse-chargé systém)". Bohužel jsem nikde nenalezl jednoznačnou odpověď, jak mám postupovat dále. Zda toto neřešit nebo se kvůli této platbě musím při podání dalšího daňového přiznání přihlásit jako plátce DPH nebo jak jinak postupovat .... Děkuji za odpověď. V.Š.

Zobrazit odpověd

Rezident a trvalý pobyt  10.08.2016

Dobrý den, mám občanství SR, studuji v ČR na vysoké škole a zdržuji se téměř výlučně v ČR. Mám příjmy na DPP v ČR i SR. Jelikož mým hlavním účelem pobytu v ČR je studium, dosud jsem byla daňovým nerezidentem ČR. Nedávno jsem získala trvalý pobyt v ČR a zrušila trvalý pobyt v SR. Stala jsem se tím daňovým rezidentem ČR, nebo jsem jako student pořád daňovým nerezidentem? Dle slovenských zákonů jsem totiž zrušením trvalého pobytu v zemi získala status daňového nerezidenta SR. V kterém státě mám platit daně z celosvětových příjmů? Děkuji za odpověď. Míša.

Zobrazit odpověd

Přefakturace ubytování do zahraničí  09.08.2016

Dobrý den, český plátce DPH poskytl odtahovou službu v ČR zahr.neplátci / neuvedl DIČ ,ani jsem následně nezjistila / + zajistil ubytování v ČR /doklad z hotelu s 15% DPH/ - obě služby přeúčtovány zahr. firmě - této firmě bez DPH. Čs. asistenční služba k fakturaci odtahu uvádí u příjemce služby: VAT guideline Exempted, u přeúčtování hotelu: VAT guideline Local tax. Můžete mi prosím poradit, zda fakturovat bez DPH nebo jako neplátci klasicky fakturovat čs. DPH? Podnikatel vystavil 2 faktury bez DPH, ale nevím, jestli je to správně. Děkuji.

Zobrazit odpověd

Faktura v Kč, platba v EUR  09.08.2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: Vystavuji faktury za služby české firmě v CZK, ale úhradu faktur provádí její matka, která má sídlo v Německu, tzn. že ona faktury přepočte "nějakým" jejich kurzem na EURa a tuto částku zašle na náš EUR účet. Příklad: Vystavená faktura za služby ve výši včetně DPH 19.118,- Kč, faktura byla uhrazena částkou EUR 686,15, tzn. po přepočtu pevným kurzem, který používáme celoročně nám uhradili 18.539,78 Kč (686,15 x 27,02 Kč/EUR). Co mám udělat s rozdílem ve výši 578,22 - mohu zaúčtovat jako daňově uznatelný kurzový rozdíl - ztrátu??? Příp. prosím o informaci, kde to najdu v zákoně. Předem velmi děkuji. J. D

Zobrazit odpověd