Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 241 výsledků v kategorii DPH (nezáleží na právní formě) se štítkem zahraničí
Poskytnutí služby zahraničnímu neplátci  01.04.2020
Dobrý den, jsem od prosince identifikovanou osobou, poskytuji služby (překlady, grafické práce) do zahraničí. Podávám souhrné hlášení, na faktuře uvádím, že daň odvede odběratel atp. Nově mám ale klienta ze Slovenska, který není ve své zemi plátcem DPH. Mohu fakturovat stejným způsobem? Mění se něco pro něho samotného? Mnohokrát děkuji. Luděk
Zobrazit odpověd

Povinnosti identifikované osoby  25.10.2019
Dobrý den, jezdím Uber a nejsem plátce DPH, tudíž jsem se musela stát osobou identifikovanou... ale ted mi není jasné, jak dál postupovat v podání přiznání k DPH. Každý měsíc podám přiznání za faktury, které dostanu od Uberu (ty, na kterých je uvedeno, že se jedná o "popolatek za služby" a které vystavuje Uber usazený v Holandsku?). Na jaký řádek ale mám tuto částku vepsat ? DPH spočítám a odvedu státu sama ? Mohu podávat v papírové formě, když nemám datovku ani zaručený el. podpis ? Musím zároveň podávat aj Souhrnné hlášení - to je pro mě zásadní, protože někde čtu, že ano, někde zas o tom není ani zmínka. :( Moc děkuji za odpověd, opravdu si nevím rady.
Zobrazit odpověd

Zůstat neplátce a mít VAT  26.07.2019
Dobrý den, Chci dovážet zboží z Německa a prodávat jej zde na Českém trhu, jsem začínající podinkatel, ale požadují po mě abych měl platnou VAT na stránkách viess. Jsem neplátcem DPH, Když bych se stal plátcem DPH, tak pro mě přichází mnoho dalších povinností a vynaložených financí na víc. Je zde nějaká možnost jak se těchto povinností zbavit?
Zobrazit odpověd

Služby z jiné země EU (PayPal) a DPH  16.04.2019
Dobrý den, podnikám nyní při RD jako vedlejší činnost. Prodávám různé ručně zhotovné výrobky. Nyní mám možnost prodávat výrobky do USA. Tedy přímo budou objednány zahraniční osobou na českém e-shopu. Moje otázka zní. Pokud si pro tento účel zřídím účet Paypal, aby byla platby jednodušší, tak zda se nestanu plátce DPH či identifikovanou osobou? Mockrát děkuji za odpověď. LM
Zobrazit odpověd

Poradenství v Indii pro německou společnost  03.01.2019
V letošním roce budu poskytovat konzultace v oblasti průmyslové chemie firmě se sídlem v Německu (plátce VAT). Činnost bude probíhat v Indii. Smlouva, kterou nyní připravujeme uvádí místo plnění v Indii. Faktury budu posílat do sídla firmy v Německu. Může se jednat o službu poskytnutou v třetí zemi (tedy pro DPH irelevantní) nebo budu identifikovanou osobou a DPH bude odvádět firma v Německu? Jsem OSVČ, neplátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

odpočet na základě dokladů se zahraničním DIČ  20.09.2018
Dobrý deň. Sme slovenská firma, registrovaná k DPH na Slovensku máme zriadenú organizačnú zložku v ČR, registrovanú k DPH v ČR. Aktuálne riešime zamietnutú žiadosť XXX (DIČ SK) o vrátenie DPH z ČR. (Žiadateľ nesplnil podmienku stanovenú v § 82a odst. 1 písm. a) zákona o DPH. Bolo nám doporučene požiadať o tuto DPH prostredníctvom podania českého DPH priznania cez XXX o.z, vraj formálna záležitosť dokladu nemôže byť problém, avšak pred podaním by som sa chcela spýtať - či je možné v zmysle českej DPH legislatívy uplatniť zo strany A&T Transport odpočítanie DPH prostredníctvom podania českého DPH priznania aj z faktúr, ktoré neobsahujú identifikačné číslo DPH pridelené v ČR (XXX), t.j. na faktúrach je uvedené DIČ SK. Ďakujem za odpoveď S pozdravom, Minarčíková
Zobrazit odpověd


Dodávka služeb z EU od neplátce DPH  05.03.2018
Dobrý den, jsem OSVČ, jsem plátce DPH a podnikám ve stavebnictví.Spolupracuji s obch.partnerem ze Slovenska, je to fyzická osoba, není plátcem DPH. Na fa pro nás tudíž neuvádí svoje slovenské IČ DIČ (naše DIČ).Naše účetní na tom však trvá, tvrdí, že ho musí mít. On oponuje, že podle Fin.Správy SR, nemusí být registrovaným plátcem (viz níže). Jak máme tedy postupovat a jak uplatnit v účetnictví zákon o DPH? Dovolil jsem si připojit výpis ze slovenského zákona, dokonce s potřebným příkladem. Což asi ovšem neřeší naši situaci z pohledu českých zákonů. Děkuji za odpověď. J N. Registračná povinnosť pre DPH Zákon o DPH upravuje registráciu tuzemských osôb v § 4, v § 7 a v § 7a. Registrácia za platiteľa DPH Povinná registrácia Povinnú registráciu tuzemských zdaniteľných osôb upravuje § 4 ods. 1 zákona o DPH v nadväznosti na dosiahnutie obratu definovaného v § 4 ods. 7 zákona o DPH. Povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH má každá zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má v tuzemsku bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a dosiahne obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov. To znamená, že pri povinnej registrácii musia byť splnené 2 podmienky: • Žiadateľ o registráciu, - fyzická osoba alebo právnická osoba usadená v SR, je zdaniteľnou osobou, t.j. vykonáva ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH • Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac. • Príklad č. 3 – dodanie stavebných prác na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v inom členskom štáte:Fyzická osoba s trvalým pobytom v SR, ktorá nie je v SR registrovaná pre DPH, uzatvorila zmluvu na poskytovanie stavebných prác na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v Nemecku, s nemeckým podnikateľom, ktorý má v Nemecku pridelené identifikačné číslo pre daň. Je právnická osoba povinná sa registrovať pre daň podľa § 7a zákona o DPH pred poskytnutím uvedených služieb? • Riešenie: Pre správe posúdenie povinnosti registrácie je potrebné určiť miesto dodania služby. V prípade poskytnutia stavebných prác sa miesto dodania služby určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, t.j. miesto je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, teda v Nemecku. Pretože miesto dodania uvedených služieb sa neurčí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH sa na fyzickú osobu nevzťahuje. • Zároveň sa príjmy z týchto služieb nezahŕňajú do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, pretože ich miesto dodania nie je v SR.
Zobrazit odpověd

Pronájme nemovitosti a DPH  04.01.2018
Dobrý den, jsme s.r.o. registrovaní v ČR k DPH, pronajímáme dlouhodobě nemovitosti v ČR. Máme klienta ze Slovenska, který je na Slovensku registrován k DPH. Tomuto klientovi chceme pronajmout nemovitost a můj dotaz zní, jak naložit s DPH? Jedná se o službu dle §10, kde místo plnění je v tuzemsku.
Zobrazit odpověd

Nákup v jiné zemi EU s DPH  21.12.2017
Dobrý den, prosila bych o radu. Nakupuji zboží z jiného členského státu(konkrétně Velká Británie) a následně si zboží posílam do ČR a zde prodávam přes sociální síť-Facebook. Zákaznící neplátci DPH. Jsem plátce DPH. Při nákupu zboží platím zahraniční DPH(což je 20%) Nevím si rady s vyplněním daňového příznání k DPH a KH. Zda je správně? Vyplnění řádku - 3 - kde uvedu částku, za kterou nakoupím zboží včetně zahraniční DPH? Vplnění řádku 43 - uvedu stejnou částku jako řádek 3 Tedy mi vznikne nárok DPH na výstupu? Kontrolní hlášení Vyplním část A2, A5 Předem děkuji za odpověď K
Zobrazit odpověd

Zboží dodané s montáží a záloha  13.12.2017
Dobrý den, firma (plátce DPH) prodává zboží s montáží do Anglie (také plátci DPH)- přenesená daňová povinnost- reverse charge. Po vystavení zálohové faktury zahraniční firma zaplatí. Je třeba na tuto přijatou platbu vystavit daňový doklad? Konečná faktura bude vystavena až po dodání zboží. Děkuji
Zobrazit odpověd





Kulturní služby plátci z jiné země EU  13.09.2017
Dobrý den, jsme plátci dph a pořádáme v ČR výstavní (kulturní) akce. Zájemce o účast ze Slovenska, plátce dph, odmítá naši fakturaci za služby spojené s jeho účastí s dph. Vycházíme ze znění §10b zákona o dph, kde je stanoveno místo plnění pro služby vztahující se k takové akci jako místo, kde se tato akce koná. Postupujeme správně? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Pronájem vozidla do EU  25.08.2017
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na správnost vystavení faktury. Česká společnost poskytuje službu (pronájem osobního vozidla po území ČR) zahraniční společnosti, která má sídlo v EU. Můžeme tedy vystavit fakturu bez DPH, i když je služba poskytnuta na území ČR? Velice děkuji za odpověd. Č
Zobrazit odpověd

Pronájem jeřábů a kontejnerů na Slovensko  28.07.2017
Dobrý den, účetní jednotka FO plátce DPH v ČR chce pronajímat autojeřáby a automobily (nejsme půjčovna aut) bez obsluhy účetní jednotce s.r.o. na Slovensku plátci DPH, kdy autojeřáby budou fakticky provozovány na Slovensku slovenskou jednotkou s.r.o.. Silniční daň platí FO v ČR. Bude FO v ČR vystavovat fakturu slovenskému nájemci za pronájem autojeřábů a automobilů s DPH ? Účetní jednotka FO plátce DPH v ČR chce pronajímat kontejnery - buňky účetní jednotce s.r.o. na Slovensku plátci DPH, kde kontejnery budou fakticky stát jen na Slovensku. Bude FO v ČR vystavovat fakturu za pronájem kontejnerů slovenskému nájemci s DPH ? Děkuji. A S
Zobrazit odpověd

Dovoz zboží z Polska  12.07.2017
Dobrý den, jsem fyzická osoba, plátce DPH, vedu PÚ. Mimo jiné nakupuji zboží i v Polsku /které prodávám na území ČR/, dostanu od polského podnikatele pouze paragon /zboží vč.DPH/, jak zaúčtuji a kde se promítne tento nákup v KH /nákupy jsou i vyšší jak 10tis.Kč po přepočtu/ a d.přiznání DPH ? Děkuji, J.K.
Zobrazit odpověd


Pořízení služby z JČS  11.07.2017
Dobrý deň. Český platiteľ DPH so sídlom v ČR obdržal faktúru od slovenského platiteľa DPH (registrovaný ako platiteľ v SK) za registráciu a prevádzku domény 6.6.2017 - 5.6.2018. Na faktúre je uvedené, že DPH je splatná v krajine príjemcu služby (reverse charge). Český odberateľ teda postupuje podľa § 92. V daňovom priznaní uvedie základ dane na r. 10 + vypočíta daň; v kontrolním hlášení uvedie tieto údaje v oddiele B.1 Odpočet dane si uplatní na r. 62 daňového priznania Je to tak správne? Výpis z evidence pro účely daně z přidané hodnoty sa od roku 2016 nepodáva. (?) DPH vo výške 436 eur sa uplatňuje bez ohľadu na to, že časť služby sa bude účtovať ako náklady příštích období? Vopred ďakujem za odpoveď.
Zobrazit odpověd

DPH při dovozu zboží  02.07.2017
Jak zaúčtovat?Dobrý den,mám dotaz jsem OSVČ plátce DPH koupil jsem náhradní díl na nákl. automobil v USA faktura je v na 1075,.USD a není na ní uvedeno DPH clo bylo vypočítáno na 1491,- Kč jak mám tento úč. případ zaúčtovat prosím o radu (dopravné bylo lodí do Hamburku a potom českou firmou do česka) Děkuji
Zobrazit odpověd

Fakturace identifikovanou osobou do zahraničí  17.05.2017
Dobrý den, jednám v ČR jako identifikovaná osoba a zpravidla poskytuji překladatelské služby do zahraničí (Rakousko). Dřív to vždy byli plátci DPH a používal jsem režim přenesení DPH čili "reverse charge". Teď bych ale potřeboval fakturovat rakouské firmě, která není registrovaná k DPH. Jejích účetní říká, abych vystavoval fakturu s českým DPH. Je to správné? Anebo pokud není rakouská právní osoba registrována k DPH je místem plnění ČR a tím pádem DPH účtovat ani odvádět nemusím? Děkuji předem za odpověď S pozdravem Vladimír
Zobrazit odpověd

Nákup auta v zahrančí bez DPH  17.05.2017
Dobrý den. Jako plátce DPH zakoupila paní Nováková v Německu dodávku. Protože se na místě nedohodla s prodávajícím na platbě bez DPH, tak zaplatila cenu včetně 19 % DPH. Přes portál FS požádala paní Nováková Finanční úřad v Německu o vrácení DPH. Žádost byla zamítnuta. Mám dotaz zda-li máte s touto problematikou zkušenosti, v případě že ano, ráda bych využila Vašich služeb. Děkuji předem za odpověď. M P
Zobrazit odpověd

Stavební práce v ČR pro zahraničního odběratele  11.05.2017
Dobrý den, Český plátce DPH poskytne stavební práce na nemovitosti , která se nachází na území ČR pro francouzskou firmu – plátce DPH ve Francii (pro podnikatelskou činnost). Místo plnění ČR podle §10 zákona DPH v platném znění. Fakturuje se s DPH nebo bez? Děkuji.
Zobrazit odpověd