Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 1231 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby
Prodej auta a paušální výdaje  27.01.2019
Dobrý den, jsem OSVČ, výdaje paušálem, plátce DPH. Koupil jsem automobil za 240000,- s DPH , 100% na podnikání, uplatnil jsem tedy odpočet DPH celý. Nyní ho po jednom roce budu prodávat za 180000,- s DPH. Auto jsem tedy neměl 5 let, z čeho se vypočítá odvod DPH a platí se daň z příjmu? Děkuji
Zobrazit odpověd


Zdanění amatérských hudebníků  23.01.2019
Dobrý den, jsme parta pěti kamarádů, amatérských muzikantů, hrajeme si jen tak pro radost. Někdy zahrajeme na narozeninách, na svatbách, občas i na zábavě. Na narozeninách a na svatbách hrajeme pro kamarády zadarmo, ze zábavy máme příjem. Jak máme, jako fyzické osoby, takový příjem zdanit, abychom měly všechno v pořádku a nedostaly se do problémů. Děkuji za Vaši odpověď. J H
Zobrazit odpověd

Přeřazení pohledávky z obchodního majetku do soukromého majetku  23.01.2019
dobrý den. Mám v DE neuhrazené pohledávky ve výši 189 000 Kč. Na vašem webu jsem našel , cituji : přeřazením pohledávky z obchodního majetku do majetku osobního). Přitom není zřejmé, že by toto přeřazení nebylo možné učinit (viz ZDP § 4 odst. (4) druhá věta), ani, že by se v tomto okamžiku měla pohledávka dodanit. pb - konec citátu . ------- Jak toto provést v reálu ? V daňovém přiznání. Děkuji
Zobrazit odpověd

Prodej auta užívaného pro soukromé účely  23.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, zakoupil jsem auto, které bylo vloženo do obchodního majetku. Při pořízení jsem rozhodl, že 60% bude pro podnikání a 40% pro osobní potřebu. Dle toho jsem uplatnil i DPH. Vedl knihu jízd a na základě ujetých km uplatňoval spotřebu. Nyní jsem auto prodal a nevím jak je to s DPH? Odvedu pouze těch 60% co jsem uplatnil na vstupu nebo musím odvést DPH z celé částky. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd


Auto u neplátce DPH s paušálními výdaji  22.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, neplátce DPH, výdaje uplatňuji procentem. Koupě nového automobilu na IČO leasing smlouva. Automobil nebude zařazen v majetku a nic si nebudu odečítat. Vozidlo bude sloužit pro výdělečnou činnost a i pro pro soukromé účely. V tomto případě musím platit silniční daň. Knihu jízd nemusím vést. Myslím to takto dobře. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd



Druhé auto pro potřeby podnikání  03.01.2019
Dobrý den. Mám dotaz. Jsem OSVČ a jsem plátce DPH,v majetku firmy mám dané z 80% auto, které mám ve firmě již od roku 2009. Mám prodejnu a nyní vykonávám ještě současně pro jednu firmu zprostředkování uzavření obchodní smlouvy s třetí osobou. Auto z 2009 má hodnotu 100.000,- Kč a využívám ho k navážení zboží .. Nyní chci zakoupit stejný vůz značky Renault Koleos, ale nový hodnota cca 800.000,- Kč, které potřebuji na reprezentaci při uzavírání smluv s klienty, pro již zmiňovanou firmu, pro kterou vykonávám činnost. Bude to pro finanční úřad dostatečné vysvětlení pro nákup nového druhého vozu. Nemohu koupit jiný vůz než SUV neboť klienty mám převážně v horských střediscích. Děkuji za radu. Š
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje na vozidlo  03.01.2019
Dobrý den, mám rychlé dotazy. Předem děkuji za odpověď, kterou jsem tady nenašel. Mám autodopravu, jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci (sdružení 2 osob). Máme jednu dodávku, psanou na mě, jako vedoucího DE. Vše máme s kolegou na půl. Otázka je: 1) můžeme si dát každý svůj soukromý osobní vůz do výdajů 4000 kč měsíčně, když je užíváme i soukromě? 2) vozidla nejsou v obch.majetku-musíme platit i silniční daně? Pokud ano, krátí se nějak 80:20? 3) osobní auta využíváme pouze na cestu k firmě, kde přesedneme do služební dodávky a potom zpět domů. Případně k jetí pro papíry s trasou nebo s vystavenou fakturou k našemu odběrateli. Je to považováno z hlediska zajištění podnikání nebo takové cesty se neuplatňují v podnikání? 4) knihy jízd se při paušálu 4000 kč vést nemusí? Předem děkuji za Váš čas. S pozdravem Leoš Kaderka
Zobrazit odpověd

Dodávání služeb neplátcům do zahraničí  01.01.2019
Dobrý den, zakládám volnou živnost, knižní editor. Všichni budoucí zákazníci jsou ze zahraničí (jak EU, tak USA/Austrálie). Očekávaný obrat je do 800tisíc ročně. Zákaznici jsou koncoví/soukromé osoby. Musím být registrovaný plátce DPH? Nebo snad identifikovaná osoba? A pokud ano, jaké DPH mám účtovat? Naše? Jejich? Dodávám sice do zahraničí, ale výkon služby je na našem území...
Zobrazit odpověd

Přefakturovat na společníka  31.12.2018
Dobrý den, nikde jsme se nedozvěděli, jak řešit DPH u nákupu v EU a při prodeji do EU plátci DPH v rámci společnosti. V pokynech GFŘ také nic není. Jde především o kontrolní hlášení, kde musí být pouze zahraniční DIČ. "Přefakturovat na společníka pro věc DPH" je hezké, ale jak to dát do kontrolního hlášení. Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem JD
Zobrazit odpověd

Pozastavení činnosti spolku  29.12.2018
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze pozastavit činnost spolku? Přesunem pobočky a přechodem na stejného jednatele nyní vznikly dva stejné spolky (s jiným názvem), tak by bylo dobré, jeden z.s. pozastavit, v budoucnu možná zrušit. Ten, co bychom chtěli zrušit vede jednoduché účetnictví. Druhý je plátce DPH, vede podvojné. Je pozastavení možné? A za jakých podmínek? Velice děkuji za odpověď. S pozdravem L M
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) plátce a neplátce  20.12.2018
Dobrý den, chystáme se od 1.1.2019 založit společnost (sdružení bez právní subjektivity). Jeden z členů bude plátce DPH, druhý ne. Faktury bude za celou společnost vystavovat plátce. On bude také vše vykazovat (DPH na vstupu i na výstupu) ve svém přiznání k DPH a KH DPH (nic nebude kráceno dohodnutým podílem na příjmech a výdajích). Je nutné provádět vzájemnou přefakturaci mezi členy společnosti? Nebo stačí po skončení zdaňovacího období si příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělit podle dohodnutého poměru? Děkuji. RP
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje při 2 živnostech  14.12.2018
Dobrý den, jsem OSVČ mám živnostenské oprávnění na Výroba, obchod a služby (Ohlašovací volná) a živnostenské oprávnění na Truhlářství, podlahářství (Ohlašovací řemeslná(. Do dnešní doby jsem se živil jako projektant kreslením a navrhováním a využíval paušál 60%. Pokud se od příštího roku začnu živit jako montážník a budu fakturovat montáže kancelářského a školního nábytku, mohl bych využít 80% paušál ? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Přiznání při příjmech s různými paušálními výdaji  13.12.2018
Dobrý den, jsem OSVČ, hlavní činnost, profesionální sportovec, od 1.března tohoto roku jsem si udělal živnost, tzn.si od té chvíle mohu uplatnit 60% paušál. Chtěl bych se zeptat, co mám udělat, když si budu dělat v březnu 2019 daňové přiznání za rok 2018 a první 2 měsíce roku 2018 jsem ještě živnost neměl? Měl bych si udělat 2x daňové přiznání za první dva měsíce bez živnosti, a od března na živnost? Nebo jak to mám prosím udělat, aby to bylo správně? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Nájem nemovitosti ve spoluvlastnictví a DPH  08.12.2018
Dobrý den, stanu se podílovým spoluvlastníkem nemovitosti, která je pronajímaná plátcům i neplátcům DPH podle §9. Zároveň jsem OSVČ. Zajímalo by mě, zda se pro výši obratu pro registraci k DPH počítá jen obrat z pronájmu mého spoluvlastnického podílu + můj obrat z podnikání nebo je nutné počítat s celým obratem všech spoluvlastníků? Svůj spoluvlastnický podíl na mě převádí otec, který byl plátcem DPH, ale k nájemnému DPH nebylo počítáno a tím pádem ani nebyl nárok na odpočet. O dům se budu starat já na základě plné moci mých příbuzných, spoluvlastníci jsme 3, každý vlastní ideální 1/3 nemovitosti, oba spoluvlastníci jsou důchodci. Vzhledem k tomu, že jako OSVČ jsem doteď nebyla plátce DPH a obrat z nájmu se pohybuje okolo 1000000 ročně, musela bych i své příjmy z podnikání zatížit DPH a proto bych raději plátce nebyla. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Paušální výdaje 2018  18.09.2018
Dobrý den, manžel pracuje v Rádiu jako moderátor, daňové přiznání si podával každoročně sám a to paušálem 40%. Nevím, jakým způsobem by si měl počítat daně za rok 2018, pokud překročí limit výplaty 400 000,- Kč, co jsem se dočetla, že je maximum: "U příjmů z ostatních činností lze uplatnit 40% paušál, max. 400 000 Kč. Jde například o svobodná povolání, autory, právníky, lékaře, herce, pronájemce nemovitostí apod." Myslím, že to letos mu bude mít příjem za rok kolem 500 000,- Kč. Pro výkon svého povolání nepoužívá nic kromě automobilu, kterým se dopravuje do firmy. Děkuji pěkně za odpověď.
Zobrazit odpověd

prodej domu a DPH  14.09.2018
Dobrý den, zdědili jsme po otci dům, který chceme prodat. Jelikož otec dům vlastnil od roku 1993, splňujeme 5 letý časový test a nebudeme tedy platit 15% daň z prodeje nemovitosti. Chci se ale zeptat, zda se mi částka za prodej započítá do příjmů z činnosti. Mám živnostenský list a pokud by se částka započítávala, stal by se ze mě plátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) bez právní subjektivity po 1.1.2019  12.09.2018
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Jsme sdružení 2 podnikatelů v autodopravě. Od 1.1.2019 je nový zákon, který neumožňuje vést daňovou evidenci pouze na jednoho, ale musí si vykazovat každý sám. Je možné ponechat tento stejný postup jako doposud, s tím, že si přefakturují polovinu příjmů a polovinu výdajů? Vím, že jste odpovídali na otázku zde a zřejmě to možné je: https://www.adar.cz/online-poradna/13898-dph-a-spolecnost-sdruzeni-bez-pravni-subjektivity Akorát nevím, když máme společný účet, jak si převádět navzájem peníze za tu polovinu vyfakturovaných příjmů a výdajů? Nebo je lepší mít dva účty v tomto případě? Auto máme jedno společné napsané jen na jednoho hlavního vedoucího evidence a odpisy uplatňujeme napůl. A jak budeme vykazovat tabulky daňové evidence pro účely dph a pro účely daně z příjmů, majetek, pohledávky a odpisy? Také každý zvlášť nebo to můžeme nechat jako doposud společně vykazováno na hlavního vedoucího evidence a majitele auta, když máme jedno auto a tím pádem jedny výdaje na servis, naftu atd. nebo to dělit napůl? Předem Vám moc děkujeme za odpověďi. Je to zase starost pro malé podnikatele, více papírování, starostí atd. S pozdravem A N B
Zobrazit odpověd

Přechod na účetnictví a závazky  07.07.2018
Dobrý den, mám klienta, který je ze zákona povinen přejit z daňové evidence na podvojné účetnictví. Zásoby žádné nemá. Závazky (základ DPH - je plátcem DPH) dávám do nákladů hned, na dodanění pohledávek (zase jen základů) mám 9 let. Ale jsem trochu nejistá u mezd. Když klient dluží úhrady na instituce jako je OSSZ, ZP a Fú, dám i tyto dluhy do nákladů nebo jen částku příslušnou za prosinec předchozího období a to ostatní dám nedaňově. Nebo stále se držím toho, že co by bylo v daňové evidenci při úhradě nákladem nebo příjmem, dám v účetnictví do nákladů nebo příjmů bez ohledu za jaké je to období a kdy se závazky či pohledávky uhradí? Předem moc děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Dar auta z obchodního majetku  05.07.2018
Dobrý den, prosím o informaci. Otec(OSVČ) chce synovi darovat auto, které se bude používat na soukromé účely. Auto je zcela odepsané a splacený leasing, pořízené v roce 2011.Byl uplatněn odpočet DPH a auto je stále v OM. Jak na darování, aby se neplatila darovací daň? Jak to bude s DPH? Daň z příjmů se předpokládám neplatí, pokud auto nebude užívané na podnikání. Děkuji Iveta
Zobrazit odpověd

Limit paušálních výdajů u dvou živností  03.07.2018
Dobrý den. Potřeboval bych prosím Vás poradit. Mám řemeslnou živnost Výroba,opravy elektrických přístrojů a chtěl bych si založit další řemeslnou živnost Zámečnictví. Jak se potom počítají výdaje procentem? U každé živnosti zvlášt, nebo se to bere,jako bych měl živnost jednu.Jedná se mi o legální možnost,jak obejít stropy u výdajových paušalů. Děkuji. S pozdravem Fišer Martin.
Zobrazit odpověd