Online poradna

Otázka:

Odpisy domu ve spoluvlastnictví a rozdělení na jednotky

Dobrý den, naše rodina vlastnila v roce 2020 podíl na bytovém domě v rozsahu 65% a druhý majitel měl 35%. Ke konci roku 2020 byl dům rozdělen mezi stávající majitele na bytové jednotky ve stejném poměru, ale společné prostory zůstaly ve společném vlastnictví pořád ve stejném poměru 65:35. Dům byl od své rekonstrukce odepisován a každý ze dvou majitelů si uplatňoval poměrnou část. Mohou si stávající majitelé (pořád tytéž 2 FO nepodnikající) uplatňovat odpisy pořád stejným způsobem? A když jeden z majitelů si nyní již ve svém bytě udělá rekonstrukci, je toto nový předmět odpisování? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:

Doporučoval bych se se smlouvou obrátit na daňového poradce ve Vašem okolí, který se touto problematikou zabývá, ono to nebude vůbec jednoduché a možná ani to nebude příznivé:

Celé to totiž proběhlo vše (nejspíš) následovně:

1) dům ve spoluvlastnictví byl rozdělen na jednotky

nejdříve měla vaše rodina z každé jednotky 65% a druhý majitel 35 %

Vaše rodina rozdělí pořizovací cenu svého podílu (65%) na domu mezi jednotlivé jednotky (nejspíš v poměru jejich velikosti), stejně tak i zůstatkovou cenu a bude pokračovat v započatém odpisování... (nebude, protože okamžitě dojde ke změně):

2) následně jste směnili 65 % podílu na některých jednotkách za 35 % podílu na jiných jednotkách

nyní má vaše rodina už jen některé jednotky (100%) a zbylé jednotky má druhý majitel

u jednotek, které Vám zůstali se zvýší pořizovací cena o nově nabytý podíl, který se musí nějak ocenit - a to právě v závislosti na znění smlouvy

je hodně pravděpodobné, že nově nabytých 35 % bude mít větší hodnotu, než původních 65 % a vy nyní budete odpisovat z v součtu vyšší ceny než doposud (to ale není pozitivní)

směnou jste totiž možná získal zisk pro účely zdanění (neříkám, že jste na tom reálně něco vydělal), o který budete příštích 30 let mít vyšší odpisy.

Technické zhodnocení jednoho konkrétního bytu zvýší pořizovací cenu toho bytu a budete pokračovat v odpisování po technickém zhodnocení.

Technické zhodnocení společných prostor zvýší pořizovací cenu všech bytů (poměrně dle podlahové plochy). pb