Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 43 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby
Přepočet kurzu  09.12.2011

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu ohledně přijatých plateb ze zahraničí. Provádím překlady a chodí mi platby od zahraničních zákazníků. Jak jsem pochopil, pro daňové účely se používá aktuální kurz ČNB. Já samozřejmě při převodu nedostávám střední kurz, nýbrž nákupní a tedy podstatně nižší... A dále, v době zdanitelného plnění je podstatně rozdílný kurz než při vlastní platbě... Tento rozdíl je až v řádech tisíců! Je toto nějak ošetřeno? Například možnost použití kurzu paltného v okamžik převodu? Děkuji za rady. S pozdravem Rozumek

Zobrazit odpověd

Účetnictví  09.12.2011

Dobrý den, vedu účetnictví pro malou obecní hospodu,kde je i malý "krám" (prodej pečiva a zákl.potravin).Chci se zeptat,zda je nutno vést evidenci pro hospodu a krám zvlášť nebo příjmy a výdaje lze účtovat souhrně pro oboje. Subjekt je neplátce DPH. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd


Paušální výdaje na auto a amortizace  08.11.2011

Dobrý den! Byla jsem na Vaší přednášce Automobil ve firmě-Cestovní náhrady a měla bych ještě dotaz k uplatňování paušálních nákladů za vozidla. Mám auto v osobní potřebě, používám ho k podnikání, vedu knihu jízd. Uplatním si měsíční paušál 4000 Kč +3,70 Kč za každý ujetý km. Potvrdil jste mi,že je to možné. Ale já jsem to v zákoně nikde nenašla. §24 odst.2 zt) zákona č.586/1992Sb. Poradil by jste mi, kde bych to našla. Děkuji.

Zobrazit odpověd

Přechod na výdaje paušálem  04.11.2011

Dobrý den.Vedu daňovou evidenci a v r.2011 chci použít výdaje paušálem.V r.2010 jsem měl do 31,12,2010 uhrazeny všechny pohledávky a zaplaceny všechny závazky.Jedná se mi o zásoby.Je drobný hmotný majetek(zvedák,svářečka,tiskárna,počítač) zásoba?Věci jsem pořídil v letech 1992 až2010 a odepsal jsem je v roce nákupu.V evidenci je mám vedené jako drobný dlouhodobý majetek a zůstatková cena je 0.Děkuji

Zobrazit odpověd


Souběh pracovního poměru a živnosti.  28.10.2011

Dobrý den. Jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr a rád bych si jako přivýdělek přibral ještě údržbu u jedné stavební firmy.Vyčetl jsem,že nejmenší platba za (zdravotní+sociální+na daň) činí cca 3500,-. Budu platit pojištění jak u zaměstnavatele,tak i při živnosti ? Nebo si lze zvolit kde chci pojištění platit ? Děkuji Hladík.

Zobrazit odpověd

souběh DPP, DPČ a živnostenský list.  17.10.2011

Dobrý den, končím rodičovskou dovolenou a mám aktivní živnostenský list, ale převážně pracuji na DPP nebo DPČ (cca 20 000,- měsíčne), Co je z toho hlavní a vedlejší pracovní činnost? Musím platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, nebo stačí, co se odvede z DPČ? Děkuji za odpověď MB

Zobrazit odpověd

Souběh zaměstnání a OSVČ.  14.10.2011

Dobrý den. Od ledna roku 2012 budu majitelem cestovní agentury. Zároveň jsem a budu nadále zaměstnána a svou stávající práci rušit nebudu. Zaměstnavatel za mě platí sociální a zdravotní pojištění a to se měnit nebude. Bude nějaká změna týkající se sociálního a zdravotního pojištění pro mě? A budu nebo nebudu jako majitel CA plátcem DPH? Budu pouze zprostředkovatelem - provizním prodejcem jiných cestovních kanceláří a žádné vlastní zájezdy tím pádem mít ani nebudu. Velice děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd


Osobní automobil při vedlejší činnosti  09.10.2011

Dobrý den,prosím můžete mi poradit?Manžel podnika na vedlejšák...má osobní automobil a nemá ho v majetku firmy..(obchodním majetku).Když by s ním jezdil pro materiál atp... může si zaplatit silniční daň? co je proto třeba udělat? a co si může všechno tzv odepsat neboli uplatnit do daní? může třeba naftu? děkuji za odpověď s pozdravem Gajdová

Zobrazit odpověd


Prodej osobního automobilu v podnikání  26.09.2011

Dobrý den, jsem živnostník, který vede daňovou evidenci. V roce 2009 jsem zakoupil nový OA za 450.000,-- Kč a zařadil ho do obchodního majetku. Jelikož automobil používám i k soukromým účelům, uplatňuji poměrnou část odpisů a všech ostatních nákladů. Tj. zhruba polovina nákladů na podnikání a polovina na soukromé účely. Letos jsem auto po dvou letech prodal v dubnu za Kč 350.000,- Kč. Chci se zeptat, jak bude vypadat zdanění z prodeje, jak toto vypočítat? 2.Mohu letos uplatnit ještě částečně odpisy na původní OA, když jsem zároveň od května zařadil do majetku jiné ojeté auto, na které chci uplatňovat také poměrnou část odpisů?

Zobrazit odpověd

Daně při hudební produkci  12.09.2011

Muj dotaz se týká daní z hudebních produkcí na vedlejsi cinnost (nechávám se najímat, nejsem organizátor, tudiz nemusim mit na hudbu zivnost): Zákon o daních z příjmů popisuje v paragrafu 10 cinnosti nahodile nebo prilezitostné: Já mám smlouvu (nejedna se o sml. o provedeni prace), kde je napsano, ze budu hrat pravidelne prvni tyden v mesici do konce roku.Odehral jsem zatim dve akce a jeste dve mi zbyvaji - tedy celkem 4 hrani. 1. Da se z pravnickeho hlediska tyto 4 hrani uznat jako prilezitostna cinnost?(nemusim danit do 20 000) V zadne dalsi instituci na takhle nesikovne postavenou smlouvu nehraju - bud jen znamym nebo na smlouvu o provedeni prace 2.Je to pravda, ze na cinnost hudebniku(jak profes. i amaterskych) se paragraf 10 nevztahuje, protoze se jedna o nezavisle povolani, ktere vzdy spada pod rezim autorskeho zakona? A tedy dani se automaticky podle paragraf 7, kde je povinnost podat danove priznani nad vydelek 6000? 3. Da se to obejit, pokud by to bylo ve smlouvě formulovano takto?: Ucinkovani na kulturnich akci - (to znamena tak, aby nebylo poznat, ze delam hudbu a pak bych to uhral na tu prilezitostnou cinnost)? 4.Proč mi zakon nařizuje, abych se do 30 dnu registroval na fin. urade, ktere mi prideli dico, kdyz nejsem platce dph a na faktury, ktere vydavam dico uvadet nemusim? 5.Respektive budu postihovan,kdyz jsem se nestihl do lhuty 30 dnu zaregistrovat, ale zdanim prijmy podle par.7? 6. Musim platit znovu z hrani zdravotni pojisteni, kdyz uz ho platim v hlavnim zamestnani? Nekdo rika ze jo, jini mi rekli ze ne,ze by mne ho pak vraceli. 7. Co byste mi poradili? Mam zbyle dve produkce zrusit ? - vesel bych se tak do 6000 a snad by mi nevznikl problem, ze jsem se neregistroval a nezaplatil pripadne zdravotni pojisteni nebo buhvi co dalsiho? Od pristiho roku bych si vse potrebne zaridil vcas. Budu vcecny za radu. David

Zobrazit odpověd










Pronájem  17.03.2011

Dobrý den. Budu mít jako OSVČ kancelář v RD v místě mého trvalého bydliště, žádné jiné prostory využívat nebudu. Mohu tento prostor pronajmout sama sobě, popř.co a jak si mohu dát do daňových výdajů? Např.část nákladů na el.energii, vodné, stočné, odpad apod. prosím ještě o radu, zda si mohu uplatnit i část nákladů na opravy a údržbu tohoto prostoru. Děkuji

Zobrazit odpověd