Online poradna

Otázka:

Souběh zednických prací a provádění staveb

Dobrý den, Podnikatel.cz zveřejnil toto... Podobně lze zkombinovat řemeslnou živnost „Zednictví“ a vázanou „Provádění staveb, jejich změn a odstraňování“, která je definována jako „provádění stavebních a montážních prací při novostavbách, změnách dokončených staveb (nástavby, přístavby, stavební úpravy), údržbě staveb a jejich odstraňování podle stavebního zákona, včetně vedení realizace staveb a jejich změn. Při provádění uvedených stavebních prací mohou být vykonány i činnosti související s realizací staveb, které jsou předmětem živností řemeslných, případně živnosti volné. Já to chápu tak,že může vykonávat obě živnosti, ale nemá to vliv na paušál....když má živnost vázanou a vykonává zednictví, tak může uplatnit jen 60% . Jiná "účetní" tvrdí,že může uplatnit v tomto případě 80%. Můžu poprosit za váš názor (klient na mě tlačí,že chce 80%) Děkuji!!!
Odpověď:

Osoba, která má (pouze) živnostenské oprávnění  na "Provádění staveb..." sice může vykonávat veškeré zednické práce, ale pokud je vykonává, uplatní k příjmům z nich paušální výdaje ve výši 60 %.

Osoba, která má (pouze) živnostenské oprávnění  na "Zednictví" nemůže vykonávat to, co lze na "Provádění staveb...", ale na to, co dělat smí uplatní k příjmům 80 % paušálních výdajů.

Osoba, která má obě živnostenská oprávnění si musí u každé faktury určit, na základě kterého oprávnění tuto činnost udělala a uplatnit podle toho paušální výdaje. Tedy k "pouze" zednickým pracem může uplatnit 80 %, k pracem na které zednické oprávnění nepostačuje, uplatní 60 %. pb