Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 152 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby

Dovoz aut z Německa  16.12.2015

Dobrý den, chci se zeptat na pár informací ohledně odvádění daní a případných povinností týkajících se obchodu a prodeje ojetých aut ze zahraničí .. Já fyzická osoba s živnostenským listem při zaměstnání ,neplátce DPH. Jestliže koupím auto z aukce,auto bez DPH, musím daň doplácet tady v ČR? Nebo zaplatím daň v danné zemi? Jestliže koupím auto s daní,nemusím daň odvádět? Dále při prodeji tady v Čr budu platit daň ze zisku (tedy prodejní cena automobilu -mínus pořizovací cena automobilu+případné opravy)? Jestliže ano,ta činní kolik procent? Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd

Sekačka na úvěr  16.12.2015

Dobrý den, jsme fotbalový klub. Pořídili jsme si na úpravu hřiště žací stroj v hodnotě 211 750,00 na úvěr. Úvěrová společnost mi poslala smlouvu o úvěru, kde cena stroje je 211 750,00 a limit úvěru je 148.000,00 Kč. Rozdíl mezi těmito částkami jsem zaslala na účet úvěrové společnosti a ta celou částku zaplatila na účet dodavatele stroje. Nemám žádnou fakturu, pouze předávací protokol k tomuto stroji. Prosím o radu jak zaúčtovat? Vím, že úvěr potřebuju dostat na účet 461 a pak účtovat splátku úvěru. Děkuji moc.

Zobrazit odpověd

Vrácení DPH z dovezeného auta při ukončení podnikání  14.12.2015

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Jako plátce jsem nakoupil od plátce v zahraničí automobil za učelem ho dale prodat. Bohužel jsem musel okoncit podnikani a proto mi není jasně jestli musím dodanit auto zakoupené v zahranicí. Auto jsem nakoupil, jako pořízení z boží z JČZ. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd


Proč nelze uplatnit SP a ZP na snížení daně?  13.12.2015

Dobrý den,chci se zeptat,proč se přestalo do daň. přiznání zahrnovat soc. a zdr. pojištění. Jsem OSVČ . Když se mi nezapočítá do výdejů z příjmu,tak mě stát tím pádem okrádá. Pojištění dělá cca 60 000kč,které nemůžu odočíst z daní a nebo mi to můj účetní špatně počítá? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd



Prodej auta a odvody  23.11.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, plátce DPH. Koupila jsem si užitkový automobil, vlastním ho již 7 let, využíván byl jen k podnikání, není veden v obchodním majetku - náklady z příjmu uplatňuji procentem ( 80 %). Vedu jen daňovou evidenci pro účely DPH, pří koupi auta jsem uplatnila odpočet DPH, během provozu jsem uplatnila jen odpočet DPH z provozních nákladu. Při prodeji automobilu budu muset odvést DPH, daň z příjmu a soc.zdrav.pojištění? Mockrát děkuji za odpoveď.

Zobrazit odpověd


Pronájem bytu pro podnikání  18.11.2015

1. Může si s.r.o. pronajmout jako nájemce bytovou jednotku v jiném městě než je sídlo s.r.o.? V jakých případech by jste považoval nájemné za daňově uznatelný náklad s.r.o.? Bylo mi řečeno, že bude nutné správci daně doložit, že se jedná o výdaj na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. To znamená prokázat, že v daném bytě bydlí pouze zaměstnanci nebo management, kteří jsou na pracovní cestě, případně je využíván jiným způsobem v rámci podnikání (například pro účely pracovních schůzek, k úschově některých materiálů). Jakým způsobem by jste doporučil prokazovat správci daně toto využití? 2. Může bytovou jednotku pronajmout nejenom vlastník ale i nájemce, který to dále podnajme s.r.o.? Bude příjem nájemce z podnájmu podléhat stejným pravidlům – tedy § 9 ZDP příjmy z nájmu? 3. Je příjem z nájmu dle § 9 ZDP osvobozen od placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění? Lze uplatnit slevu na poplatníka 24.840,- Kč u stejného daňového poplatníka dva krát – tedy jak u příjmu z nájmu (§9 ZDP) tak u příjmu ze závislé činnosti (§ 6 ZDP)? Moc krát děkuji za Váš čas a názor.

Zobrazit odpověd

Vrácení DPH z auta na leasing při ukončení podnikání  12.11.2015

Dobrý den,chtěla bych poradit,máme nákladní auto,které bylo pořízeno na leasing v roce 2007 a splácelo se do března 2011,manžel skončil podnikání letos v září,ale auto nám zůstalo, musím odevzdat DPH,ale nevím jak to auto odepsat nebo jestli se již žádná částka nepíše. Děkuji M

Zobrazit odpověd

Přechod na skutečné výdaje a odpisy  11.11.2015

Dobrý den, příští rok bych chtěla přejít z paušálních výdajů na daňovou evidenci a používat soukromé auto k podnikání. Jakým způsobem ho vložím do majetku, myslím co se týče pořizovací ceny, je to starší vozidlo, postačí tedy vytvořit kartu majetku, bez uvedení ceny pořízení a vytvoření protokolu o zařazení do evidence, s tím potom samozřejmně souvisí přihlášení FÚ. Děkuji za radu. P. Tichá

Zobrazit odpověd


Zaměstnanci x osvč  30.10.2015

Moje firma získala zakázky ve Švýcarsku. Vysílám tam i pracovníky OSVČ, kteří pracují na základě smlouvy o dílo. Musí se jim platit k hodinové sazby i příplatky na dovolenou, za švýcarské státní svátky. Hodinová mzda se pro zaměstnance skládá ze základní hodinové sazby, příplatku za 22 dnů dovolené, za státní státky 9 dnů a za 13.plat. Ale jak je to u OSVČ? Stejně tak se jedná i o stravné. Děkuji.

Zobrazit odpověd



Auto do obchodního majetku a pojištění  14.09.2015

Dobrý den, v Německu jsem koupila na rodné číslo nákladní automobil valníkový do 3,5 t, kategorie N1 a slouží mi k podnikání. Jsem OSVČ, plátce DPH.

  1. Můžu auto dát do nákladů (majetku) a uplatňovat odpisy?
  2. Vím, že budu platit silniční daň.
  3. Povinné ručení musí být na IČO, když by pro mě bylo výhodnější (levnější kvůli bonusům) mít ho na RČ? Děkuji za pomoc
Zobrazit odpověd




Cestovní náhrady u OSVČ  08.09.2015

Dobrý den. Jsem počítačový konzultant na OSVČ, plátce DPH. Získal jsem zakázku v zahraničí (EU) s tím, že měsíčně fakturuji odpracované dny a zákazník mi k tomu na základě předložených dokladů proplácí cestovní náhrady (letenky, taxi, hotelové ubytování). Náklady uplatňuji paušálem. 1) Je nutné zahrnout proplacené cestovní náhrady do základu daně z příjmu, nebo je lze za nějakých podmínek vyloučit? 2) Je možné nějakým způsobem ze základu daně z příjmu vyloučit stravné pro zahraniční služební cesty podobně, jako se to dělá u zaměstnanců? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den Y Z

Zobrazit odpověd

Prodej vlastních soch  06.09.2015

Dobrý den, jsem řezbář/sochař, který si při studiu přivydělává vytvářením soch a reliéfů. V současné době mi město zadalo, abych pro ně vytvořil sochu. Aby mi dílo mohli zaplatit, žádají mě o vystavení faktury. Musím si k prodeji těchto děl zakládat živnost nebo umělci mají nějaké zvýhodnění? Děkuji za váš čas. Z H

Zobrazit odpověd


Prodej majetku při uplatnění paušálních výdajů  28.08.2015

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu : OSVČ nakoupil auto v roce 2012, ulatňoval odpis v roce 2012+2013. V roce 2014 přešel na paušální výdaje (auto stále využíval k podnikání) v roce 2015 bude uplatňovat též výdaje procentem, auto bylo v měsíci srpnu prodáno. Jak bude prosím zdaňovat tento příjem jako příjem dle § 7 a uplatní paušál, nebo v § 10 a může uplatnit zůstatkovou cenu? Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji hezký den Benešová

Zobrazit odpověd