Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 67 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby
Přefakturovat na společníka  31.12.2018
Dobrý den, nikde jsme se nedozvěděli, jak řešit DPH u nákupu v EU a při prodeji do EU plátci DPH v rámci společnosti. V pokynech GFŘ také nic není. Jde především o kontrolní hlášení, kde musí být pouze zahraniční DIČ. "Přefakturovat na společníka pro věc DPH" je hezké, ale jak to dát do kontrolního hlášení. Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem JD
Zobrazit odpověd

Pozastavení činnosti spolku  29.12.2018
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze pozastavit činnost spolku? Přesunem pobočky a přechodem na stejného jednatele nyní vznikly dva stejné spolky (s jiným názvem), tak by bylo dobré, jeden z.s. pozastavit, v budoucnu možná zrušit. Ten, co bychom chtěli zrušit vede jednoduché účetnictví. Druhý je plátce DPH, vede podvojné. Je pozastavení možné? A za jakých podmínek? Velice děkuji za odpověď. S pozdravem L M
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) plátce a neplátce  20.12.2018
Dobrý den, chystáme se od 1.1.2019 založit společnost (sdružení bez právní subjektivity). Jeden z členů bude plátce DPH, druhý ne. Faktury bude za celou společnost vystavovat plátce. On bude také vše vykazovat (DPH na vstupu i na výstupu) ve svém přiznání k DPH a KH DPH (nic nebude kráceno dohodnutým podílem na příjmech a výdajích). Je nutné provádět vzájemnou přefakturaci mezi členy společnosti? Nebo stačí po skončení zdaňovacího období si příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělit podle dohodnutého poměru? Děkuji. RP
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje při 2 živnostech  14.12.2018
Dobrý den, jsem OSVČ mám živnostenské oprávnění na Výroba, obchod a služby (Ohlašovací volná) a živnostenské oprávnění na Truhlářství, podlahářství (Ohlašovací řemeslná(. Do dnešní doby jsem se živil jako projektant kreslením a navrhováním a využíval paušál 60%. Pokud se od příštího roku začnu živit jako montážník a budu fakturovat montáže kancelářského a školního nábytku, mohl bych využít 80% paušál ? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Přiznání při příjmech s různými paušálními výdaji  13.12.2018
Dobrý den, jsem OSVČ, hlavní činnost, profesionální sportovec, od 1.března tohoto roku jsem si udělal živnost, tzn.si od té chvíle mohu uplatnit 60% paušál. Chtěl bych se zeptat, co mám udělat, když si budu dělat v březnu 2019 daňové přiznání za rok 2018 a první 2 měsíce roku 2018 jsem ještě živnost neměl? Měl bych si udělat 2x daňové přiznání za první dva měsíce bez živnosti, a od března na živnost? Nebo jak to mám prosím udělat, aby to bylo správně? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Nájem nemovitosti ve spoluvlastnictví a DPH  08.12.2018
Dobrý den, stanu se podílovým spoluvlastníkem nemovitosti, která je pronajímaná plátcům i neplátcům DPH podle §9. Zároveň jsem OSVČ. Zajímalo by mě, zda se pro výši obratu pro registraci k DPH počítá jen obrat z pronájmu mého spoluvlastnického podílu + můj obrat z podnikání nebo je nutné počítat s celým obratem všech spoluvlastníků? Svůj spoluvlastnický podíl na mě převádí otec, který byl plátcem DPH, ale k nájemnému DPH nebylo počítáno a tím pádem ani nebyl nárok na odpočet. O dům se budu starat já na základě plné moci mých příbuzných, spoluvlastníci jsme 3, každý vlastní ideální 1/3 nemovitosti, oba spoluvlastníci jsou důchodci. Vzhledem k tomu, že jako OSVČ jsem doteď nebyla plátce DPH a obrat z nájmu se pohybuje okolo 1000000 ročně, musela bych i své příjmy z podnikání zatížit DPH a proto bych raději plátce nebyla. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Paušální výdaje 2018  18.09.2018
Dobrý den, manžel pracuje v Rádiu jako moderátor, daňové přiznání si podával každoročně sám a to paušálem 40%. Nevím, jakým způsobem by si měl počítat daně za rok 2018, pokud překročí limit výplaty 400 000,- Kč, co jsem se dočetla, že je maximum: "U příjmů z ostatních činností lze uplatnit 40% paušál, max. 400 000 Kč. Jde například o svobodná povolání, autory, právníky, lékaře, herce, pronájemce nemovitostí apod." Myslím, že to letos mu bude mít příjem za rok kolem 500 000,- Kč. Pro výkon svého povolání nepoužívá nic kromě automobilu, kterým se dopravuje do firmy. Děkuji pěkně za odpověď.
Zobrazit odpověd

prodej domu a DPH  14.09.2018
Dobrý den, zdědili jsme po otci dům, který chceme prodat. Jelikož otec dům vlastnil od roku 1993, splňujeme 5 letý časový test a nebudeme tedy platit 15% daň z prodeje nemovitosti. Chci se ale zeptat, zda se mi částka za prodej započítá do příjmů z činnosti. Mám živnostenský list a pokud by se částka započítávala, stal by se ze mě plátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) bez právní subjektivity po 1.1.2019  12.09.2018
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Jsme sdružení 2 podnikatelů v autodopravě. Od 1.1.2019 je nový zákon, který neumožňuje vést daňovou evidenci pouze na jednoho, ale musí si vykazovat každý sám. Je možné ponechat tento stejný postup jako doposud, s tím, že si přefakturují polovinu příjmů a polovinu výdajů? Vím, že jste odpovídali na otázku zde a zřejmě to možné je: https://www.adar.cz/online-poradna/13898-dph-a-spolecnost-sdruzeni-bez-pravni-subjektivity Akorát nevím, když máme společný účet, jak si převádět navzájem peníze za tu polovinu vyfakturovaných příjmů a výdajů? Nebo je lepší mít dva účty v tomto případě? Auto máme jedno společné napsané jen na jednoho hlavního vedoucího evidence a odpisy uplatňujeme napůl. A jak budeme vykazovat tabulky daňové evidence pro účely dph a pro účely daně z příjmů, majetek, pohledávky a odpisy? Také každý zvlášť nebo to můžeme nechat jako doposud společně vykazováno na hlavního vedoucího evidence a majitele auta, když máme jedno auto a tím pádem jedny výdaje na servis, naftu atd. nebo to dělit napůl? Předem Vám moc děkujeme za odpověďi. Je to zase starost pro malé podnikatele, více papírování, starostí atd. S pozdravem A N B
Zobrazit odpověd

Přechod na účetnictví a závazky  07.07.2018
Dobrý den, mám klienta, který je ze zákona povinen přejit z daňové evidence na podvojné účetnictví. Zásoby žádné nemá. Závazky (základ DPH - je plátcem DPH) dávám do nákladů hned, na dodanění pohledávek (zase jen základů) mám 9 let. Ale jsem trochu nejistá u mezd. Když klient dluží úhrady na instituce jako je OSSZ, ZP a Fú, dám i tyto dluhy do nákladů nebo jen částku příslušnou za prosinec předchozího období a to ostatní dám nedaňově. Nebo stále se držím toho, že co by bylo v daňové evidenci při úhradě nákladem nebo příjmem, dám v účetnictví do nákladů nebo příjmů bez ohledu za jaké je to období a kdy se závazky či pohledávky uhradí? Předem moc děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Dar auta z obchodního majetku  05.07.2018
Dobrý den, prosím o informaci. Otec(OSVČ) chce synovi darovat auto, které se bude používat na soukromé účely. Auto je zcela odepsané a splacený leasing, pořízené v roce 2011.Byl uplatněn odpočet DPH a auto je stále v OM. Jak na darování, aby se neplatila darovací daň? Jak to bude s DPH? Daň z příjmů se předpokládám neplatí, pokud auto nebude užívané na podnikání. Děkuji Iveta
Zobrazit odpověd

Limit paušálních výdajů u dvou živností  03.07.2018
Dobrý den. Potřeboval bych prosím Vás poradit. Mám řemeslnou živnost Výroba,opravy elektrických přístrojů a chtěl bych si založit další řemeslnou živnost Zámečnictví. Jak se potom počítají výdaje procentem? U každé živnosti zvlášt, nebo se to bere,jako bych měl živnost jednu.Jedná se mi o legální možnost,jak obejít stropy u výdajových paušalů. Děkuji. S pozdravem Fišer Martin.
Zobrazit odpověd

Musím platit daně, když mně odběratel říká, že nemusím?  12.06.2018
Dobrý den, v roce 2017 jsem na dva měsíce nastoupil do jisté firmy, pod kterou jsem pracoval jako OSVČ a zastupoval ji. Již při příjmacím pohovoru mi bylo sděleno, že jako takovýto osvč nemusím platit daně (že jako osvč nejsem plátcem daní - ovšem kromě zdravotního a sociálního pojištění)... Mé roční příjmy přesahují 30 000 kč a na úřadě po mně teď chtějí OSVČ - daňové přiznání a nějaké doplatky... Při hovoru s firmou mi bylo zopakováno, že jako osvč nejsem plátcem daně. Kde je chyba, o co se jedná a jaký byste mi doporučili další postup? Je možné se těm daním nakonec nějak vyhnout?
Zobrazit odpověd


Poskytování IT služby  08.06.2018
Dobrý den, momentálně jsem zaměstnán zde v ČR na HPP. Mimoto jsem začal poskytovat IT služby na dohodu pro firmu sídlící v USA, která zasílá peníze na můj PayPall účet podle odpracovaných hodin. Bude stačit, když vedlejší příjmy nahlásím u zaměstnavatele (HPP) a ten za mne provede roční zúčtování a nebo musím založit živnost? Děkuji za odpověď. S pozdravem, FH
Zobrazit odpověd


Zdanění dotace a paušální výdaje  07.05.2018
Dobrý den, květinářství uplatňující výdaje paušálem, se zapojilo do dotačního programu. Zaměstná zaměstnance a na jeho mzdu dostane dotaci. Dotace skoro pokryje celé mzdové výdaje. Započítává se tato dotace do základu daně, nebo je osvobozena??? Pokud by se daná OSVČ rozhodla díky tomu přejít na skutečné výdaje co to obnáší (dodanění zásob - kde se to uvádí v DPFO)??? Jo jedná se o dotaci z MPSV. díky moc za pomoc V.
Zobrazit odpověd

Sdružení bez právní subjektivity a EET  02.05.2018
Dobrý den, mám dotaz, jsme sdružení podnikatelů, samozřejmě bez smlouvy, bez čehokoliv. Máme sezonní stánek, nehodláme kupovat dvě EET krabičky. Všechny příjmy dáváme na kolegyni, účet máme podnikatelský také na ni, hospodaříme obě stejně. Znamená to, že můžeme naše celkové příjmy vzít, rozdělit na půl a z toho udělat každá své přiznání? Nebude finančáku divné, že ona má přes EET evidováno něco a přiznává pouze půlku? Děkuji za odpověď. S pozdravem D F
Zobrazit odpověd


Prodej zboží v zahraničí  13.04.2018
Dobrý den, prodávám zboží na internetovém portále amazon pod vlastní mezinárodní značkou (konkrétně v USA,Kanadě a Japonsku). Zboží nechávám vyrábět v Pákistánu, odkud je rovnou zasíláno do skladů amazonu. Můžete mi prosím poradit, jakým způsobem se má tento výdělek danit? Já fyzická osoba pracující na HPP. Předem díky za odpověď.
Zobrazit odpověd


Zdravotní a sociální pojištění v prvním roce podnikání.  10.04.2018
Dobrý den, jsem student. V roce 2017 (v dubnu) jsem si založil živnost volnou na lektorskou činnost - od dubna 2017 do prosince 2017 jsem činnost aktivně vykonával. Letos jsem tedy podával své vůbec první daňové přiznání. Daň z příjmů mám tedy podanou. Můj dotaz je následující: musím platit i zdravotní a sociální pojištění? Chápu to tak, že vzhledem k tomu, že jsem student, platí za mě zdravotní pojištění stále stát. Je to tak? Co se týče sociálního pojištění, musím je první rok své činnosti platit? Na internetu jsem četl, že první rok živnosti, je poplatník od daně osvobozen, ale nevím, zdali je tato informace pravdivá a zdali je to zákonem takto stanoveno. Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem Z
Zobrazit odpověd


Společný pronájem plátce a neplátce  05.04.2018
Dobrý den. Jsem spolumajitel jedné čtvrtiny bytového domu. Vedeme společné účetnictví s tím , že každý spolumajitel podává vlastní danové přiznání. Jeden ze spolumajitélů se díky dalším příjmům stal plátcem DPH. Prosím, jaký to má vliv na nás zbývající tři spolumajitele, kteří mají jenom příjmy z pronájmu. Děkuji. Bedroš Za odpověd jsem ochoten zaplatit. Prosím pošlete nabýdku.
Zobrazit odpověd