Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 19 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby

Zprostředkování nákupu ze 3. zemí  02.04.2021
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to při zprostředkování nákupu z 3. zemích (opravdu ne Čína). Když chci,, katalog" formou eshopu, pak na přání zákazníka mu to, co chce objednám. Zajistím objednávku, platbu do zahraničí, dopravu do ČR. Z toho si výpočtu provizi a pokud se stanu plátce DPH tak poté z této služby budu odvádět DPH 21% do té doby je celá provize moje? Při případném zadržení na celní správě za zákazníky vyřídím clo i DPH. Protože si nenechám posílat jednotlivý balík, ale jeden větší pro více zákazníků - tím pádem na mé jméno, tak by to ani jinak nešlo. Jak to pak tedy s tou platbou je dále - při NEzadrženi na celní správě mám JÁ povinnost věci zákazníků proclit a odvést DPH nebo je to pak na každém jak se ZACHOVÁ? Snad je můj dotaz nějakým způsobem srozumitelný. Jde mi o to nemít Náklady - Výdaje a nutnost automaticky odvést DPH i clo. Chci to jako službu, kde bude každý s tím, že jde o zprostředkování obeznámen. Předem děkuji.
Zobrazit odpověd

Souběh zednických prací a provádění staveb  01.04.2021
Dobrý den, Podnikatel.cz zveřejnil toto... Podobně lze zkombinovat řemeslnou živnost „Zednictví“ a vázanou „Provádění staveb, jejich změn a odstraňování“, která je definována jako „provádění stavebních a montážních prací při novostavbách, změnách dokončených staveb (nástavby, přístavby, stavební úpravy), údržbě staveb a jejich odstraňování podle stavebního zákona, včetně vedení realizace staveb a jejich změn. Při provádění uvedených stavebních prací mohou být vykonány i činnosti související s realizací staveb, které jsou předmětem živností řemeslných, případně živnosti volné. Já to chápu tak,že může vykonávat obě živnosti, ale nemá to vliv na paušál....když má živnost vázanou a vykonává zednictví, tak může uplatnit jen 60% . Jiná "účetní" tvrdí,že může uplatnit v tomto případě 80%. Můžu poprosit za váš názor (klient na mě tlačí,že chce 80%) Děkuji!!!
Zobrazit odpověd

Dary za provoz webu  31.03.2021
Dobrý den, jsem OSVČ a mimo své podnikání provozuji jeden nekomerční web, který je přínosný pro komunitu několika tisíc lidí, kteří ho denně zadarmo využívají. Mám s tím nějaké drobné finanční náklady, tak jsem na web napsal číslo účtu aby mi lidé, kteří budou chtít, mohli přispět na provoz. Za rok přispěje pár jednotek lidí - každý po pár stovkách (v součtu jednotky tisíc) a to mi náklady pokryje. Jiné příjmy z webu nemám, web není provozován za účelem zisku. Jak je to s daněním tohoto typu příjmu? Je možné to brát jako dar (15000Kč v součtu rozhodně nedosahuje), který není potřeba danit/uvádět do daňového přiznání jako příjem?
Zobrazit odpověd


DPH z oprav při pronájmu  29.03.2021
Dobrý den, OSVČ se stala plátcem DPH při překročení příjmu 1 mil., kde se do příjmů započítává i příjem z pronájmu (§ 9). Pronajímá byt v osobním vlastnictví, letos po provedené revizi plyn.kotle byla zjištěna nutnost výměny kotle. Může si OSVČ v tomto případě (výměna kotle již byla provedebna) odečíst DPH z faktury za nový kotel, práci, vyvložkování kominu apod. ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Zdanění záloh  28.03.2021
Dobrý den, pronajímám rekreační objekt (vedlejší SVČ - ubytovací služby). V roce 2020 mi byly na účet zaplaceny zálohy na pobyty, které by měly proběhnout v roce 2021 a já teď nevím, jestli mám tyto zálohy uvést jako příjmy už v přiznání k dani z příjmů FO za rok 2020? Pokud ano, tak jak by se postupovalo v případě, kdybych zálohy nakonec musela vracet (např. pokud by se pobyt nemohl uskutečnit z důvodu vládních nařízení atd.)? Děkuji.
Zobrazit odpověd


Odvedené DPH jako výdaj  16.03.2021
Dobrý den, jezdím Uber a nejsem plátce DPH, tudíž jsem se musela stát osobou identifikovanou... Každý měsíc podám přiznání a platím DPH za “poplatek za služby" a chci se zeptat, zda si toto zaplacené DPH mohu dát jako výdaj v daňové evidenci nebo jako výdaj mohu uplatnit jenom ten poplatek? A jako příjem uvádím hrubé jízdné nebo i ostatní příjmy (spropitné)? Děkuji
Zobrazit odpověd


Odpis faktur v daňové evidenci  09.03.2021
Dobrý den, měla bych dotaz, pokud jsem OSVČ, který má neuhrazené faktury z roku 2020, a zřejmě nikdy nebudou soukromým subjektem mým odběratelem uhrazeny. Jak mám postupovat v jejich vyřazení z evidence? Do DP 2020 jsem je nedávala, nebyly uhrazeny. U podvojného účetnictví se odepisuje tuším, že po 12 měsících od data splatnosti, pokud je částka nižší než 30 000 Kč jednorázově do nákladů. Ale jak je tomu u daňové evidence, nejsem plátce DPH. Děkuji moc předem za odpověď. I. D
Zobrazit odpověd

Investiční zlato v daňové evidenci  04.03.2021
Dobrý den, prosím o radu, jak zaúčtovat v DE nákup investičního zlata (250.000,-Kč, cihly), plátce Dph (§92,odst.4). Jde o otázku, zda jde tak o zdanitelný výdaj, když NEjde o předměty z drahých kovů (zboží) ani o materiál/Au, ze kterého NElze vyrábět (vysoká ryzost 995/1000) a (podle mne) není možné jej odepisovat jako majetek (nebo i jinak, tj. po přepočtu dávat do výroby). Z principu tento nákup, nemůže být evidován ve skladu materiálu a v zásobách na konci roku. Ve smlouvě není záruka o odkoupení po několika letech dodavatelem, jak je běžně zvykem. Nikde jsem nenašla, jak nákup zaúčtovat a vykazovat správně vůči FÚ, dle zákona daně z příjmu (i na konci roku). DĚKUJI moc za vaši radu, neboť nesouhlasím s názorem daň.poradce a obávám se udělat svým jiným názorem, který zde uvádím - chybu, která by jakkoliv poškodila firmu. Ještě jednou děkuji za laskavost a radu, Pan.
Zobrazit odpověd

Zdanění pravidelné smlouvy o dílo  03.03.2021
Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr u jedné univerzity a každý rok uzavírám smlouvu o dílo s jinou organizací, vždy na částku nižší než 30 000 Kč. Měla jsem za to, že se jedná o jednorázový příjem podle §10, který není potřeba uvádět do daňového přiznání a odvádět 15% daň z příjmu (pokud je nižší než 30 tisíc Kč). Dozvěděla jsem se však, že tento příjem spadá do §7 (odvedená práce se týká monitoringu chráněných druhů, jde tedy o jakousi vědeckou práci). Můžete mi prosím říct, jak to tedy je? Moc děkuji.
Zobrazit odpověd

Slevy při souběhu zaměstnání a OSVČ  03.03.2021
Dobrý den, prosím o radu, zjistili jsme, že jsme před rokem pravděpodobně vyplnili špatně daňové přiznání pro slevu na dítě. Slevu uplatňoval pouze manžel, v tomto roce měl souběh dvou zaměstnání - devět měsíců pracovala jako zaměstnanec(1-9) a tři měsíce poté (10-12) jako OSVČ na plný úvazek. U zaměstnavatele měl podepsaný růžový papír na slevu na dítě.V potvrzení o zdanitelných příjmech, které dostal na konci roku od zaměstnavatele, měl uvedeno že slevu čerpá od 02-12, přestože u něj pracoval jen do 9 měsíce. Dcera se narodila v prosinci předchozího roku, takže nejspíš za měsíc leden slevu na ni ještě nestihl uplatnit. My jsme potom navíc v daňovém přiznání špatně pochopili tabulku číslo 2 v oddíle 5, kde se uvádí děti žijící ve společné domácnosti a vyplnili jsme tam 12 měsíců, kdy o dceru pečoval. Ale pokud tomu dobře rozumím nyní, tak jsme tam měli uvést jen ty 3 měsíce, kdy pracoval jako OSVČ, popřípadě 4 měsíce ještě i za měsíc leden, kdy slevu neuplatnil zaměstnavatel. Je to prosím tak? Pravděpodobně vyčerpal slevu na dítě za osm měsíců dvakrát, jak u zaměstnavatele tak poté v daňovém přiznání, kdy nám vraceli přeplatek. Pokud to tak skutečně je, jak máme prosím nyní postupovat? Musíme podat dodatečné daňové přiznání? A bude stačit pokud pouze upravíme dané měsíce z 12 na 3 nebo 4? Je nám také zvláštní, že nás nikdo neupozornil na tuto chybu, přestože potvrzení ze zaměstnání, kde slevu uplatnoval bylo součástí daňového přiznání. Dostaneme nějaké sankce nebo pokuty? Předem moc děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Kurz pro přepočet příjmů v cizí měně  02.03.2021
Dobrý den, jaký měnový kurz mohu použít pro daňové přiznání? Výdaje uplatňuji paušálem, měl jsem příjmy v EUR a USD. Jednotný kurz pro mě není výhodný, pokud použiji kurz ke dni DUZP, zaplatím méně na dani - příjmy jsem měl zejména koncem roku, kdy byla koruna výrazně slabší. Je tedy pro daňové přiznání možno použít i kurz ke dni DUZP jednotlivých faktur? Díky Pavel
Zobrazit odpověd

prodej cizích kartiček  25.02.2021
Dobrý den. Při studiju na střední/vysoké škole jsem si přivydělával prodejem sběratelských kartiček přes německého prostředníka (tržiště podobné ebay). Za 6 let byl obrat kolem 30 000 euro (zisk asi 15%). Většina sběratelských kartiček byla z mé soukromé sbírky nebo z odměn na turnajích. Jako student jsem nikdy neřešil, jestli tento příjem musím přiznávat nebo ne. Ve finále to byla "brigáda" za 2-3 tisíce měsíčně. Před pár měsíci mě však oslovil kamarád, jestli bych neprodal jeho sbírku karet v hodnotě asi 2 miliony korun právě přes tržiště se sídlem v Německu. Momentálně pracuji v pojišťovně jako osvč a platím daň z příjmu paušálem. Rád bych se zeptal, zda když prodám věc z osobní sbírky (karty nikdy nekupoval k zisku) přes můj účet na online tržišti sídlícím v jiném členském státě EU, stávám se identifikovanou osobou povinnou k dani? Tzn. musel bych zaplatit DPH z celého obratu (2 miliony korun)? Moje odměna bude 10% z prodané ceny karet, na kterou vystavím fakturu a zisk započtu do daně z příjmu. Rád bych se zeptal, zda je tento postup správný, nebo je opravdu potřeba zaplatit DPH i z jednorázového prodeje soukromé sbírky. Já budu placený za prodej a odeslání objednávek
Zobrazit odpověd

Příjem ze zahraničí  25.02.2021
Dobrý den, jako OSVČ na hlavní činnost řeším, jak správně vyplnit daňové přiznání ohledně příjmů ze zahraničí. Jsem český rezident, zdržoval jsem se v Německu pouze po dobu 2 měsíců bez dojíždění domů. Za služby v této zemi jsem fakturoval pouze českým firmám v eurové měně. Mám ty příjmy přičíst k těm, které jsem vykonával v tuzemsku a pokračovat standartně, či je ten postup jiný?. Děkuji.
Zobrazit odpověd

Užívání podnikatelského účtu pro soukromé účely  25.02.2021
Dobrý den, jako fyzická osoba mohu využívat svůj podnikatelský účet k vlastním soukromím nakupům (věci které nedávám do účetnictví). Je to jako osobní spotřeba. Nedaní se, faktury do účta nedávám. Jde mi o to, když přijde kontrola z fú, bude tyto položky mojí osobní spotřeby nějak zkoumat a kontrolovat. Uvidí to na výpisech z účtu. Děkuji mo
Zobrazit odpověd

platba stravenkami  17.02.2021
Dobrý den, OSVČ vede DE a tržby dostává v hotovosti, stravenkami a platební kartou. DPH se odvádí k poslednímu dni v měsíci za souhrn všech tržeb (hotovost, stravenky a karty). Platby z karet se zdaňuji při proplacení na účet, ale jak je to prosím se zdaněním tržby za stravenky? A kde bych to našla v zákoně?
Zobrazit odpověd