Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 683 výsledků se štítkem nemovitosti a byty
prodej domu a DPH  14.09.2018
Dobrý den, zdědili jsme po otci dům, který chceme prodat. Jelikož otec dům vlastnil od roku 1993, splňujeme 5 letý časový test a nebudeme tedy platit 15% daň z prodeje nemovitosti. Chci se ale zeptat, zda se mi částka za prodej započítá do příjmů z činnosti. Mám živnostenský list a pokud by se částka započítávala, stal by se ze mě plátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd


Převod bytu z s.r.o. na společníka  18.07.2018
Dobrý den.Mám byt, který je napsaný na s.r.o , které bylo založeno za účelem koupi tohoto bytu , jelikož jsem cizí st.příslušník a v roce 2006 nebylo v CZ možné koupit nemovitost na FO.Chtěl bych tento byt teď převést na sebe do OV a firmu zrušit.Co všechno to obnáší? Jaká je daňová povinnost ? a jak dlouho to trvá? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Pronájem bytu manželce  13.07.2018
Dobry den, vlastnim byt (nabyty pred svatbou a neni soucast SJM), ktery bych rad pronajal za trzni najem manzelce aby ho mohla kratkodobe pronajimat (jako vedlejsi cinnost pri materske, OSVC na zivnostensky list, materska ji plyne ze zamestnani). Bude pro ni najem uznatelny naklad pri podani danoveho priznani? Bude nejak muj prijem z najmu ovlivnovat jeji danove priznani z pohledu DPH a limitu jednoho milionu, do ktereho se DPH neplati? Predem dekuji za odpoved.
Zobrazit odpověd

Osvobozený prodej nemovitosti  01.07.2018
Dobrý den, v roce 1996 jsme zakoupili jako s.r.o. domek, který jsme ještě v témže roce zrekonstruovali a používali jako sídlo firmy. Naše firma je měsíčním plátcem DPH. Dům jsme v roce 2018 prodali soukromé osobě. Budeme jako firma platit z prodeje domu DPH, nebo se na tento prodej vztahuje § 56 odst.3, tj. osvobození od DPH, když od kolaudace uplynulo 5 let. Děkuji předem za radu. J K
Zobrazit odpověd

Prodej nemovitosti a DPH  13.06.2018
Dobrý den, pokud společnost, jenž je plátce DPH prodá nemovitost (zvlášť dům, zvlášť pozemek), musí být tato částka rozepsaná na kupní smlouvě na kupní cenu a DPH (nebo stačí jedna celková cena za dům a druhá za pozemek), je nějaký rozdíl v DPH za dům a za pozemek? Případně dokdy musí být DPH uhrazeno?
Zobrazit odpověd

Prodej podílu na nemovitosti a technické zhodnocení  06.06.2018
Dobrý den, společnost s.r.o. má od fyzické osoby pronajatou nemovitost, kterou dále pronajímá. Po dohodě s majitelem provedla s.r.o. technické zhodnocení budovy, které se souhlasem majitele odepisuje. V červenci bude mezi majitelem nemovitosti (FO) a společností s.r.o., která má nemovitost pronajatou uzavřena kupní smlouva, podle které s.r.o. odkoupí 1/2 nemovitosti. Zruší se tím pádem původní nájemní smlouva? Může s.r.o. dále nemovitost pronajímat? Co se stane s technickým zhodnocením, odpisy a zůstatkovou cenou z pohledu daně z příjmů? Jak účtovat nákup nemovitosti a tech. zhodnocení v s.r.o. a jak u původního majitele - FO? Děkuji za odpověď. Jana
Zobrazit odpověd

Prodej z dodatečného dědictví  29.05.2018
Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu: V katastru byl dosud zapsán nevl.dědeček, zemř. 1969. Dodatečným projednáním dědictví z něj na moji vlastní babičku zemř.1980 a z ní na mne (otec již nežije) jsem nabyla letos v r.2018 do vlastnictví pozemky (pole,louky). Mám v úmyslu je prodat. První dotaz: Pokud letos tyto pozemky prodám, vztahuje se na mne osvobození daně z příjmů z prodeje (5ti letá lhůta)??? Druhý dotaz: Pokud budu platit daň ostatní (z prodeje nemovitosti), bere se jako výdaj odhad ke dni úmrtí babičky r.1980, což by byl neskutečný rozdíl v ceně, nebo je možné udělat pro zdanění odhad dle zák.151/1997 Sb - cena obvyklá ke dni nabytí roku 2018??? (Cena obvyklá by byla v tom příp. cenou tržní? Moc děkuji předem za ochotu a čas. V S
Zobrazit odpověd

Prodej zhodnocené nemovitosti a odpočet DPH  23.05.2018
Společnost zakoupila v roce 2015 starší nemovitost, byl to výrobní objekt, /postavena v 50 letech/. Provedla na ni technické zhodnocení za cca 6 mil. Kč, přestavba na restauraci. v roce 2018 ji bude prodávat. Pokud ji prodá plátci, je možno uplatnit revers-chargé. Ale pokud ji prodá bez DPH, jako osvobozenou - z důvodu první kolaudace před více jek 5 lety, musí odvést DPH z nárokovaného technického zhodnocení. Jde o to, zda všechno DPH, nebo kráceno dle § 78 ZDPH. Je tato vratka DPH daňově uznatelným nákladem. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Odpisy po přechodu z paušál  27.03.2018
Dobrý den, v roce 2016 jsem koupila byt za 1 650 000 Kč, který od téhož roku pronajímám. Mimo prodejní cenu jsem ještě realitce platila provizi 95 000 za zprostředkování v rámci rezervační smlouvy. Za rok 2016 jsem u příjmů z pronájmu uplatnila paušál. Pro rok 2017 chci uplatnit skutečné výdaje. 1. můžu do pořizovací ceny zahrnout i provizi RK? 2: rok 2017 budu brát jako druhý rok odpisování, tzn. sazba 3,4 při lineárním odpisu? 3. lze mezi skutečné výdaje zahrnout i platby za internet, případně faktury za energie, pokud platby za energie jsou součástí nájmu (daním celý příjem) a nejsou nájemcům na konci roku vyúčtovány. Děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd

Uvádění osvobozených příjmů  27.03.2018
Dobrý den, zpracovávám si daňové přiznání sama (DPFO). V r. 2017 jsem prodala byt v osobním vlastnictví, kde jsem byla vlastníkem od r. 1998 a také jsem tam od r. 1989 do r. 2000 bydlela. Prodej je tedy dle mého názoru osvobozen od daně z příjmů. Musím tento prodej uvádět v daňovém přiznání 2017? Jestli ano, tak mi prosím napište, kde bych to měla uvést. Děkuji Š. Č
Zobrazit odpověd

Uznatelnost příspěvku do fondu oprav  22.03.2018
Jako OSVČ vlastním byt v SVJ, kde podnikám. Do nákladů mám započítat zálohy na "fond oprav", správu, elektřinu ve spol. prostorách, pojištění domu, ..., a odpisy, nebo skutečné náklady a odpisy? A na základě jakého předpisu? Dosud jsem uplatňoval skutečné náklady a odpisy. V zálohách mám zaplaceno více. Začnu-li v nákladech uplatňovat zálohy, jak potom dostat do nákladů dosud "naspořenou" část? M Š, Ch
Zobrazit odpověd

Prodej zděděného pronajímaného bytu; Booking.com a DPH  20.03.2018
1. Prodej zděděného a pronajímaného bytu: Vnuk zdědil byt po babičce v roce 2015. Od října roku 2015 - duben 2017 tento byt pronajímal a následně v roce 2017 prodal. a) Může za rok 2017, i když pronajímal pouze 4 měsíce, uplatnit poloviční odpisy? b) Musí platit daň z příjmů z prodeje tohoto bytu? c) V případě že ano, co by dal do výdajů v § 10? Zůstatkovou cenu bytu a nebo odhadní cenu v okamžik nabytí? 2. DPH - osoba identifikovaná k dani: Zajišťujeme ubytování v bytě v Brně. Toto ubytování nám zprostředkovává Booking.com. Protože tato firma není rezidentem v ČR, musíme DPH z poplatků za zprostředkování odvádět za ni. Ubytovací služby jsou sice ve snížené sazbě DPH, ale protože tuto daň platíme za zprostředkování, předpokládám, že bude v základní sazbě, a to tedy v ř. 5 Přiznání k DPH. Jaký je termín pro daňové přiznání? Ihned po obdržení vyúčtování nebo vždy po skončení příslušného měsíce?
Zobrazit odpověd

Prodej bytu obdrženého darem  18.03.2018
Mám dotaz ohledně daně z příjmu z prodeje nemovitosti, a to konkrétně, zda v souvislosti s prodejem nemovitosti vzniká mně a mé sestře jakákoliv daňová povinnost v případě, že se jedná o prodej bytové jednotky, kterou nám darovala naše babička v roce 2015. Naše maminka, babičky jediná dcera, již nežije. Babička před rokem zemřela a se sestrou jsme tuto nemovitost koncem loňského roku prodaly. V bytě jsme neměly trvalý pobyt.Děkuji.
Zobrazit odpověd


Prodej nepotřebného majetku  07.03.2018
dobrý den, mám dotaz ohledně přiznání k dani z příjmu právnických osob. Jsme malá Odborová organizace a z finančních důvodů jsme byli v loňském roce nuceni prodat své rekreační zařízení, které naše organizace vlastnila více než 30 let. Započítávají se finance za jeho prodej do daňového přiznání?
Zobrazit odpověd

Nemovitost v SJM  21.02.2018
Dobrý den, manželka je OSVČ - fyzická osoba podnikající, uplatňovala paušální výdaje. Potřebovala místo, kde by mohla provozovat svoji praxi. Koupili jsme nemovitost jako SJM (není součástí obchodního majetku), ve které provozuje svoji činnost (a nebydlíme v ní). V loňském roce zaměstnala syna a proto jsme z paušálních výdajů přešli na skutečné. Mám dotaz ohledně daňové optimalizace. Je možné, abych manželce tuto nemovitost pronajal pro její podnikání, i když je SJM...asi ne, že? Jakým způsobem je možné peníze vložené do nemovitosti promítnout do daňových odpočtů? Velice děkuji za odpověď! S
Zobrazit odpověd

Odpisy bytové jednotky  19.02.2018
Dobrý den, jsem FO nepodnikatel, který pronajímá byt, vč. garážového stání a sklepní kóje. V daňovém přiznání chci uplatnit skutečné výdaje, formou odpisů. Mohu jako pořizovací cenu pro výpočet odpisů brát kupní cenu vč. DPH? Patří garážové stání (podzemní garáže) a sklepní kój do odpisové skupiny 5 stejně jako byt? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd




Odpisy rekonstruovaného bytu  02.02.2018
Dobry den, mam dotaz ohledne vyse odpisu za pronajimany byt. Byt jsem koupil v roce 2015 za 4.900 000,- Kc a nasledne jej zrekonstruoval za zhruba 1, 000 000,- a od roku 2017 jej pronajimam. Mohu tedy jako zaklad pro vypocet odpisu vyuzit castku 5, 900 000,- Kc nebo pouze cenu porizovaci? Jak budu dokladat presnou vysi nakladu na rekonstrukci (probihala pomoci vetsiho mnozstvi remeslniku, nemam tudiz jednu fakturu na jednu castku). Predem velmi dekuji!
Zobrazit odpověd


Použití příjmu za prodej bytu  23.01.2018
Dobrý den, kvůli stěhování za jiným zaměstnáním prodávám čerstvě zrekonstruovaný z zkolaudovaný RD, ve kterém jsem cca 3 měsíce bydlel. Pokud vím, tak když použiji výnos z prodeje domu na nákup jiného bydlení, měl bych být osvobozen od daně z příjmu. Je nutné v tom případě koupit pouze již hotovou nemovitost, nebo lze postavit nový dům či zrekonstruovat starý. Je možné jako náklad na nové bydlení uplatnit i zařízení nového bytu (kuchyň, topení, podlahy, ...). Za jak dlouho musím výnos z prodeje využít? Děkuji
Zobrazit odpověd

Odpisy darovaného bytu s podmínkou vypořádání  16.01.2018
Dobrý den, v roce 2014 jsem dostal od otce darovací smlouvou byt - daň z daru jsem tedy nemusel platit. V darovací smlouvě byla povinnost finančního vypořádání mých 2 sourozenců ve výši 2/3 odhadní ceny bytu. Na tuto částku jsem si vzal hypotéku a sourozence dle znění smlouvy vypořádal. Od poloviny roku 2017 byt pronajímám (do té doby jsem v něm bydlel). Mohu nyní v daňovém přiznání uplatnit odpisy z 2/3 hodnoty bytu, kterou jsem zaplatil? Děkuji.
Zobrazit odpověd