Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 22 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů)
Prodej obnošeného oblečení  29.04.2021
Dobrý den, začátkem roku jsem začala prodávat své a sestřino oblečení na online bazárku a také na marketplace. Příjem za prodej našeho nošeného oblečení už přesáhl 30 000. Budu muset příští rok odvádět daň? Měla bych si založit živnost? Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Prodej akcií  27.04.2021
Dobrý den, mám dotaz ohledně danění příjmu z prodeje akcií (rok 2020). Řekněme, že prodám akcie za 120 tisíc Kč, které jsem koupil za 100 tis Kč a držel jsem je méně než tři roky, tj. nelze uplatnit limit 100 tis Kč ani časový test. Nicméně peníze si nenechám a investuji je do dalších jiných akcii - např. koupím akcie jiné společnosti za 120 tisíc Kč. Dá se to brát tak, že nákup dalších akcií je uznatelný náklad v rámci celé kapitoly příjmu z kapitálového majetku? To jest 120 tis. příjem (zisk 20 tis. Kč), ale 120 tis. Kč další nové náklady => tj . základ daně 0 Kč ??? (a bude se řešit až další rok nebo později, prakticky až v okamžiku, kdy zisk použiji na něco jiného než opětovné investice do akcii) Děkuji.
Zobrazit odpověd


Prodej darované nemovitosti  14.04.2021
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o daň z příjmu při prodeji nemovitosti. Vlastním ideální polovinu nemovitosti, ve které již více jak 5 let žiji, bohužel však všechny energie byly oficiálně psané na mého otce a já mu posílala peníze za energie na jeho účet. Trvalé bydliště mám psané na nemovitost od ledna 2020 a i když jsem celých těch 5 let v nemovitosti žila, nemám toto jak doložit finančnímu úřadu, např. fakturami za energie atd.Nevím, jestli by stačilo jen čestné prohlášení od mého otce například? Otec mně nemovitost daroval. Teď jsem prodala ideální polovinu nemovitosti, kde jsem spoluvlastníkem téměř 2 roky a to druhému spoluvlastníkovi, v částce 2 000 000Kč. Jaký je teď postup v případě daně? Mám určitě v plánu tyto peníze využít na nákup nemovitosti, ve které budu bydlet, buď pozemku a na dům si vzít hypotéku nebo na byt. Je nějaká možnost, jak se dani vyhnout a případně kdy a co mám nahlásit finančnímu úřadu? Mnohokrát děkuji za radu a jsem s pozdravem Veronika Oltová
Zobrazit odpověd


Prodej přívěsu  29.03.2021
Dobrý den, po 10 měsících prodávám obytný přívěs za automobil (karavan), protože ho již z časových důvodů nevyužiji - jsem fyzická osoba. Karavan navíc prodávám se ztrátou, tj. pořizovací cena je nižší než cena prodejní. Vztahuje se na mě osvobození od daně při prodeji movitých věcí hmotných dle § 4 odst. 1 písm. c) zákona o daních příjmů? Poněkud mě totiž mate věta, že se nevztahuje na motorová vozidla, lodě, letadla... Pokud by se mě osvobození netýkalo, musel bych platit daň, pokud mi nevznikl žádný zisk? Děkuji a přeji klidný den,
Zobrazit odpověd



Prodej zděděného bytu  16.03.2021
Dobrý den, v roce 2020 jsem zdědila byt po svém strýci, který v něm bydlel 20 let. Ve stejném roce jsem ho i prodala. Mohu v DaP jako výdaj současně uplatnit odhadní cenu z dědického řízení a mimořádnou splátku hypotéky na byt, kde trvale žiji z titulu uspokojení vlastní bytové potřeby? Děkuji za odpověď. ED
Zobrazit odpověd


Dar příteli ve společné domácnosti  16.03.2021
Dobrý den, s přítelem řešíme darování 1/2 poloviny pozemku a rádi bychom využili § 10 zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., písmeno c., bod 3., tj.: "od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou". Lze tento paragraf reálně využít? (S přítelem žijeme ve společné domácnosti 13 let). Pokud ano, předpokládám že správný postup by měl být: 1) Sepsání darovací smlouvy, včetně ověření podpisů 2) Založení návrhu na vklad na katastr 3) Pokud se nemýlím, tak by zde neměla být oznamovací povinnost na FÚ, jelikož cena nemovitosti nepřesahuje 5 000 000 kč, ale může být ze strany FÚ dodatečně vyžádáno doložení potvrzení o soužití ve společné domácnosti (tj.: čestné prohlášení, potvrzení sousedů, bankovní převody, atp...), je to tak? Děkuji.
Zobrazit odpověd




Zdanění prodeje cenných papírů  12.03.2021
Dobrý den, prosím o radu, zda musím zdanit prodej cenných papírů. V držení 1 rok, prodej za 22 000 Kč. Jestli jsem pochopila správně část v zákoně, tak pokud je to částka do 100 000 Kč je to osvobozeno od daně z příjmu? Nebo zároveň s toutou podmínkou musí být splněna i podmínka toho časového testu? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd



Prodej "nového" domu na "starém" pozemku  06.03.2021
Dobrý den, Rád bych se zeptal na Vaš odborný názor ohledne daně z prodeje nemovitosti. Koupil jsem pozemek v roce 2013 a na něm postavit dům, který byl zkolaudovan v roce 2019. Budu při prodeji v domu s pozemkem platit daň z prodeje, kdyz dům prodam tento rok? V domě již bydlím přes dva roky, ale trvalé bydliště v OP mám uvedené od minulého roku. Předem Vám děkuji S pozdravem Novák
Zobrazit odpověd

Zdanění bytů v SJM, použití auta v SJM  28.02.2021
Dobrý den. Nenašel jsem odpověď a tak bych o ni poprosil. Pronajímáme s manželkou 2 byty. Oba jsou v SJM. Ona má jeden ve svém daňovém přiznání, já zase ten druhý. Může každý z nás uplatňovat ve svém daňovém přiznání paušál na auto (80%), které máme jedno soukromé a je naše spolecne? Děkuji za odpověď. Petr
Zobrazit odpověd

Příjmy z pronájmu  26.02.2021
Dobrý den, mám dotaz ohledně dani z pronájmu nemovitosti. Jsem fyzická osoba a žiji v UK. Zde pracuji a platím daně, SP atd. V ČR vlastním byt, který pronajímám. Mám nárok využít slevu na poplatníka při podání daňového přiznání? Mohu také využít nákup vybavení bytu, náklady na údržbu, životní pojištění, úroky z hypotéky a platby do fondu oprav společenství vlastíků? Při podání musím doložit příjmy pouze z nájmu, nebo také mé příjmy v UK? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd