Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 16 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů)
Prodej bytu v Rakousku  27.03.2020
pokud mě můžete nasměrovat kde zjistit nasledující: Dobrý den, je možné se zeptat kolik bych musela platit /daně ze zisku v Rakousku nebo i u nás/ při prodeji vlastního bytu např. při částce 150 000 euro, který mi darovala teta v Rakousku v roce 2004, jsem Čech žijící v Čechách a nemáme peníze byt udržovat a neumíme jazyk a budeme ho muset prodat. Ať nenaletíme Pokud můžete odpovědět tak moc děkujeme S pozdravem V
Zobrazit odpověd



Příjem z půjčky a příjem z investování do půjčování  25.03.2020
Vážená paní, vážený pane, rád bych začal investovat do P2P půjček na platformě Mintos, ale předem si chci být jistý v daňových záležitostech. Podle § 38g odst. 2 zákona č. 586/1992 sbírky nemusím podávat daňové přiznání, pokud mé jiné příjmy dle § 7 až 10 nebudou vyšší než 6 000 Kč. Příjmy z P2P půjček by se dle mého porozumění výše uvedeného zákona měly danit podle § 8. Chápu tedy správně, že pokud v P2P půjčkách investuji za rok 10 000 Kč a vydělám 11 000 Kč, nemusím daňové přiznání podávat, neboť příjem z P2P půjček je specifikován jako úrok a jiný výnos z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček? Nejsem si zcela jist, jestli by byl příjem v mém případě oněch vydělaných 11 000 Kč (a tedy daňové přiznání bych podávat musel), či by byl příjem úrok 1 000 Kč. Děkuji předem za odpověď S přátelským pozdravem a přáním hezkého zbytku dne T. T
Zobrazit odpověd



Zdanění prodeje cenných papírů  20.03.2020
Vážená paní, vážený pane, mám na Vás dotaz ohledně zdanění týkajícího se příjmu z cenných papírů. Pokud to chápu správně, při prodeji akcií v období menším jak 3 roky nesmím v průběhu jednoho zdaňovacího období přesáhnout výdělek 100 000 Kč. Pokud tak učiním, řekneme že můj výdělek by byl 101 000 Kč, obnos bude řádně zdaněn. Někde jsem se však dočetl, že není rozhodující výdělek, ale celkový úhrn všech příjmů z prodeje. Což znamená, že kdybych nakoupil akcie za 100 000 Kč a do roka je prodal za 120 000 Kč, můj výdělek by byl pouhých 20 000 Kč. Měl bych i v tomto případě podat daňové přiznání? Výdělek je 20 000 Kč, ale celkový úhrn je 120 000 Kč, pokud jsem to správně pochopil. Prosil bych o radu ohledně tohoto problému. Děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel
Zobrazit odpověd

Prodej zděděné nemovitosti  18.03.2020
Dobrý den. V roce 2018 jsem zdědila po mém bratranci spolu s dalšími 2 dědici nemovitost. Nemovitost jsme v roce 2019 prodali za 1.390 000 Kč. Zhruba polovinu svého třetinového výtěžku z prodeje nemovitosti jsem použila ještě do konce roku 2019 na koupi bytu pro své potřeby. Nyní v něm bydlí dcera. Mohu snížit příjem z prodeje nemovitosti (v části DP "ostatní příjmy") o částku, kterou jsem použila na zakoupení bytu, a snížit tak svůj základ daně? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Prodej zděděné nemovitosti  16.03.2020
Dobrý den, měla bych dotaz.Pokud jsem zdědila po svém strýci družstevní byt (strýc byl majitelem bytu od roku 2011, tedy 7 let před tím než zemřel). V dědickém řízení byl byt ohodnocen na 1.600 000,- a tentýž rok byl prodán za 1.400 000,-. Nejsem si zcela jistá zda mám podat DP a platit daň z příjmu. Nejedná se zde o příbuzného v řadě přímé. Dotazem na FU mi bylo řečeno, že z placení daně z příjmu jsem osvobozene. Je to tak správně. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Slevy na dítě partnerky  14.03.2020
Dobrý den, jsem OSVČ a žiji ve společné domáctnosti s partnerkou na jiné adrese než mám trvalé bydliště. Partnerka má v péči 2 děti, toho času je na mateřské dovolené a nemá příjem. Mohu si v daňovém přiznání uplatnit nárok na daňové zvýhodnění (daňový bonus) na vyživované děti žijící s námi v domáctnosti? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd


Přiznání příjmů z pronájmů  11.03.2020
Dobrý den, máme dost specifickou otázku. Oba s manželem pracujeme celý život pro charitu a nikdy jsme nedostávali plat (žijeme z darů). Manžel je Němec a oba jsme žili většinu života v zahraničí (Afrika apod.), nyní bydlíme v ČR. Platíme si sami zdravotní pojištění. Manžel je už ale důchodového věku (důchod žádný nepobírá) a darů ubývá. Zdědil něco po rodičích a jejich přáním bylo, aby si za to pořídil nemovitost, v které bude částečně bydlet a část pronajímat a tak měl něco na stáří. Jelikož nemáme technicky žádný jiný příjem a z pronájmu budeme žít, musíme platit daň? Manžel říkal, že v Německu tací lidé daň platit nemusí. Jak je to u nás? Předem děkujeme za odpověď. S pozdravem, S
Zobrazit odpověd

Automobil a nájem nemovitosti v SJM  06.03.2020
Dobrý den, jsem nepodnikající FO, pronajímám nemovitost v SJM. Daňové přiznání za nás podávám já. Chtěla bych oproti příjmům uplatnit výdajový paušál na dopravu motorovým vozidlem ve výši 4 000,- Kč/měsíc. Ale vozidlo je registrováno na manžela. Je to možné? Daň z nabytí je jednorázový náklad nebo vstupuje do pořizovací ceny nemovitosti? Děkuji velmi za odpověď
Zobrazit odpověd

Povinnost podat přiznání při nízkých příjmech  03.03.2020
Dobrý den, jsem student VŠ, to znamená, že nejsem nikde zaměstnaný (ani brigádně). Nedávno jsem se rozhodl začít investovat své volné prostředky na Zonky, mé výdaje jsou ve shrnutí 10 000 Kč a celkové příjmy (ne zisk), zatím pouze 500 Kč. Chápu tedy správně že se mě daňové přiznání netýká, když jsem nepřekročil 6 000 Kč? Nebo musím DP podávat i tak? Moc děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd