Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 4 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem dary
Prodej darované nemovitosti  14.04.2021
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o daň z příjmu při prodeji nemovitosti. Vlastním ideální polovinu nemovitosti, ve které již více jak 5 let žiji, bohužel však všechny energie byly oficiálně psané na mého otce a já mu posílala peníze za energie na jeho účet. Trvalé bydliště mám psané na nemovitost od ledna 2020 a i když jsem celých těch 5 let v nemovitosti žila, nemám toto jak doložit finančnímu úřadu, např. fakturami za energie atd.Nevím, jestli by stačilo jen čestné prohlášení od mého otce například? Otec mně nemovitost daroval. Teď jsem prodala ideální polovinu nemovitosti, kde jsem spoluvlastníkem téměř 2 roky a to druhému spoluvlastníkovi, v částce 2 000 000Kč. Jaký je teď postup v případě daně? Mám určitě v plánu tyto peníze využít na nákup nemovitosti, ve které budu bydlet, buď pozemku a na dům si vzít hypotéku nebo na byt. Je nějaká možnost, jak se dani vyhnout a případně kdy a co mám nahlásit finančnímu úřadu? Mnohokrát děkuji za radu a jsem s pozdravem Veronika Oltová
Zobrazit odpověd


Dar příteli ve společné domácnosti  16.03.2021
Dobrý den, s přítelem řešíme darování 1/2 poloviny pozemku a rádi bychom využili § 10 zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., písmeno c., bod 3., tj.: "od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou". Lze tento paragraf reálně využít? (S přítelem žijeme ve společné domácnosti 13 let). Pokud ano, předpokládám že správný postup by měl být: 1) Sepsání darovací smlouvy, včetně ověření podpisů 2) Založení návrhu na vklad na katastr 3) Pokud se nemýlím, tak by zde neměla být oznamovací povinnost na FÚ, jelikož cena nemovitosti nepřesahuje 5 000 000 kč, ale může být ze strany FÚ dodatečně vyžádáno doložení potvrzení o soužití ve společné domácnosti (tj.: čestné prohlášení, potvrzení sousedů, bankovní převody, atp...), je to tak? Děkuji.
Zobrazit odpověd