Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 298 výsledků se štítkem dlouhodobý majetek

Technické zhodnocení při ukončení nájmu  26.09.2018
Dobrý den. Máme pronajatou prodejnu, kde bylo při zahájení pronájmu provedeno technické zhodnocení, to bylo se souhlasem pronajímatele odepisováno. Došlo k ukončení pronájmu. Dle smlouvy máme povinnost uvést pronajímané prostory do původního stavu. Jsou tyto náklady na uvedení do původního stavu daňové. Děkuji.
Zobrazit odpověd

DPH a pořizovací cena  20.06.2018
Nemovitost, která je rozdělena na samostatné jednotky je pronajímána plátcem DPH plátcům i neplátcům DPH. Část spotřebovávaných služeb je společných pro plátce i neplátce (správa nemovitosti, úklid společných prostor, revize) – je kráceno DPH. Do části majetku pronajímané neplátci pořídí pronajímatel majetek, který mu dodavatel fakturuje v § 92 (v přenesené daňové povinnosti) a cena je 34.000 Kč bez DPH. Pronajímatel si v přiznání k DPH toto pořízení dodaní a neoddaní. Zvyšuje částka 7.140,- Kč cenu majetku a jedná se tak o majetek nad Kč 40 tis. (34000+7140) ? Moc děkuji PU
Zobrazit odpověd

Technické zhodnocení v první roce  15.06.2018
Dobrý den, firma má hranici pro dlouhodobý majetek 40tis. Kč. Když koupí majetek - auto, uvede jej do užívání a v témže roce na něm provede úpravu charakteru technického zhodnocení, ale jen ve výši 10 tis.Kč, musíme o toto vylepšení zvýšit vstupní cenu (v roce pořízení), nebo můžeme tuto úpravu zaúčtovat již do nákladů, protože podle vnitřních pravidel tato částka nepřesáhla roční úhrn 40 tis.Kč? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Pojištění do pořizovací ceny  23.03.2018
Dobrý den, firma si staví nemovitost k vlastní ekonomické činnosti. Tato nemovitost není zatím zkolaudovaná, je ve výstavbě. Firma si nechala nemovitost pojistit. Je pojištění součástí pořízení nemovitosti a bude se odepisovat nebo je možné pojištění dát přímo do nákladů? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Nákup více položek majetku za jednu cenu  21.03.2018
Dobrý den, prosím o radu, nevím si rady s oceněním pozemku. S.r.o. pořídilo do obchodního majetku bytovou jednotku, kterou vybudovalo v půdních prostorách bytového domu. S tím souvisel i nákup spoluvlastnických podílů na společných prostorách budovy a pozemku (400tis.Kč). Nevím, jak mám tuto částku zaúčtovat. Měla jsem naúčtováno na 042 a se zařazením bytu jsem chybně naúčtovala na 021. Můžete mi poradit, kam částku 400tis přeúčtovat (co půjde na 031 a na který účet společné prostory)? S.r.o. má na listu vlastnictví podíl 8500/71516. Děkuji za rady.
Zobrazit odpověd

Prodej zděděného pronajímaného bytu; Booking.com a DPH  20.03.2018
1. Prodej zděděného a pronajímaného bytu: Vnuk zdědil byt po babičce v roce 2015. Od října roku 2015 - duben 2017 tento byt pronajímal a následně v roce 2017 prodal. a) Může za rok 2017, i když pronajímal pouze 4 měsíce, uplatnit poloviční odpisy? b) Musí platit daň z příjmů z prodeje tohoto bytu? c) V případě že ano, co by dal do výdajů v § 10? Zůstatkovou cenu bytu a nebo odhadní cenu v okamžik nabytí? 2. DPH - osoba identifikovaná k dani: Zajišťujeme ubytování v bytě v Brně. Toto ubytování nám zprostředkovává Booking.com. Protože tato firma není rezidentem v ČR, musíme DPH z poplatků za zprostředkování odvádět za ni. Ubytovací služby jsou sice ve snížené sazbě DPH, ale protože tuto daň platíme za zprostředkování, předpokládám, že bude v základní sazbě, a to tedy v ř. 5 Přiznání k DPH. Jaký je termín pro daňové přiznání? Ihned po obdržení vyúčtování nebo vždy po skončení příslušného měsíce?
Zobrazit odpověd

Vedlejší náklady při pořízení výrobní linky  19.03.2018
Prosím o vyjádření k následujícímu případu: zaúčtování nákladů vzniklých při uvedení předmětu ( nová výrobní linka) do provozu. Jde např. o vystěhování staré linky, stavební úpravy (příčky), nové elektroinstalace a zapojení linky, v částce cca celkem 250 tis. Kč. Nevíme, zda můžeme zahrnout do vstupní ceny linky nebo zda jde o technické zhodnocení budovy. Naše firma je v budově v pronájmu. Děkuji za odpověď. J D
Zobrazit odpověd

Odpisy po přechodu z paušálu  15.03.2018
Dobrý den, nevím si rady, jakou výši odpisu uplatňovat první rok po přechodu z paušálních výdajů na skutečné. Byly již odpisy zahrnuty v 30-procentním paušálu a tudíž lze (při rovnoměrném odepisování) zahrnout 3,4% vstupní ceny NEBO se počítá rok, kdy měním způsob vyčíslení výše výdajů jako první a tudíž lze zahrnout odpis ve výši 1,4 %?
Zobrazit odpověd

Prodej auta a paušální výdaje  17.02.2018
Mám dotaz, manžel OSVČ-řemesl.živnostník plátce DPH, pořídil nákl.auto v r.2009 za 323 tis.,uplatnil DPH,daň. odpisy uplatněny a auto bylo v r.2013 zcela odepsáno. Do roku 2014 uplatňoval skutečné výdaje a vedl DE.Od roku 2015 výdaje paušálem. V roce 2017 toto auto prodal za 50 tis., mám tento příjem zdanit v par.7odst.7 písm.a) 80% ? Nebo tento příjem zahrnout do par.10 ,ale zde nevím jak s odečty nákladů. Děkuji
Zobrazit odpověd

Odpisy traktoru u spolku  15.02.2018
Dobrý den, účtuji sportovní fotbalový klub a poprvé řeším odpisy. Prosím o kontrolu, zda postupuji správně. SK si koupil zahradní traktor (sekačka) Kč 160.800,-. Zaúčtuji: 042/321 pořízení, 321/221 úhrada, 022/042 zařazení, odpisy 551/082. Účtuji v Pohodě, zaškrtnu používá se účet 551 - daňový? Účetní odpisy: Stanovím účetní plán, budeme odepisovat rovnoměrně 5 let, tzn. 2.680,-Kč měsíčně. Traktor byl zařazen v 10/2017, v r.2017 odepíši Kč 8040,-. V 2018-2021 Kč 32.160,- a v r.2022 1-9 Kč 24.120,-. Daňové odpisy: Odpis.skupina 2 (5 let) r.2017 odpis Kč 17.688, r.2018-2021 Kč 35.788,-. O daň.odpisech se neúčtuje, řeším v DPPO. Jelikož má SK zisk a daň.odpisy jsou vyšší než účetní zapíšu do ř. 150 v DPPO rozdíl mezi účetními a daňovými Kč 9.648,-. V příloze č.1 II.oddílu B, ř.3 částku 9.648 Kč? Děkuji.
Zobrazit odpověd




Odpisy darovaného bytu s podmínkou vypořádání  16.01.2018
Dobrý den, v roce 2014 jsem dostal od otce darovací smlouvou byt - daň z daru jsem tedy nemusel platit. V darovací smlouvě byla povinnost finančního vypořádání mých 2 sourozenců ve výši 2/3 odhadní ceny bytu. Na tuto částku jsem si vzal hypotéku a sourozence dle znění smlouvy vypořádal. Od poloviny roku 2017 byt pronajímám (do té doby jsem v něm bydlel). Mohu nyní v daňovém přiznání uplatnit odpisy z 2/3 hodnoty bytu, kterou jsem zaplatil? Děkuji.
Zobrazit odpověd


Uplatnění nižších odpisů  13.12.2017
Dobrý den, v roce 2015 a 2016 jsem chybně uvedla v DP výši odpisu (částka v DP je nižší než měla být) na osobní automobil (rovnoměrné odpisy), je možné v přiznání za rok 2017 uvést správnou částku, nebo musím pokračovat v již vypočítaných odpisech. Do celkové ceny auto jsem zapomněla přičíst zaplacenou zálohu... Děkuji Lenka
Zobrazit odpověd


Vyřazení majetku a DPH  23.11.2017
Dobrý den, prosím o radu, jak je to s odvodem DPH při vyřazení movitého majetku (nábytku a vybavení kanceláře), který byl v budově, která byla také vyřazena do osobního užívání podnikatele OSVČ (zde se DPH neodvádělo, budova byla pořízena bez daně). Našel jsem si paragrafy 13/5 a 78, ale nevím, co je správně. Někde tvrdí, že po 5 letech se nemusí majetek zdaňovat a někde se zase uvádí, že při vyřazení do os. užívání se musí zdanit vždy. Co je tedy správně? Je §78 nadřazený §13/5? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Účtování prodeje majetku  25.10.2017
Dobrý den, potřebovala bych poradit s prodejem a vyřazením HIM - když je zůstatková cena v účetnictví vyšší než prodejní. Pořizovací cena byla 400.000,- uplatněné účetní odpisy 150.000,- zůstatková cena v účetnictví je 250.000,- prodejní cena je 50.000,-. Mohu si uplatnit do nákladů (5xx) 250.000,- nebo pouze cenu prodejní ? A u vyřazení pozemku – (neodepisovaného) si mohu uplatnit celou výši pořízení, když bude cena při prodeji nižší? Zároveň prosím o radu jak správně zaúčtovat. Předem děkuji. M
Zobrazit odpověd



Pořizení stavby s pozemkem  16.08.2017
Dobrý den, firma koupila budovu a pozemek, budovu hned začala používat k podnikatelské činnosti - pronájem. Do majetku by mělo být zařazeno ke dni podání návrhu na vklad do KÚ, tj. v 7/2017. Čekáme ale na posudek, abychom mohli správně rozdělit poměr ceny nemovitosti a pozemku (v kupní smlouvě není rozděleno) a stanovit daň z nabytí nemovitých věcí, která bude součástí vstupní ceny. Kdy a jak bychom tedy měli vložit do majetku a začít odepisovat? Až budeme znát všechny skutečnosti vložit zpětně v 7/2017? Ještě doplňující dotaz: ostatní náklady zahrnuté do vstupní ceny (posudek, kolky, právník...) budeme také dělit mezi budovu a pozemek poměrem, který vyplyne z posudku? Děkuji mockrát.
Zobrazit odpověd


Převod nemovitosti do 6 odpisové skupiny  13.07.2017
V evidenci majetku máme hospodářskou budovu,kterou odepisujeme v 5.odp.skupině. Nyní se budova předělává na penzion. Do 6.odpisové skupiny bude zařazena až po kolaudaci (se domníváme).Po ukončení bude i poskytnuta investiční dotace.Máme budovu s prováděným technickým zhodnocením odepisovat již nyní v 5 odp.skupině nebo až po její celkové rekonstrukci a přijaté dotaci v 6 odpisové skupině? Je při přeřazení do jiné skupiny nějaký zvláštní postup ?Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd