Online poradna

Otázka:

Majetek pořízený před vznikem s.r.o.

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na záležitost týkající se nákupu dlouhodobého majetku před vzikem s.r.o.? Lze tento majetek vložit do podnikání v hodnotě, za který byl nakoupený (cca 4 měsíce před vznikem s.r.o.) a lze si z něho uplatňovat odpisy? Děkuji, Jana D.
Odpověď:

Majetek lze v době, kdy již s.r.o. vzniká, ale ještě není zapsaná nakoupit "jménem vznikající právnické osoby" a po vzniku valná hromada s.r.o. akceptuje tento právní úkon a majetek je od první dne za nákupní cenu majetkem s.r.o. (úplaně stejně, jako by jej 1. dne existence sama nakoupila. K tomu ale předpokládám nedošlo.

 

Pokud společník (nebo i jiná osoba) nakoupili majetek (před vznikem nebo i v době, kdy s.r.o. existovala) svým jménem majetek, může jej následně s.r.o. prodat (tj. uzavře smlouvu s s.r.o. o prodeji - doporučuji písemnou smlouvu). Se smlouvou by měli souhlasit ostatní společníci a pokud prodej nastane za cenu obvyklou, může jej pak s.r.o. z této nové ceny odpisovat. U většiny majetku, pokud po ty 4 měsíce nebyl používán, si dokáži představit, že původní kupní cena, je správná obhajitelná obvyklá cena a lez ji užít. pb