Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 33 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem daň z příjmu (DP)
Paušální výdaje na vozidlo po leasingu  09.12.2019
Dobrý den. Jsou nějaká omezení uplatnění paušálních výdajů na dopravu u vozidla získaného na finanční leasing a zařazeného do majetku v roce 2003 a z majetku vyřazeného v roce 2013, ale nadále používaného pro učely podnikání i soukromě jako jediné vozidlo. Je možné již jednou vyřazený majetek( DHIM) znovu vložit do majetku a za jakých podmínek. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje na vozidlo používané při pronájmu  21.10.2019
Dobrý den, jsem zaměstnanec a pronajímám zemědělskou půdu. Příjem z pronájmu je větší než 6000 Kč, musím tedy podávat daňové přiznán. Pokud budu chtít uplatňovat skutečné vydaje - žádné nemám, daň z nemovitosti za mě platí nájemce. Vlastním auto na mojí osobu. Mohu nějakým způsobem uplatnit paušální výdaje na dopravu 4000 Kč/měsíc, pokud auto využívám ke kontrole pozemků a ke schůzkám s nájemcem? Toto provádím tak cca 5x za rok. Musím cesty nějak dokládat, evidovat nebo jakým způsobem se to řeší? Děkuji
Zobrazit odpověd

Vozidlo používané k pracovním i soukromým účelům  17.10.2019
Dobrý den, v květnu 2019 si osoba OSVČ pořídila nový vůz, který je využíván především pro pracovní účely (90 %), v případě potřeby i soukromé účely (10 %). OSVČ je plátce DPH, využívá odpočet DPH na PHM, servis, atd.. Pro výpočet spotřeby PHM byl použit údaj z TP pro smíšenou spotřebu 7,4 l (auto je na LPG). Majitel auta používá pro přepravu materiálu přívěsný vozík. Dočetla jsem se, že díky němu by se spotřeba mohla zvýšit o 15 %. V současné době je však skutečná výše spotřeby 11,4 l, což je skoro dvojnásobek průměrné spotřeby. Mohla bych Vás poprosit o radu jak toto vyřešit, když je průměrná spotřeba na hony vzdálená spotřebě skutečné, a jak postupovat s odečtem DPH? Předem moc děkuji za odpověď. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu a přeji pěkný den. S pozdravem, Bc. Iva Krouželová
Zobrazit odpověd

Odpočet DPH a paušální výdaje v §7  04.09.2019
Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Zobrazit odpověd

Daňová uznatelnost záloh na zdravotní a sociální pojištění  17.08.2019
Dobry den. Jsme plátci DPH, účetní firma nam vypočítála spatne Dánové přiznání, přiznala chybu.. muj dotaz. Platili jsme po cely rok 2018 zalohy na zdr. a soc.pojisteni.. bylo nam účetní firmou sděleno, ze se tento výdaj nedává do výdaje tudiz nesnižuje daňový základ . Jak je prosim spravne..
Zobrazit odpověd

Faktury vystavené po ukončení živnosti  13.08.2019
Dobrý den přes sprostředkovatele jsem jel na živnost do rakouska, kde jsem pracoval cca měsic, za který nezaplatil, z duvodu ze sprostredkovateli nezaplatila firma kde jsem byl, proto jsem odjel domu o osvč pozastavil následne po pozastavení sprostredkovatel zaplatil a poslal i faktury ale faktury vystavil s datem po mem pozastavení osvč. Je to problem při řešení daní nebo není ? Děkuji
Zobrazit odpověd

Zprostředkování služeb pomocí facebooku  13.08.2019
Dobrý den, jsem zaměstnanec a při zaměstnání jsem si založil facebookovou stránku, kde čas od času zveřejním nabídku výhodné dovolené, odkaz obsahuje moje ID a pokud někdo nakoupí na stránce prodejce dovolené během 30 dní, co kliknul na můj odkaz, vyplatí mi prodejce zájezdu provizi. S prodejcem dovleným mám uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Pokud můj příjem z prodaných dovolených za celý rok nepřesáne 30 tisíc korun, nemusím jej danit ani přiznávat, jako ostatní přijem?
Zobrazit odpověd

Příspěvky do fondu oprav na technické zhodnocení  08.08.2019
Pokud příspěvky do FO začnu dávat do nákladů až v roce 2019 v celkové částce např. 6 000,- Kč /protože až nyní tam je nájemce, jinak do FO platíme již několik let/ a na konci roku 2019 se zároveň dozvím, že můj podíl na TZ je 7 000,- Kč, tak zvýším daňový základ jen o 6 000,- Kč a cenu bytu zvýším pro odpisy také o 6 000,- Kč nebo o 7 000,- Kč. Děkuji za odpověď. Mějte pěkný den a děkuji
Zobrazit odpověd

zdanění rozhodčího  21.07.2019
Hezký den, už to jednou podobný dotaz byl, ale potřeboval bych ho rozvést více do podrobna. Jsem rozhodčí fotbalu. S fotbalovou asociací nemám žádnou smlouvu. O příležitostním příjmu by se dalo polemizovat a jelikož se výkon povolání opakuje každý víkend, tak bych příjmy řadil do kategorie OSTATNÍ PŘÍJMY. Každý měsíc nám asociace vystaví fakturu a peníze zašle na konto. V této faktuře je jak odměna za řízení utkání , ale i dopravné na utkání. Když budu chtít příjmy zdanit, tak do této částky mám počítat čistě odměnu nebo i dopravné? Pokud budu danit, je nutné dát veškeré faktury jako přílohy? Jak je to s výdaji (kopačky, dres...), také musím doložit každou fakturu k DP nebo stačí napsat součet všech příjmů/výdajů? Děkuji za radu.
Zobrazit odpověd

práce ve Švédsku a důsledky DPH  17.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. Přítel pracuje sezónně jako OSVČ ve Švédsku. Má uzavřenou smlouvu o spolupráci s českou firmou s.r.o., jejíž místo plnění je právě Švédsku, kde platí daně. Přítel se nyní dostal na hranici obratu 1mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž jeho příjmy jsou jak ze zakázek v ČR, tak převážně právě ze Švédska. Má se přihlásit k DPH zde v Čechách, i když místo plnění má převážně ve Švédsku? Nebo se má přihlásit k DPH ve Švédsku? Nebo za něj svým způsobem platí daň česká firma, jež odvádí daně ve Švédsku? Předem moc děkuji za jakoukoli radu. A H
Zobrazit odpověd



prodej domu  02.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. OSVČ koupil dům v roce 1994, vložil jej do obchodního majetku a používal ho pro podnikání. V roce 1998 na domě provedl nástavbu, vybudoval v ní byt, ve kterém celou dobu bydlí. Nyní dům vyřadí z OM a prodá jej. Zdaní celý příjem z prodeje domu nebo jen komerční prostor (vymezit dle znaleckého posudku ?) ?
Zobrazit odpověd

Poskytnutí ubytování dodavatelům  25.06.2019
Osvč vede daňovou evidenci. Spolupracuje s dalšími OSVČ (subdodavateli), kterým hradí ubytování bankou i v hotovosti. Toto ubytování nechce od subdodavatelů OSVČ proplatit. Má jeden doklad, kde je například 5 lidí za 1 noc. Chce uplatnit náklad na sebe. Může zbývající částku, která se týká dalších 4 osob dát do osobní spotřeby bez přefakturace?
Zobrazit odpověd

Spolupráce dvou OSVČ  15.06.2019
Dobrý den, dvě OSVČ se rozhodli pro společné podnikání. Oba mohou fakturovat na základě stejné živnosti. Předpokládaná fakturace za rok je v rozmezí 1 až 2 miliony. Jedná se o začátek podnikání s tím, že zatím nechtějí zakládat žádnou společnost. Vzhledem k administrativní náročnosti ani společnost bez právní subjektivity pokud, by to neznamenalo nějakou extra výhodu. Společníci chtějí zaplatit na dani, SP a ZP co nejméně. Pokud by se nešlo vyhnout být plátcem DPH, tak by preferovali plátcovství pouze u jednoho. S největší pravděpodobností oba budou uplatňovat paušál 60 %, protože se ani při soustředění nákladů na jeden subjekt nedostanou na větší poměr skutečných nákladů. Jaká forma fakturace je pro ně z hlediska daní, SP, ZP nejvýhodnější? 1)Existuje možnost si střídat zakázky k fakturaci s tím, že by fakturace odpovídala zhruba pul na pul a každý by si uplatňoval 60 %. Jsou nějak důležité k propočtu přesně předpokládané příjmy? Pokud ano, prosím o uvedení hranice, kdy se stává výhodnější jiná forma fakturace. 2)Jedna OSVČ by fakturovala pouze takovou část, která by zaručovala nulovou daň a minimální SP a ZP zbývající fakturace by šla za druhým společníkem. 3)Vše by fakturovala pouze jedna OSVČ a 1 OSVČ by si svou část prefakturovala 1 OSVČ. V tomto případě by určitě došlo k plátcovství DPH 1 subjektu. Ale možná by mohla použít skutečné náklady (cca 70 % příjmů) 4) Existuje ještě nějaká jiná možnost? Podle mě minimalizují náklady na daň, SP, ZP v prvním případě, kdy bude každý fakturovat sám za sebe polovinu. Existuje zde možnost, že se ani jeden nestane plátce DPH a každý nese podobné riziko i výhody a nevýhody. Pokud tento dotaz není vhodný do online poradny zdarma, prosím o nacenění dotazu. Děkuji
Zobrazit odpověd

Platba z nepodikatelského účtu  13.05.2019
Dobrý den, podnikám jen chvilku a teď nastala situace, se kterou si nevím rady. Byla jsem nakoupit zboží u dodavatele a platila kartou. Neuvedomila jsem si ale, že na podnikatelském účtu mám nastavený limit. Nákup zboží limit přesáhl a ikdyz jsem ihned jednala s bankou o navýšení, na změnu měli 24hodin. Dodavatel už nemohl čekat, jestli to změní teď nebo ne a tak jsem zaplatila svým osobním účtem. Jj mám postupovat, abych si peníze “vrátila” a do dani si tuto fakturu mohla dát? Je možné platbu z podnikatelského účtu poslat na můj, kde třeba do zprávy uvedu, že jde o platbu za nákup zboží? Dekuji moc Ch
Zobrazit odpověd



Přihlášní k zahájení podnikání  03.04.2019
Dobrý den, mám vystaven ŽL na hostinskou činnost. Od 1.7.2019 budu otvírat kavárnu. Zařízení a věci do kavárny budu nakupovat již od poloviny května 2019. Chci se zeptat, od kdy mám nahlásit na FÚ, ZP a OSSZ zahájení činnosti? Od doby, kdy už budu věci do kavárny nakupovat (nebudu mít ale žádné příjmy) nebo až od data, kdy kavárnu otevřu? Náklady na vybavení kavárny si chci rozhodně dát do nákladů. Děkuji.
Zobrazit odpověd



Zdanění pojistného plnění  26.03.2019
Dobrý den, Fyzická osoba OSVČ vede DE. Má byt v osobním vlastnictví, který má zapsán jako provozovnu. Nyní v domě praskla stoupačka a byt-provozovna byl kompletně vyplaven. SVJ je pojištěno a škody bude tedy hradit pojišťovna, která zašle plnění přímo poškozenému. Bude to pro OSVČ zdanitelný příjem a proti tomu dá výdaje na vymalování, nové podlah.krytiny apod. ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Odpisy při pronájmu; paušální výdaje na vozidlo v SJM  17.03.2019
Dobrý den, mám dva dotazy ke zdanění příjmu z pronájmu bytu: 1. Pokud jsem nenechala nemovitost ocenit na reprodukční cenu nemovitosti k počátku pronájmu (byt koupen 2008, pronájem od 2018), můžu tak učinit dodatečně? Nebo můžu první rok výdaje uplatnit paušálem 30% a až další rok (s novou nájemní smlouvou) udělat znalecký posudek a uplatňovat odpisy? 2. Pokud je vozidlo ve společném jmění manželů a uplatňuji na něj krácený výdajový paušál 4000 Kč/měsíc, může můj manžel vozidlo v rámci soukromého užívání vozidla řídit/používat? Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd

Autorské honoráře do rozhlasu  17.03.2019
Autorské rozhlasové honoráře mám jako přivýdělek. Za rok 2018 jejich výše činila 39. 810 korun. Je zde uplatněna15% srážková daň. Každý měsíc jsem se vyšla do limitu 10.000 korun, pouze ze prosinec byl hrubý výdělek přes 15.000. Co s tím? Musím pouze ten jeden měsíc uvést do daňového přiznání a zaplatit zdravotní pojištění. Nebo, jelikož to byl příjem až v lednu 2019, na to neberu zřetel a řeším až příští rok? Ve výpisu je uvedeno: brutto honoráře -26.540, daň 15 % - 3.981, netto honoráře 22. 559. A pak částka brutto nezdaněné honoráře 39.810. Platím tedy daně z rozdílu bruto honořářů a brutto nezdaněných nohorářů? A z tohoto rozdílu též zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd