Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 72 výsledků se štítkem autorská práva
Sociální a zdravotní pojištění z autorských honorářů  01.07.2019
Dobrý den! Ráda bych se zeptala, zda příjem z autorských odměn z práv k hudebním skladbám, který činí 13 500,-- Kč ročně (doloženo potvrzením od OSA) podléhá odvodu zdravotního a sociálního pojištění. Odměny jsou zasílány během roku v menších částkách, nejsou daněny srážkovou daní z příjmů.
Zobrazit odpověd

Autorské honoráře do rozhlasu  17.03.2019
Autorské rozhlasové honoráře mám jako přivýdělek. Za rok 2018 jejich výše činila 39. 810 korun. Je zde uplatněna15% srážková daň. Každý měsíc jsem se vyšla do limitu 10.000 korun, pouze ze prosinec byl hrubý výdělek přes 15.000. Co s tím? Musím pouze ten jeden měsíc uvést do daňového přiznání a zaplatit zdravotní pojištění. Nebo, jelikož to byl příjem až v lednu 2019, na to neberu zřetel a řeším až příští rok? Ve výpisu je uvedeno: brutto honoráře -26.540, daň 15 % - 3.981, netto honoráře 22. 559. A pak částka brutto nezdaněné honoráře 39.810. Platím tedy daně z rozdílu bruto honořářů a brutto nezdaněných nohorářů? A z tohoto rozdílu též zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Uvádění zdaněných autorských honorářů do přiznání  16.03.2019
Kamarád je zaměstnanec a zároveň má ŽL (výroba,obchod a služby neuvedené v přílohách 1-3). Zároveň obdržel autorský honorář 2100Kč (315,-- Kč daň). Je to do 10ti tisíc a zde se daň neřeší - sraženo srážkovou. Přesto mi není jasné, zda musí tento příjem uvést nebo neuvést v daňovém přiznání, když ho stejně musí podat? Předem děkuji za odpověď. pt
Zobrazit odpověd


Prodej internetové graiky do zahraničí  13.07.2018
Dobrý den. Poraďte mi prosím v následující situaci. V minulem roce firma vykázala obrat přes milion. Obdržely jsme vyzvu na podáni přihlášky k DPH. Ale veškerý prodej vlastních výrobku jsou mimo tuzemsko, a jsou osvobozena od daně bez nároku na odpočet. Jedná se o maloobchod prostřednictvím internetu koncovým zákazníkům fyzickým osobám, občanům pro jich soukromou spotřebu. Jsou to vlastní internetové výrobky – grafické obrazy. Obrovské množství jich je prodáváno do USA, miň do Činy, Austrálie také něco do EU. Prodejní cena za výrobek je kolem 100 dolaru. Máme se přihlásit jako identifikovaná osoba na FÚ? V souhrnem hlášeni bude chybět DIČ. A v přiznáni ukázat tedy §64, řádek 20. Budu velmi vděčna za odpověď
Zobrazit odpověd

Srážková daň z příspěvků rozhasu a televizi  16.02.2018
Dobrý den, jsem autor-scenárista; manželka je Slovenka, taktéž autorka-scenáristka. Oba vytváříme autorská díla pro téhož objednatele. Oba nejsme plátci DPH, nefakturujeme, ale objednatel nám rovnou posílá peníze na účet. Ale pokaždé nám zaplatí jinak; jednou správně, jindy méně, prý tam máme srážkovou daň, ale jen někdy. Proč? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Smlouva na korektury  31.01.2018
Prosím o radu. Zaměstnaná dcera obdržela na základě smlouvy o dílo odměnu za korekturu knihy ve výši 11.000 Kč. Na potvrzení z nakladatelství je uvedeno, že honoráře (byla to jednorázově jen jedna kniha), nebyly zdaněny, tudíž musí sama vypořádat. Podle kterého § bude danit? Spadají korektury do příjmů dle autorského zákona? Bude řešit SP a ZP? Nebo to bude příležitostný příjem dle § 10 a příjem bude osvobozen? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Zdanění autorských příspěvků  07.08.2017
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu v rámci Online poradny zdarma. Momentálně: - je mi 26 let - pracovní poměr nemám - na úřadu práce zapsaná nejsem, neberu žádnou podporu - zdravotní si platím každý měsíc sama - sociální si zatím neplatím (bylo mi řečeno, že není povinné) - živnostenský list nemám Chci v budoucnu pracovat na volné noze, ale zatím stále studuji. Přivydělávám si zakázkami pro různá nakladatelství. Všechna odvádí daně za mne, na účet mi tedy chodí pouze zdaněné peníze a dosud jsem to nemusela řešit. Nyní jsem však narazila na jedno nakladatelství, které není ochotno autorům honoráře danit a musím si peníze zdanit sama. Pokud jsem to našla správně, do 15-ti tisíc hrubého výdělku ročně nejsem povinna příjem danit? Během roku 2017 jsem vydělala více jak 20 tisíc, které mi danili nakladatelé. K tomu asi 5 tisíc nezdaněných. Není mi jasné, zda se do těch 15-ti tisíc hrubého nezdaněného příjmu počítá pouze těch 5 tisíc nebo se počítá vše, a tudíž jsem se dostala nad 15 tisíc a musím částku danit? Jakým způsobem mohu odvést daň, pokud nemám živnostenský list? Jaké dokumenty k tomu budu potřebovat? Z nakladatelství mi přišel elektronicky Daňový doklad, kde je uvedeno, že se jedná o Literární a výtvarný honorář. Mohu uplatnit paušální výdaje? Jakým způsobem je doložím a do kolika procent je lze uvést při výtvarné a literární činnosti? Předem děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Lenka Krouhová
Zobrazit odpověd


Příjmy z prodeje práv k fotografiím  30.06.2017
Dobrý den, chtel bych se zeptat, jaké povinnosti mi nastávají a jak mám danit, pokud se rozhodnu "prodávat" svoje fotky přes mezinárodní neevropské fotobanky. Probíhá to tak, že já poskytnu dané agentuře právo nabízet a prodávat licence k mým fotkám a dostávám určité procento z prodeje, které mi bude po dasažení určitého limitu proplaceno. Je potřeba zakládat živnost popř stačí danit "jako OSVČ" ? Kdy musím tuto činnost ohlásit na živnostenském , popř MSSZ - stači až v okamžiku výplaty (která v praxi ani nemusí nastat, záleží na úspěšnosti) nebo už při prvním prodeji fotk ? Částky určité nepřesahují 10 tisíc kč měsíčně,ale srážková daň stejně nepřipadá zřejmě v úvahu. A jak je tomu pak v případě youtube, kdy autor videií, dostává podíl z reklam? Děkuji
Zobrazit odpověd

Poskytování autorských práv na Slovensko  13.04.2017
Dobrý den, Už nějaký ten týden píšu pro Slovenskou firmu články na web a facebook. Průběžně jsme se slovně dohodli na odměně. NEjedná se o odměnu vyšší 10.tis kč měsíčně. Chtěl bych vědět jak mám postupovat. Sepsat autorskou smlouvu na přesnou měsíční částku popř. 5.000,- ze které by se srážela pouze daň 15% a to je vše. Momentálně jsem stále studentem. Musím tedy ještě navštívit nějaký úřad a vyžádat si nějaká povolení nebo ne? Děkuji
Zobrazit odpověd

Povinnost podat přiznání  29.03.2017
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mi vznikne daňová povinnost pokud jsem OSVČ a fakturuji podle autorského zákona a za rok 2016 jsem měl celkový přijel, který nepřesahoval 25 000 Kč a ani v jednom měsíci faktura nepřesahovala 10 000 Kč. Ještě bych rád připomenul, že až do října jsem měl živnost pouze jako vedlejší a za listopad a prosinec jako hlavní činnost. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Kam s autorskými honoráři?  27.03.2017
Dobrý den, jsem OSVČ v kategorii volná živnost (fotograf, kameraman). Uplatňuji výdaje procentem (60%). Tento rok jsem ještě s hudebním vydavatelstvím podepsal jednu smlouvu o dílo a postoupení licence dle autorského práva. Chtěl jsem se zeptat, kam příjem z této smlouvy zapsat? Je to do stále do přílohy 1 v daňovém přiznán, ale do kategorie dalších činností, kde lze uplatnit sazbu výdajů z příjmů 40%? Nebo se tyto smlouvy píší do jiné přílohy? Děkuji za odpověď!
Zobrazit odpověd

Dary přijaté přes webové stránky  20.03.2017
Dobrý den. Provozuji web, kde zveřejňuji své publicistické výstupy z oblasti historie a dále reportáže ze svých cest. Jedná se edukační projekt, primárně neziskový. Provozuji tuto nepravidelnou činnost vedle svého zaměstnání jako hobby. Rád bych na webu dal možnost návštěvníkům podpořit tuto činnost formou daru/věnování malé symbolické částky na jeho provoz (doména, webhosting) a na cesty (náklady). Jednalo by se o platbu tlačítkem "Donate" na můj účet na PayPal.com. Podotýkám, že se jedná o částky v řádech maximálně stokorun ročně. Zajímá mne Váš názor z pohledu povinnosti danit příjem. Děkuji za odpověď. Jiří R.
Zobrazit odpověd

Zdanění psaní semestrálních prací  16.01.2017
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mi vznikne daňová povinnost nebo ne. Při své práci si přivydělávám psaním semestrálních prací. Je potřeba tyto příjmy zdanit nebo jsou do určité částky osvobozené? Tyto práce si domlouvám na portálu firmy, která zprostředkovává psaní těchto prací. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd



Dobrovolná platba za práva z třetí země  15.04.2016

Dobrý den. Měla bych takový dotaz: Firma s.r.o. nakupuje ze zahraničí služby. Jeden dodavatel však svoje služby ,,neprodává,, ale poskytuje přístupy ke svým datům a programům , které vyvíjí na určité odbobí za zaslání libovolného finančího daru. Tuto službu využíváme 1 až 2x ročně a vždy přispějeme 10,- EUR. Účtuji to na 548 ale jak nad tím teď přemýšlím, protože to není částka 2 tis a více asi se nejedná o dar daňově uznatelný? To, že je obdarovaný ze zahraničí (3.země) hraje nějakou roli - v souvislosti s kontrolním hlášením nebo DPH atd.. ? Děkuji za radu. S pozdravem J

Zobrazit odpověd

Autorské honoráře za knihu  28.03.2016

Dobrý den, v březnu jsem obdržela vyúčtování autorského honoráře za minulý rok (kniha vyšla na podzim). Jedná se o částku do 8tis. Musím z této částky odvádět zdravotní,sociální a dávat do daňového přiznání? Pokud ano, jedná se o Přílohu 1, odst 2, sazba výdajů 40%? V každém článku ohledně autorského práva se píše o hranici 10 tis/měs.. toto je ale pod 8tis za minulý rok (resp 2,5 měs). Děkuji.

Zobrazit odpověd



zdanění příjmů za články  27.02.2016

Dobrý den, jako studentka si privydelavam psanim clanku do ruznych internetovych magazinu. Mela jsem za to, ze pokud ma odmena u kazdeho zamestnavatele nepresahne 10.000 Kc mesicne, nemusim na konci roku podavat danove priznani. Nyni me znama rekla, ze to tak byt nemusi. Mohu Vas seznamit s moji situaci a poprosit o radu? U jednoho zamestnavatele mam podepsanou DPP a prohlaseni poplatnika dane. Mesicne me odmeny nepresahly 10.000 a za rok jsem si u nej vydelala 53025 Kc. Pro dalsiho zamestnavatele pisu rovnez clanky. Ted jsem si jen vsimla, ze smlouva je nazvana "licencni smlouva". Nicmene v prvnim odstavci je hned uvedeno, ze se zavazuju vytvaret clanky do magazinu. Zde byly mesicni vydelky jeste nizsi. Asi dva mesice jsem jeste prispivala do jineho magazinu. Krome toho jsem si ale privydelavala psanim ruznych sloganu, navrhu reklam. V roce 2015 celkem 2x. V prvnim pripade jsem s firmou uzavrela smlouvu, v niz je ma odmena rozdelena na dve casti: 2000 Kc za vytvoreni a dodani dila, 3000 Kc za poskytnuti licence. V jinem mesici jsem pro stejneho zamestnavatele pracovala na zaklade smlouvy, ve ktere byla odmena opet rozdelena - 1000 Kc za vytvoreni a dodani a 2000 Kc za poskytnuti licence. Mohu se zeptat - jsem za takoveto situace povinna odvadet danove priznani? Menila se situace oproti rokum predchazejicim? Resp. pokud jsem si takto privydelavala driv, musela jsem odvadet DP? Pokud odpoved presahuje ramec bezplatne poradny, kontaktujte me prosim na email. Dekuji!

Zobrazit odpověd

Honorář za knihu  21.02.2016

Dobrý den, v roce 2015 jsem za kapitolu v knize dostal nezdaněných 2500 Kč od zaměstnavatele, od kterého mám též hlavní příjem. Mám i živnostenský list, ale na jinou, vedlejší činnost. V které kolonce daňového přiznání daním honorář? Součtem k mému podnikání v paragrafu 7? Platí se zdravotní pojištění? Děkuji

Zobrazit odpověd

Zdanění malých AH u zaměstnance  28.01.2016

Dobrý den! Jsem zaměstnanec, nemám živnostenský list, nejsem již 2 roky registrován jako OSVČ. jak jsem pochopil, tak autorský honorář (1900 Kč) za publikaci (knihu) budu muset zdaňovat podle §7. Znamená to, že jsem se měl v březnu 2015, kdy mi honorář přišel, na 1 měsíc zaregistrovat jako OSVČ u ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Nebo stačí, když teď odevzdám přehledy o příjmech a výdajích OSVČ, kde uvedu vedlejší činnost na 1 měsíc? Do stejné situace se dostanu i za rok, neboť mi nějaký malý honorář (% z prodeje) přijde i březnu 2016. Děkuji.

Zobrazit odpověd