Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 19 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem daň z přidané hodnoty (DPH)
Přefakturovat na společníka  31.12.2018
Dobrý den, nikde jsme se nedozvěděli, jak řešit DPH u nákupu v EU a při prodeji do EU plátci DPH v rámci společnosti. V pokynech GFŘ také nic není. Jde především o kontrolní hlášení, kde musí být pouze zahraniční DIČ. "Přefakturovat na společníka pro věc DPH" je hezké, ale jak to dát do kontrolního hlášení. Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem JD
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) plátce a neplátce  20.12.2018
Dobrý den, chystáme se od 1.1.2019 založit společnost (sdružení bez právní subjektivity). Jeden z členů bude plátce DPH, druhý ne. Faktury bude za celou společnost vystavovat plátce. On bude také vše vykazovat (DPH na vstupu i na výstupu) ve svém přiznání k DPH a KH DPH (nic nebude kráceno dohodnutým podílem na příjmech a výdajích). Je nutné provádět vzájemnou přefakturaci mezi členy společnosti? Nebo stačí po skončení zdaňovacího období si příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělit podle dohodnutého poměru? Děkuji. RP
Zobrazit odpověd

Nájem nemovitosti ve spoluvlastnictví a DPH  08.12.2018
Dobrý den, stanu se podílovým spoluvlastníkem nemovitosti, která je pronajímaná plátcům i neplátcům DPH podle §9. Zároveň jsem OSVČ. Zajímalo by mě, zda se pro výši obratu pro registraci k DPH počítá jen obrat z pronájmu mého spoluvlastnického podílu + můj obrat z podnikání nebo je nutné počítat s celým obratem všech spoluvlastníků? Svůj spoluvlastnický podíl na mě převádí otec, který byl plátcem DPH, ale k nájemnému DPH nebylo počítáno a tím pádem ani nebyl nárok na odpočet. O dům se budu starat já na základě plné moci mých příbuzných, spoluvlastníci jsme 3, každý vlastní ideální 1/3 nemovitosti, oba spoluvlastníci jsou důchodci. Vzhledem k tomu, že jako OSVČ jsem doteď nebyla plátce DPH a obrat z nájmu se pohybuje okolo 1000000 ročně, musela bych i své příjmy z podnikání zatížit DPH a proto bych raději plátce nebyla. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


prodej domu a DPH  14.09.2018
Dobrý den, zdědili jsme po otci dům, který chceme prodat. Jelikož otec dům vlastnil od roku 1993, splňujeme 5 letý časový test a nebudeme tedy platit 15% daň z prodeje nemovitosti. Chci se ale zeptat, zda se mi částka za prodej započítá do příjmů z činnosti. Mám živnostenský list a pokud by se částka započítávala, stal by se ze mě plátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

Sdružení (společnost) bez právní subjektivity po 1.1.2019  12.09.2018
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Jsme sdružení 2 podnikatelů v autodopravě. Od 1.1.2019 je nový zákon, který neumožňuje vést daňovou evidenci pouze na jednoho, ale musí si vykazovat každý sám. Je možné ponechat tento stejný postup jako doposud, s tím, že si přefakturují polovinu příjmů a polovinu výdajů? Vím, že jste odpovídali na otázku zde a zřejmě to možné je: https://www.adar.cz/online-poradna/13898-dph-a-spolecnost-sdruzeni-bez-pravni-subjektivity Akorát nevím, když máme společný účet, jak si převádět navzájem peníze za tu polovinu vyfakturovaných příjmů a výdajů? Nebo je lepší mít dva účty v tomto případě? Auto máme jedno společné napsané jen na jednoho hlavního vedoucího evidence a odpisy uplatňujeme napůl. A jak budeme vykazovat tabulky daňové evidence pro účely dph a pro účely daně z příjmů, majetek, pohledávky a odpisy? Také každý zvlášť nebo to můžeme nechat jako doposud společně vykazováno na hlavního vedoucího evidence a majitele auta, když máme jedno auto a tím pádem jedny výdaje na servis, naftu atd. nebo to dělit napůl? Předem Vám moc děkujeme za odpověďi. Je to zase starost pro malé podnikatele, více papírování, starostí atd. S pozdravem A N B
Zobrazit odpověd

Dar auta z obchodního majetku  05.07.2018
Dobrý den, prosím o informaci. Otec(OSVČ) chce synovi darovat auto, které se bude používat na soukromé účely. Auto je zcela odepsané a splacený leasing, pořízené v roce 2011.Byl uplatněn odpočet DPH a auto je stále v OM. Jak na darování, aby se neplatila darovací daň? Jak to bude s DPH? Daň z příjmů se předpokládám neplatí, pokud auto nebude užívané na podnikání. Děkuji Iveta
Zobrazit odpověd



Společný pronájem plátce a neplátce  05.04.2018
Dobrý den. Jsem spolumajitel jedné čtvrtiny bytového domu. Vedeme společné účetnictví s tím , že každý spolumajitel podává vlastní danové přiznání. Jeden ze spolumajitélů se díky dalším příjmům stal plátcem DPH. Prosím, jaký to má vliv na nás zbývající tři spolumajitele, kteří mají jenom příjmy z pronájmu. Děkuji. Bedroš Za odpověd jsem ochoten zaplatit. Prosím pošlete nabýdku.
Zobrazit odpověd

Prodej zděděného pronajímaného bytu; Booking.com a DPH  20.03.2018
1. Prodej zděděného a pronajímaného bytu: Vnuk zdědil byt po babičce v roce 2015. Od října roku 2015 - duben 2017 tento byt pronajímal a následně v roce 2017 prodal. a) Může za rok 2017, i když pronajímal pouze 4 měsíce, uplatnit poloviční odpisy? b) Musí platit daň z příjmů z prodeje tohoto bytu? c) V případě že ano, co by dal do výdajů v § 10? Zůstatkovou cenu bytu a nebo odhadní cenu v okamžik nabytí? 2. DPH - osoba identifikovaná k dani: Zajišťujeme ubytování v bytě v Brně. Toto ubytování nám zprostředkovává Booking.com. Protože tato firma není rezidentem v ČR, musíme DPH z poplatků za zprostředkování odvádět za ni. Ubytovací služby jsou sice ve snížené sazbě DPH, ale protože tuto daň platíme za zprostředkování, předpokládám, že bude v základní sazbě, a to tedy v ř. 5 Přiznání k DPH. Jaký je termín pro daňové přiznání? Ihned po obdržení vyúčtování nebo vždy po skončení příslušného měsíce?
Zobrazit odpověd


Prodej auta a paušální výdaje  17.02.2018
Mám dotaz, manžel OSVČ-řemesl.živnostník plátce DPH, pořídil nákl.auto v r.2009 za 323 tis.,uplatnil DPH,daň. odpisy uplatněny a auto bylo v r.2013 zcela odepsáno. Do roku 2014 uplatňoval skutečné výdaje a vedl DE.Od roku 2015 výdaje paušálem. V roce 2017 toto auto prodal za 50 tis., mám tento příjem zdanit v par.7odst.7 písm.a) 80% ? Nebo tento příjem zahrnout do par.10 ,ale zde nevím jak s odečty nákladů. Děkuji
Zobrazit odpověd


Automobil požívaný pro soukromé účely  26.01.2018
Dobrý den, 1) krátí se zaplacená silniční daň též poměrem 80:20 (při použití paušálu na auto). 2) Mám ještě jeden dotaz - jak se počítá 5letá lhůta vlastnictví při koupi OA a zařazeného do obch.majetku pro posouzení různých odpočtů - nákup 5/2013. Počítá se 2013,2014,2015,2016,2017 nebo 5/2013-5/2018? V prvním případě při vyřazení např. 1/2018 bychom nemuseli doplácet poměrnou část DPH, ale odváděli DPH jenom z ceny obvyklé ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Auto, odpisy a DPH  24.01.2018
Fyzická osoba OSVČ (DE) zakoupila v r. 2017 OA a uplatnila odpočet DPH. Automobil byl zařazen do obchodního majetku, avšak zatím nebyl používán. Odpisy neuplatní, neboť bude mít za r. 2017 nízký daňový základ. 1) Je možné mít OA zařazen v obch.majetku a třeba jej začít používat až v letošním roce? 2) V případě použití pro podnik. i soukr. účely v jakém poměru vracet DPH, když bude uplatňovat paušální výdaje na auto 80% do výdajů a 20% soukr. 3) Je možné uplatněnou DPH vydělit 5 (5 letý test) a 20 % ročně z tohot vrátit FÚ? Děkuji.
Zobrazit odpověd

DPH a společnost (srdružení bez právní subjektivity)  23.01.2018
Dobrý den, měla bych na Vás dva dotazy ohledně dph ve sdružení dle zákona č. 170/207 Sb. Účtuji daňovou evidenci sdružení dvou majitelů, příjmy a výdaje ve sdružení se dělí 50:50. Na jednoho ze dvou majitelů se odvádí dph a podává kontrolní hlášení a na druhého nulové dph. Ve sdružení je v majetku nemovitost, kterou pronajímají akciové společnosti i včetně přefakturace elektrické energie, kde jsou oba pánové zaměstnaní a zároveň je jeden předsedou představenstva a druhý místopředsedou představenstva. Takže v přiznání k DPFO mají jak příjmy ze závislé činnosti §6 - zaměstnání v a.s., tak příjmy z nájmu §9. 1) Moje otázka zní, jakým způsobem bude probíhat podle nového zákona fakturace mezi sdružením a a.s., musím nájem podělit 2 a vyfakturovat za každého společníka zvlášť? (jednu fakturu, kterou vystavuji teď, podělit na oba společníky, tzn. i předělat veškeré smlouvy)? 2) A ještě jedna otázka, musí mít druhý z majitelů, který podává momentálně nulové dph, obnovenu živnost, když nájem není považován za živnost? Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd