Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 18 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem daň z přidané hodnoty (DPH)

Vozidlo používané k pracovním i soukromým účelům  17.10.2019
Dobrý den, v květnu 2019 si osoba OSVČ pořídila nový vůz, který je využíván především pro pracovní účely (90 %), v případě potřeby i soukromé účely (10 %). OSVČ je plátce DPH, využívá odpočet DPH na PHM, servis, atd.. Pro výpočet spotřeby PHM byl použit údaj z TP pro smíšenou spotřebu 7,4 l (auto je na LPG). Majitel auta používá pro přepravu materiálu přívěsný vozík. Dočetla jsem se, že díky němu by se spotřeba mohla zvýšit o 15 %. V současné době je však skutečná výše spotřeby 11,4 l, což je skoro dvojnásobek průměrné spotřeby. Mohla bych Vás poprosit o radu jak toto vyřešit, když je průměrná spotřeba na hony vzdálená spotřebě skutečné, a jak postupovat s odečtem DPH? Předem moc děkuji za odpověď. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu a přeji pěkný den. S pozdravem, Bc. Iva Krouželová
Zobrazit odpověd

Odpočet DPH a paušální výdaje v §7  04.09.2019
Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Zobrazit odpověd


Skutečné výdaje u pronájmu  22.08.2019
Dobrý den, jsem státní zaměstnanec a zároveň soudní znalec, kde jsem se stal plátcem DPH. Zároveň pronajímám nemovitost, kde uplatňuji skutečné výdaje formou odpisů. Cenu nemovitosti mám odpisově nastavenu na 30 let. (Do nákladů dávám i vozidlo a přiměřeně jeho provoz). Nedělám chybu? Je tento postup správný (odpisy u plátce DPH, kdy nejde přímo o podnikání v klasické podobě)? Pokud je postup chybný, jak bych se měl zachovat? Děkuji za odpověď. ŠV
Zobrazit odpověd

Prodej auta částečně používaného pro soukromé účely a DPH  21.07.2019
Dobrý den, již jsem si ve Vašich radách našla, že pokud si uplatním jen 80% DPH do výdajů v případě koupě automobilu které jsem dala do OM a pak auto po 3 letech prodám, musím odvést 100% DPH. Snížit si ale mohu toto DPH, 2/5 tzv. jednorázového odpočtu. Nechápu ale, zda to mám počítat z těch 80% nebo z 20%? A jak by se odvádělo DPH v případě prodeje po těch 5 letech? děkuji
Zobrazit odpověd

práce ve Švédsku a důsledky DPH  17.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. Přítel pracuje sezónně jako OSVČ ve Švédsku. Má uzavřenou smlouvu o spolupráci s českou firmou s.r.o., jejíž místo plnění je právě Švédsku, kde platí daně. Přítel se nyní dostal na hranici obratu 1mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž jeho příjmy jsou jak ze zakázek v ČR, tak převážně právě ze Švédska. Má se přihlásit k DPH zde v Čechách, i když místo plnění má převážně ve Švédsku? Nebo se má přihlásit k DPH ve Švédsku? Nebo za něj svým způsobem platí daň česká firma, jež odvádí daně ve Švédsku? Předem moc děkuji za jakoukoli radu. A H
Zobrazit odpověd

Doébrovolný plátce DPH  10.07.2019
Dobrý den, Mám jen dotaz ohledně DPH. Rozjiždíme byznys, jsme malá firma, na trhu cca 6 měsíců, nejsme plátci DPH a tím dost trpíme, jelikož ztrácíme marži a i potencionální byznys. Vždy když nakupíme zboží/nebo chceme nakoupit, tak musíme přičíst DPH (zahraniční/tuzemské) a abychom byli konkurenceschopni, tak bychom neměli překročit určitou % marži, což je mnohdy vysoké jako přičtené DPH:( a tedy není zde moc prostor. Kdybychom se přihlásili jako dobrovolní plátci DPH, jaké to má nevýhody? museli bychom plnit určitý obrat? měsíční/roční? Není to obtížné, se stát dobrovolným plátcem DPH? Je potřeba dokazovat objednávky, smlouvy atd? Existuje nějaký jiný způsob? Děkuji moc
Zobrazit odpověd


Spolupráce dvou OSVČ  15.06.2019
Dobrý den, dvě OSVČ se rozhodli pro společné podnikání. Oba mohou fakturovat na základě stejné živnosti. Předpokládaná fakturace za rok je v rozmezí 1 až 2 miliony. Jedná se o začátek podnikání s tím, že zatím nechtějí zakládat žádnou společnost. Vzhledem k administrativní náročnosti ani společnost bez právní subjektivity pokud, by to neznamenalo nějakou extra výhodu. Společníci chtějí zaplatit na dani, SP a ZP co nejméně. Pokud by se nešlo vyhnout být plátcem DPH, tak by preferovali plátcovství pouze u jednoho. S největší pravděpodobností oba budou uplatňovat paušál 60 %, protože se ani při soustředění nákladů na jeden subjekt nedostanou na větší poměr skutečných nákladů. Jaká forma fakturace je pro ně z hlediska daní, SP, ZP nejvýhodnější? 1)Existuje možnost si střídat zakázky k fakturaci s tím, že by fakturace odpovídala zhruba pul na pul a každý by si uplatňoval 60 %. Jsou nějak důležité k propočtu přesně předpokládané příjmy? Pokud ano, prosím o uvedení hranice, kdy se stává výhodnější jiná forma fakturace. 2)Jedna OSVČ by fakturovala pouze takovou část, která by zaručovala nulovou daň a minimální SP a ZP zbývající fakturace by šla za druhým společníkem. 3)Vše by fakturovala pouze jedna OSVČ a 1 OSVČ by si svou část prefakturovala 1 OSVČ. V tomto případě by určitě došlo k plátcovství DPH 1 subjektu. Ale možná by mohla použít skutečné náklady (cca 70 % příjmů) 4) Existuje ještě nějaká jiná možnost? Podle mě minimalizují náklady na daň, SP, ZP v prvním případě, kdy bude každý fakturovat sám za sebe polovinu. Existuje zde možnost, že se ani jeden nestane plátce DPH a každý nese podobné riziko i výhody a nevýhody. Pokud tento dotaz není vhodný do online poradny zdarma, prosím o nacenění dotazu. Děkuji
Zobrazit odpověd


Auto v podnikání FO a DPH  12.04.2019
Dobrý den, můj dotaz se týká využití soukromého automobilu v podnikání a vztah k DPH. Jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje uplatňuji paušálem. Mám osobní automobil, který jsem kupoval ještě před zahájením mé podnikatelské činnosti a neuplatňuji na něj odpisy ani neplatím silniční daň. Je možné tento soukromý automobil nějakým způsobem účetně využít v mé podnikatelské činnosti tak, abych si mohl uplatňovat poměrně odpočty z DPH za pohonné hmoty a servis automobilu? Jaké jsou možnosti a co všechno bych musel udělat (např. přihlásit se k placení silniční daně)? Děkuji za odpověď, M H
Zobrazit odpověd

Nájem a plátce DPH  11.04.2019
Dobrý den, prosím podnikám jako OSVČ a ještě pronajímám byty, v daň. přiznání § 9, ale ty nejsou v obchodním majetku. Jsem plátce DPH. Prosím musím tento příjem každý kvartál uvádět v přiznání k DPH jako příjem osvobozený od DPH . Bude to na v daň. přiznání k DPH řádku ř.50 a na řádku 51 bez nároku na odpočet? moc vám děkuji.
Zobrazit odpověd

Náem do obrau DPH  29.03.2019
Dobrý den, jsem živnostník s obratem do 1 mil. Kč/rok a náklady stanovuji paušálem. Začal jsem pronajímat byt podle § 9. Nemovitost odpisuji, uplatňuji paušál na auto a další skutečné náklady, takže jsem s pronájmem stále ve ztrátě a o tuto ztrátu snižuji základ daně z podnikání. Počítá se příjem z pronájmu (obdržený nájem) společně s mým příjmem z živnosti do obratu pro stanovení DPH? Nerad bych přesáhl hranici 1 mil. a stal se plátcem DPH. Děkuji. J. Štancl
Zobrazit odpověd

Prodej auta a paušální výdaje  27.01.2019
Dobrý den, jsem OSVČ, výdaje paušálem, plátce DPH. Koupil jsem automobil za 240000,- s DPH , 100% na podnikání, uplatnil jsem tedy odpočet DPH celý. Nyní ho po jednom roce budu prodávat za 180000,- s DPH. Auto jsem tedy neměl 5 let, z čeho se vypočítá odvod DPH a platí se daň z příjmu? Děkuji
Zobrazit odpověd

Prodej auta užívaného pro soukromé účely  23.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, zakoupil jsem auto, které bylo vloženo do obchodního majetku. Při pořízení jsem rozhodl, že 60% bude pro podnikání a 40% pro osobní potřebu. Dle toho jsem uplatnil i DPH. Vedl knihu jízd a na základě ujetých km uplatňoval spotřebu. Nyní jsem auto prodal a nevím jak je to s DPH? Odvedu pouze těch 60% co jsem uplatnil na vstupu nebo musím odvést DPH z celé částky. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd


Dodávání služeb neplátcům do zahraničí  01.01.2019
Dobrý den, zakládám volnou živnost, knižní editor. Všichni budoucí zákazníci jsou ze zahraničí (jak EU, tak USA/Austrálie). Očekávaný obrat je do 800tisíc ročně. Zákaznici jsou koncoví/soukromé osoby. Musím být registrovaný plátce DPH? Nebo snad identifikovaná osoba? A pokud ano, jaké DPH mám účtovat? Naše? Jejich? Dodávám sice do zahraničí, ale výkon služby je na našem území...
Zobrazit odpověd