Online poradna

Otázka:

Rezerva na opravu domu

Dobrý den, jsem spoluvlastníkem v domě v podílovém spoluvlastnictví, kde vedeme pouze daňovou evidenci. Po vyúčtování na konci roku jsme vždy rozdělili zisk podle výše podílu a výnos si každý sám zdanil. Bylo nám účetní řečeno, že nemůžeme zisk přenášet do roku následujícího. Příští rok nás ale čeká velká rekonstrukce, máme již vyřízené stavební povolení, ale nemáme uzavřenou smlouvu o dílo se stavební firmou. Je možné část letošního zisku před rozdělením a zdaněním převést do příštího roku, abychom mohli z účtu domu uhradit stavební práce a tak také letos snížit daňový základ? Je možné zisk převést, když nemáme zřízený fond oprav? Pokud ano, potřebujeme předběžný písemný souhlas od FÚ? Děkuji za radu, přeji hezký den, D. B
Odpověď:

Je možné tvořit rezervu  na opravu (a tím vlastně nezdanit část zisku, uložit jej do banky, nesahat na něj a využít až v roce opravy), ale takovouto rezervu musíte tvořit minimálně 2 roky a 3. rok využít.

Pokud byste opravu plánovali na rok 2021, můžete si vyžádat kalkulaci od stavební firmy, o polovinu uvedené částky kalkulace si můžete snížit zisk v roce 2019 a o druhou polovinu v roce 2020.

Rezervu však nelze tvořit pouze 1 rok. pb