Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 266 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů)

Prodej vlastnoručně postavené nemovitosti  29.12.2014

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Jsem fyzická osoba v 11/2014 jsem prodal nemovitost, kterou jsem vlastnil méně než 5 let tak, že mě čeká dan z příjmu. Problém je v tom, že jsem nemovitost stavěl nejprve pro sebe a veškeré práce probíhali svépomocí a neplánoval jsem prodej tzn. že nemám skoro žádné faktury. Jak se v tom to případě postupuje? Nebo je to jednoduché a budu muset prodejní cenu zdanit 15%??? Děkuji L

Zobrazit odpověd

Sleva na dítě  27.12.2014

Dobrý den, Pronajímám už 3. rok byt, přičemž u DP neuplatňuji paušál ale náklady včetně odpisů. Za rok 2014 jsem neměla žádný příjem (kromě příjmu z pronájmu). Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Můžu si v DP za 2014 uplatnit slevu na vyživované děti? Při vniku daňového bonusu mám nárok na jeho přeplacení? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověd


Zdanění komparzu  26.12.2014

Dobry den, zprostredkovavame (zajistujeme) pro filmove produkce na nataceni filmu a tv reklam herce do pozadi (komparz). Smlouvy jsou na zaklade autorskeho zakona - komparziste jsou specifikovani jako herci- vykonni umelci. Honorare vyplacime nezdanene v pripade, ze maji komparziste trvaly pobyt v CR, ve smlouve je uvedeno, ze komparziste-herci dani sami. Honorare jsou ve smlouve uvedeny 1. Jednou castkou pricemz je specifikovano, ze 1/4 honorare je za vykon umeleckeho dila ( ztvarneni role) a 3/4 za prevod licence dilo neomezene uzit. 2. Castky jsou rozepsany zvlast - hradi se castka x za provedeni vykonu a prevod licence je smluvne resen opci se specifikaci castky y, ktera je hrazena az v pripade, ze produkce se rozhodne opci vyuzit ( dilo uzivat). Castky x a y byvaji hrazeny v ruznych mesicich. Je spravne, ze honorare hercu nedanime? Rada bych se ubezpecila, ze to delame spravne. Dekuji

Zobrazit odpověd

Cesta do práce jako náklad  24.12.2014

Dobrý den, Nejsem podnikatel ani živnostník, do zaměstnání se dopravuji soukromým osob. vozidlem. Mohu uplatnit výdaje (kráceným paušálem 4.000,-Kč) na vozidlo, když je zřejmé že toto potřebuji na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Pročítal jsem §24 a nikde jsem nenašel, že by to nebylo možné, zrovna tak není zřejmé že to možné je. Za podrobnou odpověď děkuji Borek

Zobrazit odpověd

Daň z převodu nemovitosti  21.12.2014

Dobrý den. Jsem fyzická osoba a k 1.10.2010 si koupil pozemek. Nevedu si daňovou evidenci ani podvojné učetnictví. Nějak jsem daním nevěnoval pozornost a jak pročítám články o daních. Zjistil jsem, že by se měla platit daň z převodu jíž zmiňovaného pozemku v té době. To je jednorázová daň, která se platí hned při koupi pozemku a platí ji kupující? Jestli ano rád bych věděl jestli by se tato daň mohla ještě zaplatit, ikdyž už to jsou více jak 4 roky a jestli nebude za to příliš velká sankce? Nerad bych měl problémy do budoucna s FÚ. Jinak daňové přiznání jsem podal a daň za pozemek platím. Pročítal jsem si tu články, ale obdobný případ jsem tu nenašel. Děkuji za pomoc. Musím říct, že tu máte zajímavé stránky :). Mirek

Zobrazit odpověd

Zdanění příjmů z Německa  18.12.2014

Dobrý den. Pracuji na HPP v České Republice. Mám vedlejší aktivity jako OSVČ. V roce 2014 jsem byl na dvou angažmá a to 10 dnů ve Francii a 20 dnů v Německu s německým orchestrem a vyplácen jsem byl od německého kapelníka. Za tyto hudební produkce mám v Německu daňovou povinnost, ale můj příjem nepřesahuje 250 Euro za jeden den hudebního vystoupení a roční nepřesahují 8000 Euro a tak jsem v Německu od daně osvobozen. Musím tyto příjmy přiznávat a znovu danit v Čechách? Mám též velké cestovní náklady. Mám tyto výdaje uplatnit už v Německu nebo v Čechách? Děkuji předem za odpověď

Zobrazit odpověd


Zdanění pronájmu pozemků u manželů  13.12.2014

Já i manželka jsme zaměstnáni a vlastníme pozemky (pole, louky), v katastru nemovitostí jsme uvedeni jako vlastníci všech pozemků oba dva. Já mám registrované hospodářství na chov ovcí a chci se zaregistrovat jako zemědělský podnikatel. Nějaké pozemky hodlám obhospodařovat sám, čili budu žádat o dotace na obhospodařovanou plochu, z dalších pozemků dostáváme nájemné. Otázka: mohu všechny příjmy včetně dotací a nájemného vykazovat jen já, tzn. jen já bych dělal daňové přiznání atd. anebo je potřeba příjmy z nájemného nějak dělit? Peníze jsou stejně posílány na jeden účet. V tom případě nebylo by praktičtější všechny pozemky převézt na mě?

Zobrazit odpověd

Vyplatí se podat přiznání?  13.12.2014

Dobrý den, v r.2013-2014 jsem pracoval u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, několik měsíců s výdělky do 10 tisíc, srážková daň 15%. Mám od zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech. Mám dotaz,  jestli má smysl dávat daňové příznání a žádat o navrácení daně. Slyšel jsem, že když je srážena tzv. zálohová dan, že to nejde. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem Novotný

Zobrazit odpověd

Prodej nemvitostí  12.12.2014

Zdravím. Přítel s přítelkyní vlastní každý jednu nemovitost. Oba chtějí prodat a ,,uplatnit,, osvobození od daně z příjmu, ale každý z jiného důvodu. On v bytě který bude prodávat bydlí, ale ona v bytě, který chce prodat, nebydlí, ale za utržené prostředky chce provést rekonstrukci domu. Myslíme si, že pokud je příjem osvobozen od daně a ani jeden nemáme žádný jiný důvod podávat daň.přiznání (jsme zaměstnanci) toto přiznání se nepodává. Je naše doměnka spávná? Nevíme ale, zda máme na FÚ posílat nějaké vysvětlení - čestné prohlášení s nějakým vysvětlováním a po jaké době když prodáme byty v roce 2015 dojde k promlčení? Jak FÚ přijde na fyzickou osobu nikdy nepodávající přiznání z příjmu (jen platí daň z nemovitosti), že v roce 2015 má nebo by měla podávat přiznání? Děkujeme. S pozdravem J a P.

Zobrazit odpověd




Pronájem bytu v zahraničí  08.12.2014

Dobrý den, koupil jsem v Rakousku apartmán, který budu pronajímat. Svým známým, avšak i lidem cizím - převážně Čechům, peníze za pronájem budou přijímány v ČR v českých korunách. Kde budu platit daně a jaké, budu příjmy nějak zohledňovat v daňovém přiznání podávaném v ČR? Potřebuji živnostenský list? Služby nad rámec pronájmu bude zajišťovat jiná firma v Rakousku, se kterou já nemám žádný smluvní vztah. Děkuji

Zobrazit odpověd



Odpisy bytu  30.11.2014

Dobrý den, od roku 2012 pronajímám byt, v té době družstevní (šlo o podnájem), koncem 2013 přešel do osobního vlastnictví. Zatím použit výdajový paušál, ale od 2014 chci začít odepisovat. K jakému datu si mám nechat stanovit reprodukční pořizovací cenu bytu pro daňové odpisy? Předem děkuji za odpověď. H.S.

Zobrazit odpověd


Zdanění prodeje pozemku  25.11.2014

Dobrý den, v roce 2012 jsem koupil pozemek. Mezitím došlo ke změně územního plánu a pozemek má mnohem vyšší hodnotu, ale bohužel není určen ke stavbě rodinného domu, což potřebuji. Tento pozemek prodávám a chci si hned koupit pozemek, který pro stavbu rodinného domu bude určen. Budu platit daň z příjmu a převodu nemovitosti z celé této částky nebo si mohu odečíst náklady na pořízení nového pozemku?Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd


pronájem vozidla zdarma  11.11.2014

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem OSVČ a vlastním soukromé vozidlo s kterým nepodnikám . Potřebuji vozidlo pronajmout přítelkyni, která také nebude vozidlo používat k podnikání tedy ryze pro soukromé účely . Pŕítelkyně nemá živnostenský list tedy se jedná o pronájem soukromé osobě. Pronajmout mohu na dobu 1rok pronajmout za 0 Kč nebo pokud to zákon nedovoluje za 1 Kč. Je mou poviností platit u vozidla silniční daň, když můj "pŕíjem" bude pouze z pronájmu? Vozidlo musím takto pronajmout abych si mohl zakoupit parkovací kartu rezidenta. Děkuji P

Zobrazit odpověd


Daň z nemovitosti u spoluvlastníků  09.11.2014

Dobrý den. S bývalým manželem (jsme 10 let rozvedeni) jsme spoluvlastníci rod. domku, ve kterém bydlím já s dospělým synem. Letos jsme se synem domek společnými náklady dokončili a zkolaudovali (červenec 2014). Býv.manžel, který v domku nebydlí, platí daň z pozemku. Prosím o radu, do kdy musí být podáno daňové přiznání z nemovitosti, zda je bude podávat bývalý manžel (se kterým nejsem v kontaktu), nebo je jako spoluvlastník v případě, že tak neučiní, budu podávat já a do kdy musí být podáno? Děkuji za informaci. S

Zobrazit odpověd