Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 9 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem __pro odborníky__
Vyplatí se podat přiznání?  13.12.2014

Dobrý den, v r.2013-2014 jsem pracoval u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, několik měsíců s výdělky do 10 tisíc, srážková daň 15%. Mám od zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech. Mám dotaz,  jestli má smysl dávat daňové příznání a žádat o navrácení daně. Slyšel jsem, že když je srážena tzv. zálohová dan, že to nejde. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem Novotný

Zobrazit odpověd

Zdanění prodeje v jiné zemi (nepodnikatel)  06.06.2014

Dobry den, ziju dlouhodobe v UK, vydelavam tu, platim dane. Koupil jsem ruzne predmety umelecke hodnoty a chci je prodat v CR. Trvaly pobyt mam stale v CR, jsem tu vsak odhlasen od zdravotniho pojisteni. Bylo by legalni zdanit prijmy z prodeje uvedenych predmetu v CR podle ceskeho prava? Zdaneni v CR pod "prijmy z ostatni cinnosti" (15%) je totiz vyrazne vyhodnejsi nez " (28%) capital gain tax" v UK. Mate nejake doporuceni jak minimalizovat danovou zatez? Dekuji.

Zobrazit odpověd

Prodej pozemků  31.03.2014

Dobrý den, mám prosbu. Když jsem fyzická osoba nepodnikatel a prodal jsem dva pozemky v roce 2013, nákup pozemku A byl Kč 100 tis. a pozemku B Kč 100 tis., prodal jsem pozemek A za Kč 110 tis. a pozemek B za Kč 80 a k tomu vedlejší náklady za daň z převodu a právní náklady byly u pozemku A 10 tis. a u pozemku B Kč 5 tis. Jaký bude základ daně v daňovém přiznání? A pak se jedná a jak se postupuje, pokud bych byl podnikatel a prodal bych pozemky dle § 7, např. pozemek jsem nakoupil za 100 tis, prodal v roce 2013 za Kč 110 tis. Ale vedlejší náklady byly až v roce 2014 a činily Kč 20 tis. Jak mám postupovat, protože celkově jsem byl ve ztrátě 10 tis.? Jaký bude základ daně v roce 2013 a jaký v roce 2014? Děkuji moc

Zobrazit odpověd

Autorské honoráře do 10 tis. Kč ve 2014  04.03.2014

Dobrý den, prosím o odpověď. Zdanění honorářů : částka 10 tis., daň nebyla nesražena. Podle ust.%7 zák.o daních z příjmů nemohu uplatnit výdaje ve výši 40% / je zde uvedeno..." kromě písm.6" ,což jsou honoráře za příspěvky do novin a j./.Takže nulové výdaje ???? A ještě mám platit soc. a zdr.pojištění i když jsem v důchodu ? Dík za vysvětlení.D

Zobrazit odpověd


Odpisy při pronájmu po přechodu z paušálních výdajů  11.02.2014

Dobrý den. Nepodařilo se mi najít ve Vaších radách odpověď na moji otázku. V září 2008 jsem si koupil byt (zapsán v KN). V roce 2009 jsem ho začal pronajímat. V daňovém přiznání jsem uplatňoval až do roku 2012 včetně paušální (30%) odpočet nákladů. V d.přiznání za rok 2013 bych chtěl uplatnit náklady skutečné vč. odpisu. ( úroky z hypotéky neuplatňuji z důvodu, že byt nepoužívám pro vlastní bydlení). Otázka: a) je možné vůbec uplatnit odpisy, když jsem 4 roky od zahájení pronajímání je neuplatňoval? b) mohu pro odpisy použít kupní cenu (5 let uplynulo v září 2013)? nebo musím udělat odhad? c) jakou mám pouíit odpisovou sazbu pro rok 2013? (předpokládám použití §31 a) zákona o daních z příjmu č.586/1992Sb, tj. odpisová skupina 5, odpisy 30 let, 1,4% první rok a další 3,4%) - tedy, zda dobu odpisování budu počítat od roku 2009, nebo až od roku 2013? Děkuji za odpovědí! A musím pochválit Vás za skvělou online poradnu :)!!!

Zobrazit odpověd

Sleva na dítě uplatněná dědečkem  05.02.2014

Daňové zvýhodnění na dítě za 2013. Dobrý den, celý rok 2013 jsem byla na rodičovské dovolené a pobírala jsem jen rodičovský příspěvek, cca 130 tis. za rok. Nebyla jsem OSVČ, ani jsem neměla jiný příjem. Otec dítěte příjmy má, ale uplatňuje ve svém daňovém přiznání výdajové paušály a tedy dle nových pravidel nemůže daňové zvýhodnění uplatnit. Může tuto slevu uplatnit dědeček dítětě, který je zaměstnán a zároveň si přivydělává jako OSVČ? Jaká čestná prohlášení je třeba doložit + kopie RL dítěte? Je problém, že dědeček má jinou adresu trvalého pobytu než dítě nebo jak doložit společnou domácnost? Děkuji za odpověď. P

Zobrazit odpověd