Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 10 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem autorská práva

Odměna autora  17.09.2014

Dobrý den, s autorem uzavíráme smlouvu o vytvoření díla a o jeho užití. Předmětem smlouvy je závazek autora zhotovit dílo (fotografie, text apod.) a současně poskytnutí licence k užití díla. Odměna autora je pak sjednána za celé splnění předmětu smlouvy (jak zhotovení díla tak licence). Máme vycházet z toho, že celá odměna dle této smlouvy je autorský honorář ve smyslu § 7 odst. 2 ZDP? Moc Vám děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Oprávnění na prodej nápadu  25.05.2014

Dobrý den, jsem fyzická osoba mající příjem z hlavního pracovního poměru a v současnosti společně s jednou Irskou společností připravuji smlouvu o poskytnutí licence (know-how) na výrobu produktu (nejedná se však o patent, užitný vzor ani cokoliv jiného chráněného podobným způsobem - poskytnuté know-how bude pouze popsáno v příloze smlouvy). Předpokladem je, že by můj roční příjem z poskytnutí licence byl v desítkách až stovkách tisíc korun. Že je nutné tento příjem zdanit je mi jasné. Chtěl bych se ale dotázat, jestli je možné mít tento příjem jako fyzická osoba, nebo zda-li je nutné být živnostník či podnikatel (zkrátka mít IČO). Zástupce Irské společnosti mi tvrdí, že u nich je možné mít roční příjem až 2,6 mil (v přepočtu na koruny) bez nutnosti mít IČO.

Zobrazit odpověd


Srážková daň u honorářů 2014  12.03.2014

Dobrý den, příležitostně pracuji v jedné neziskové organizaci, která v průběhu roku vyplácí různé menší obnosy - na základě drobných smluv o dílo, DPP (přivýdělky studentů do 10 000 s podepsaným prohlášením k dani), autorské honoráře za autorská čtení a další vystoupení. Nechceme se vyhýbat placení daní, jen se vše snažíme řešit tak, aby to bylo co nejjednodušší jak pro nás, tak i pro příjemce těchto odměn. Od roku 2014 se ale z honorářů do 10 000 Kč hradí srážková daň, což jsme zatím nikdy neřešili. Vztahuje se tato daň i na honoráře za vystoupení? Znamená to tedy, že nám opravdu nezbývá nic jiného než se přihlásit k platbě srážkové daně z odměn za různá vystoupení? DPP bez podepsaného prohlášení bychom museli danit stejně jako honoráře. Mohli bychom podepisovat smlouvy o dílo, ale nevím, jestli je to z hlediska obsahu smlouvy (vystoupení) vhodné. Nejsem si jistá, zda jsem vše pochopila správně. Byla bych vděčná za jakoukoli radu. Děkuji, A.D.

Zobrazit odpověd

Autorské honoráře do 10 tis. Kč ve 2014  04.03.2014

Dobrý den, prosím o odpověď. Zdanění honorářů : částka 10 tis., daň nebyla nesražena. Podle ust.%7 zák.o daních z příjmů nemohu uplatnit výdaje ve výši 40% / je zde uvedeno..." kromě písm.6" ,což jsou honoráře za příspěvky do novin a j./.Takže nulové výdaje ???? A ještě mám platit soc. a zdr.pojištění i když jsem v důchodu ? Dík za vysvětlení.D

Zobrazit odpověd


Zdanění slovesné práce  23.02.2014

Pěkný den. Prosím o radu. V roce 2013 jsem dělala slovesnou práci pro rozhlas jako smlouvu o dílo. Honorář činil 8 tis.Kč, jsem důchodkyně a jiné příjmy jsem neměla. Na příslušném finančním úřadu mi sdělili, že žádnou daň platit nebudu, protože se nejedná o částku vyšší než 20 tis.Kč .Nejsem si jistá, zda je odpověď správná, protože kdyby byl honorář pouze 7.000,- Kč, tak by mi při výplatě srazili daň ve výši 15 % .Děkuji za radu a moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

AH ze Slovenska  22.02.2014

DOTAZ: MALÉ HONORÁŘE ZE ZAHRANIČÍ POD 10 000,-  JAK JE DANIT? Dobrý den, coby zaměstnanec na plný úvazek, s ŽL coby vedlejší činností, jsem si vydělal v roce 2013 na autorském honoráři (tvorba PC manuálu) ze Slovenska jednorázově 2.900,-. Výdělek mi byl zaslán v českých korunách, a to nezdaněný. Jak mám tento honorář danit? Podle §7 jako jinou nezávislou činnost, tzn. 40% paušálem a potom zbytek 15% daň, v příloze 1 daňového přiznání? Nebo to musím ještě uvádět i do přílohy 3 - zahraniční příjmy, zvlášť? Budu mít povinnost z této sumy odvádět zdravotní a sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Autorská práva zdaňovaná srážkou  21.02.2014

Dobrý den, moje otázka se týká zdanění honorářů výkonných umělců do 10 000,- v roce 2014. Podle výkladu MK jako tvůrce autorského zákona nedochází k rozšíření pojmu autor a nadále platí, že jde pouze o příspěvky do médií (rozhlas, televize, tisk atd...) honoráře výkonných umělců do 10 000,- za jednotlivá vystoupení zůstávají v plné výši a daň se odvádí až souhrně... Je už někde jasně řečeno, zda je tento výklad platný? Díky KL

Zobrazit odpověd