Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 109 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem daň z příjmu (DP)

Dovoz aut z Německa  16.12.2015

Dobrý den, chci se zeptat na pár informací ohledně odvádění daní a případných povinností týkajících se obchodu a prodeje ojetých aut ze zahraničí .. Já fyzická osoba s živnostenským listem při zaměstnání ,neplátce DPH. Jestliže koupím auto z aukce,auto bez DPH, musím daň doplácet tady v ČR? Nebo zaplatím daň v danné zemi? Jestliže koupím auto s daní,nemusím daň odvádět? Dále při prodeji tady v Čr budu platit daň ze zisku (tedy prodejní cena automobilu -mínus pořizovací cena automobilu+případné opravy)? Jestliže ano,ta činní kolik procent? Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd



Prodej auta a odvody  23.11.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, plátce DPH. Koupila jsem si užitkový automobil, vlastním ho již 7 let, využíván byl jen k podnikání, není veden v obchodním majetku - náklady z příjmu uplatňuji procentem ( 80 %). Vedu jen daňovou evidenci pro účely DPH, pří koupi auta jsem uplatnila odpočet DPH, během provozu jsem uplatnila jen odpočet DPH z provozních nákladu. Při prodeji automobilu budu muset odvést DPH, daň z příjmu a soc.zdrav.pojištění? Mockrát děkuji za odpoveď.

Zobrazit odpověd


Přechod na skutečné výdaje a odpisy  11.11.2015

Dobrý den, příští rok bych chtěla přejít z paušálních výdajů na daňovou evidenci a používat soukromé auto k podnikání. Jakým způsobem ho vložím do majetku, myslím co se týče pořizovací ceny, je to starší vozidlo, postačí tedy vytvořit kartu majetku, bez uvedení ceny pořízení a vytvoření protokolu o zařazení do evidence, s tím potom samozřejmně souvisí přihlášení FÚ. Děkuji za radu. P. Tichá

Zobrazit odpověd


Auto do obchodního majetku a pojištění  14.09.2015

Dobrý den, v Německu jsem koupila na rodné číslo nákladní automobil valníkový do 3,5 t, kategorie N1 a slouží mi k podnikání. Jsem OSVČ, plátce DPH.

  1. Můžu auto dát do nákladů (majetku) a uplatňovat odpisy?
  2. Vím, že budu platit silniční daň.
  3. Povinné ručení musí být na IČO, když by pro mě bylo výhodnější (levnější kvůli bonusům) mít ho na RČ? Děkuji za pomoc
Zobrazit odpověd



Cestovní náhrady u OSVČ  08.09.2015

Dobrý den. Jsem počítačový konzultant na OSVČ, plátce DPH. Získal jsem zakázku v zahraničí (EU) s tím, že měsíčně fakturuji odpracované dny a zákazník mi k tomu na základě předložených dokladů proplácí cestovní náhrady (letenky, taxi, hotelové ubytování). Náklady uplatňuji paušálem. 1) Je nutné zahrnout proplacené cestovní náhrady do základu daně z příjmu, nebo je lze za nějakých podmínek vyloučit? 2) Je možné nějakým způsobem ze základu daně z příjmu vyloučit stravné pro zahraniční služební cesty podobně, jako se to dělá u zaměstnanců? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den Y Z

Zobrazit odpověd

Prodej majetku při uplatnění paušálních výdajů  28.08.2015

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu : OSVČ nakoupil auto v roce 2012, ulatňoval odpis v roce 2012+2013. V roce 2014 přešel na paušální výdaje (auto stále využíval k podnikání) v roce 2015 bude uplatňovat též výdaje procentem, auto bylo v měsíci srpnu prodáno. Jak bude prosím zdaňovat tento příjem jako příjem dle § 7 a uplatní paušál, nebo v § 10 a může uplatnit zůstatkovou cenu? Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji hezký den Benešová

Zobrazit odpověd

Příjmy ze společného podnikání  27.08.2015

Dobrý den, jsem členkou sdružení "společnosti" (elektroinstalace), kde vedeme daňovou evidenci . Dostala jsem nabídku na zakázky, kde předmět činnosti je stejný a navíc budu tlumočník. Nebudu využívat žádné prostředky (auto, nářadí) k práci ze sdružení. Mohu tyto zakázky fakturovat na své jméno a uplatnit výdaje paušálem? Děkuji za odpověď. S pozdravem, V

Zobrazit odpověd

Svobodný umělec s nízkými příjmy  23.08.2015

Dobrý den, chtěl jsem se prosím Vás zeptat, zastupuji 2 zpěváky, zatím je to z jejich strany spíš jako hobby, žádný výdělek. A je možné, že by nějaký nyní mohl být, ale asi nebude nijak velký, a aby ve výsledku to pro ně nebylo ještě horší, když jejich výdělek bude např. během roku do Kč 5 000,- 1) OSVČ svobodné podnikání mi může vystavit faktura stejně jako osoba s ŽL? 2) Musí platit taky minimální sociální pojištění a zdravotní, kdyby to byla jejich hlavní činnost, jako osoby svobodné podnikání, bez ŽL? 3) Jejich hlavní činnost to není, jednomu je 18let a studuje (tudíž vedlejší činnost), druhý má klasické zaměstnání, nestuduje (tak taky vedlejší činnost). Určitě by se vešli do rozhodné částky, aby neplatili sociální pojištění ani daně, protože výdělek moc velký nebude. Zdravotní pojištění se platí v takovém případě vždy, ať je částka jakkoliv nízká? 4) Je nějaká částka, od kdy se musí hlásit na finančním úřadě, zdravotní pojišťovně, že začínají jako svobodné povolání nebo při prvním výdělku se musí registrovat, ať by byla částka jakkoliv nízká. Děkuji Z

Zobrazit odpověd

Převod auta do obchodního majetku  21.08.2015

Dobrý den, používám soukromý automobil mimo jiné k podnikání při zaměstnání a využívám proto možnosti snížení daňového základu o tzv. paušální výdaje na automobil (protože auto používám jako osvč i soukromě, uplatňuji si 80 procentní paušál, tedy 48 tisíc ročně.) Letos zvažuji, že si automobil převedu do obchodního majetku, abych mohl uplatňovat odpisy.

  1. Je tato možnost v pořádku?
  2. Musím si nechat vypracovat znalecký posudek a určenou částku pak po dobu pěti let odepisovat z nákladů?
  3. Anebo jak jinak mám aktuální hodnotu automobilu určit, aby to obstálo při kontrole FÚ?

Děkuji. A

Zobrazit odpověd

Nezaplacené nájemné při ukončení nájmu  20.08.2015

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat při zdanění příjmu z pronájmu bytu u fyzické osoby v případě, kdy nájemní smlouva byla ukončena v průběhu roku 2015, tj. 31.7.2015. Nájemce zaplatil pouze nájemné za 2 měsíce, zbytek dluhuje. Bude se danit pouze fakticky přijatá částka - za 2 měsíce, nebo se do příjmů musí zahrnout celková - ale nepřijatá/nezaplacená ( předpokládaná dle smlouvy ) částka za celé období až do dne ukončení smlouvy? Děkuji a přeji pěkný den

Zobrazit odpověd

Co lze dát do výdajů  15.08.2015

Dobrý den, jsem začínající OSVČ OZ v pojišťovnictví. Co vše si mohu odepsat z daní a jak budu vést DE? Pořizovala jsem Notebook, telefon i tarif mám soukromý, ale používám ho i k volání klientům, auto mám soukromé,ale dojíždím s ním na pobočku cca 20km, občas je nutná cesta i za klienty, teď jsem byla na školení vlakem a platila jsme si obědy a večeře. Co oblečení? Musela jsem si pořídit formální oděv a boty. Mohu si odepsat i kadeřníka? Předem děkuji za info

Zobrazit odpověd

Soukromé auto OSVČ a jízda zaměstnance  27.07.2015

dobrý den : Jsem OSVČ s jedním zaměstnancem , nejsem plátce DPH. Dodávku do 3.5t mám přihlášenou na sebe ne na IČO. Já i múj zaměstnanec ji používáme k podnikání kurýrní služba. Mohu náklady na její provoz vykazovat formou 3.70,-kč +PHM X km . Každý měsíc máme fakturu s počtem km od firmy pro kterou poskytujeme kurýrní služby. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd

Poškození a osobní spotřeba zboží  15.07.2015

Dobrý den, jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Podnikám s příslušenstvím pro kamery a kamerové systémy. Mám dva dotazy. První dotaz se týká odpisu hm. majetku ze skladu v případě poškození (zboží nelze reklamovat u výrobce), druhý dotaz směřuje na osobní odběr zboží ze skladu, jak obě situace zavést do evidence? Je možné vystavit faktury na toto zboží například za 1 korunu ?

Zobrazit odpověd

Prodej automobilu  14.07.2015

V listopadu 2014 zakoupen automobil pořizovací cena 110 000 Kč, zařazen od majetku OSVČ (není plátce DPH, vede daňovou evidenci). Za rok 2014 uplatněn daňový odpis 12 100 Kč (rovnoměrný odpis, 2. skupina). Nyní červenec 2015 prodej auta za 120 000 Kč. Jak postupovat v daňové evidenci? – prodejní cena 120 000 Kč bude jako daňový příjem a zůstatková cena 97 900 Kč jako daňový výdaj a za rok 2015 bude možné uplatnit ½ odpisu?

Zobrazit odpověd



Výdaje k úvěru  25.06.2015

Dobrý den,  již jednou jsem měla na Vás dotaz, ale ještě bych potřebovala následující - syn si vzal 600 000,-Kč úvěr na zemědělský kombajn. Musel zaplatit bance za realizaci úvěru 4.600,- Kč . Jde o uznatelný výdaj v DE? A ještě každý měsíc bude platit za spravování účtu úvěru 300,- Kč a pojištění splátek 600,- Kč - jsou tyto výdaje uznatelné? Úrok z úvěru je pravděpodobně uznatelný výdaj. Mockrát děkuji. H

Zobrazit odpověd

Auto na IČO a auto na r.č.  22.06.2015

Dobrý den, založila jsem si autodopravu a od 1.6.2015 jsem plátcem Dph. V červnu jsem pořídila nákladní auto na toto podnikání. Jsem OSVČ, kdy moje trvalé bydliště je jiné než sídlo firmy. Koupené auto můžu mít přihlášeno jen na rč a dát si toto auto do účetnictví - daňové evidence nebo je nutné jej mít přihlášeno přímo na ičo? Jde o to,že na rč můžu čerpat výhodnější povinné ručení z důvodu mojí historie u pojišťovny. Děkuji.

Zobrazit odpověd