Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 9 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem SP + ZP (pojištění)

Prodej auta a odvody  23.11.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, plátce DPH. Koupila jsem si užitkový automobil, vlastním ho již 7 let, využíván byl jen k podnikání, není veden v obchodním majetku - náklady z příjmu uplatňuji procentem ( 80 %). Vedu jen daňovou evidenci pro účely DPH, pří koupi auta jsem uplatnila odpočet DPH, během provozu jsem uplatnila jen odpočet DPH z provozních nákladu. Při prodeji automobilu budu muset odvést DPH, daň z příjmu a soc.zdrav.pojištění? Mockrát děkuji za odpoveď.

Zobrazit odpověd



Svobodný umělec s nízkými příjmy  23.08.2015

Dobrý den, chtěl jsem se prosím Vás zeptat, zastupuji 2 zpěváky, zatím je to z jejich strany spíš jako hobby, žádný výdělek. A je možné, že by nějaký nyní mohl být, ale asi nebude nijak velký, a aby ve výsledku to pro ně nebylo ještě horší, když jejich výdělek bude např. během roku do Kč 5 000,- 1) OSVČ svobodné podnikání mi může vystavit faktura stejně jako osoba s ŽL? 2) Musí platit taky minimální sociální pojištění a zdravotní, kdyby to byla jejich hlavní činnost, jako osoby svobodné podnikání, bez ŽL? 3) Jejich hlavní činnost to není, jednomu je 18let a studuje (tudíž vedlejší činnost), druhý má klasické zaměstnání, nestuduje (tak taky vedlejší činnost). Určitě by se vešli do rozhodné částky, aby neplatili sociální pojištění ani daně, protože výdělek moc velký nebude. Zdravotní pojištění se platí v takovém případě vždy, ať je částka jakkoliv nízká? 4) Je nějaká částka, od kdy se musí hlásit na finančním úřadě, zdravotní pojišťovně, že začínají jako svobodné povolání nebo při prvním výdělku se musí registrovat, ať by byla částka jakkoliv nízká. Děkuji Z

Zobrazit odpověd

Nevyužité živnostenské oprávnění  13.07.2015

Dobry den, pred cca 3 lety jsem mela pracovat v jazykove agenture, kde probihala s lektory spoluprace na zaklade zivnostenskeho listu. Na ŽÚ jsem si tedy byla vyridit zivnostenske opravneni a byla poucena, ze do 8 dnu mam nahlasit zacatek podnikani na uradu socialniho zabezpeceni. Cerstve nato jsem se ale se zamestnavatelem nepohodla ohledne pracovnich podminek, celou vec prehodnotila a tak nejak spontane odjela do zahranici a skutecnost, ze jsem prihlasena na ŽÚ uplne vypustila. Vubec nikdy jsem tedy podnikat nezacala, zadny prijem z zivnostenske cinnosti jsem nemela. Otazka je, zdali se na me presto pohlizi jako na osobu provozujici zivnost a nezadelala jsem si touto mladickou nerozvaznosti na poradny problem a dluh na socialnim pojisteni. Moc dekuji za odpoved.

Zobrazit odpověd

Příjmy z pronájmu  03.06.2015

Dobrý den, od roku 2014 podnikám jako FO v oboru Realitní činnost, správa a údržba nemovitosti (provozuji spíš údržbu a úklid nemovitosti), zároveň s tím pronajímám 2 byty v OV (nezařazené do OM), výdaje uplatňuji paušálem, příjmy z pronájmu §9 a podnikání §7 mám na stejném bankovním účtu. Je možné v tomto případě zdanit příjmy z podnikání a z pronajmu (nemovitost není OM) dle §7 a odečíst z příjmů z podnikání paušál 60% a z příjmů z pronájmu paušál 30%? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Nemovitost používaná pro pronájem i podnikání  27.03.2015

Dobrý den. Jsem FO, která vede DE. Jsem vlastníkem nemovitosti, kterou namám zahrnutou v obchodním majetku. V této nemovitosti pronajímám byty, které zdaňuji dle paragrafu 9. Rovněž v této nemovitosti mám jako podnikatel kancelář. Mohu jako FO fakturovat FO podnikateli - tedy sám sobě pronájem kanceláře právě v tomto domě? děkuji M.

Zobrazit odpověd

Autorské honoráře jako vedlejší činnost  11.03.2015

Dobrý den jsem OSVČ - vedlejší činnost ( autorský zákon bez živnosti), pobírám rodič.příspěvek. Výdělek přesáhl hranici 15.000 korun, ale je nižší než 30.000,-korun, jsem tedy povinna podávat daň.přiznání. Zajímá mne, zda je výdajem: zdravot.pojištění, život.pojištění, penzjiní pojištění? Pokud se rod. příspěvek nedaní, výdělek je pouze to, co jsem si přivydělala - vyplatí se mi tedy paušální daň? Předem děkuji za odpověď. P

Zobrazit odpověd