Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 14 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem nájem
Pronájem bytu pro podnikání  18.11.2015

1. Může si s.r.o. pronajmout jako nájemce bytovou jednotku v jiném městě než je sídlo s.r.o.? V jakých případech by jste považoval nájemné za daňově uznatelný náklad s.r.o.? Bylo mi řečeno, že bude nutné správci daně doložit, že se jedná o výdaj na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. To znamená prokázat, že v daném bytě bydlí pouze zaměstnanci nebo management, kteří jsou na pracovní cestě, případně je využíván jiným způsobem v rámci podnikání (například pro účely pracovních schůzek, k úschově některých materiálů). Jakým způsobem by jste doporučil prokazovat správci daně toto využití? 2. Může bytovou jednotku pronajmout nejenom vlastník ale i nájemce, který to dále podnajme s.r.o.? Bude příjem nájemce z podnájmu podléhat stejným pravidlům – tedy § 9 ZDP příjmy z nájmu? 3. Je příjem z nájmu dle § 9 ZDP osvobozen od placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění? Lze uplatnit slevu na poplatníka 24.840,- Kč u stejného daňového poplatníka dva krát – tedy jak u příjmu z nájmu (§9 ZDP) tak u příjmu ze závislé činnosti (§ 6 ZDP)? Moc krát děkuji za Váš čas a názor.

Zobrazit odpověd


Nezaplacené nájemné při ukončení nájmu  20.08.2015

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat při zdanění příjmu z pronájmu bytu u fyzické osoby v případě, kdy nájemní smlouva byla ukončena v průběhu roku 2015, tj. 31.7.2015. Nájemce zaplatil pouze nájemné za 2 měsíce, zbytek dluhuje. Bude se danit pouze fakticky přijatá částka - za 2 měsíce, nebo se do příjmů musí zahrnout celková - ale nepřijatá/nezaplacená ( předpokládaná dle smlouvy ) částka za celé období až do dne ukončení smlouvy? Děkuji a přeji pěkný den

Zobrazit odpověd

Příjmy z pronájmu  03.06.2015

Dobrý den, od roku 2014 podnikám jako FO v oboru Realitní činnost, správa a údržba nemovitosti (provozuji spíš údržbu a úklid nemovitosti), zároveň s tím pronajímám 2 byty v OV (nezařazené do OM), výdaje uplatňuji paušálem, příjmy z pronájmu §9 a podnikání §7 mám na stejném bankovním účtu. Je možné v tomto případě zdanit příjmy z podnikání a z pronajmu (nemovitost není OM) dle §7 a odečíst z příjmů z podnikání paušál 60% a z příjmů z pronájmu paušál 30%? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd



Nemovitost používaná pro pronájem i podnikání  27.03.2015

Dobrý den. Jsem FO, která vede DE. Jsem vlastníkem nemovitosti, kterou namám zahrnutou v obchodním majetku. V této nemovitosti pronajímám byty, které zdaňuji dle paragrafu 9. Rovněž v této nemovitosti mám jako podnikatel kancelář. Mohu jako FO fakturovat FO podnikateli - tedy sám sobě pronájem kanceláře právě v tomto domě? děkuji M.

Zobrazit odpověd

Přípojka do 40 tis. Kč  06.03.2015

Dobrý den, jsem OSVČ, vedu DE (cestovní agentura). Pronajala jsem si v autokempu mobilhome, který pronajímám svým klientům. Nechala jsem u něj zhotovit vodovodní a kanalizační přípojku v celkové hodnotě 18.500Kč. Jedná se o jednorázový výdaj do nákladů nebo stavební dílo či díla a budu muset odepisovat ve 4. odpis. skupině? Pokud se musí odepisovat, tak jestli jde vodovodní a kanalizační přípojku odepisovat dohromady z ceny 18.500 nebo se cena musí rozdělit a bude se odepisovat každá zvlášť a cena PC bude 9.250,- kč. Děkuji předem za odpověď

Zobrazit odpověd

Náklady k pronájmu  05.03.2015

Dobrý den, Jsem důchodkyně a mám pouze příjem z pronájmu budovy podle §9. Vedu daňovou evidenci. Vyplňuji přílohu č.2 daň.přiznání, kde uvádím celoroční příjem z pronájmu a celoroční náklady na dosažení příjmů. Do nákladů, které vedu v evidenci, si započítávám také odpis nemovitosti a úroky z půjčky od soukromé osoby a celou částku nákladů uvádím na řádku č.202 přílohy 2. Nyní jsem za rozpacích, zda nemám odpis nemovitosti a úroky uvádět někde jinde v daňovém přiznání (příloha č.1 daň.přiznání se na mne nevztahuje?), aby bylo FÚ zřejmé, že jsem uplatnila odpis a úroky. Je to zřejmé pouze z evidence. Postupuji správně? Druhý dotaz: Abych se nedostala do ztráty, zařazuji někdy část ročních nákladů (opravy, cestovní náhrady i část úroků) do technického zhodnocení a navýším tak zvýšenou vstupní cenu. Mohu tak postupovat? Archivuji všechny doklady k technic.zhodnocení již od roku 1994, protože jsou přece dokladem k aktuální výši ročního odpisu. Je to nutné? Děkuji za odpověď. M.O.

Zobrazit odpověd


Společnost (sdružení) a zajištění prostor  11.02.2015

Dobrý večer, jsme 3 sourozenci, máme ve spoluvlastnictví budovu /hospodu, každý 1/3/. Jeden sourozenec v této hospodě provozuje hostinskou činnost a má uzavřenou smlouvu o sdružení bez právní sub. a dalšíma 2 živnostníky /FO/ Sourozenec svoji 1/3 poskytl sdružení bezuplatně a další 2 účastnici sdružení platí nájem 2 sourozencům. Můžou si 2 učastníci sdružení nájemné platt každý sám, tedy mimo výdaje sdružení?

Zobrazit odpověd


Pronájem auta  20.01.2015

dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda můj postup je správný. Fyzická nepodnikají osoba půjčí podnikající osobě pro účely podnikání automobil. Je sepsána smlouva o bezúplatném zapůjčení vozidla (nebo úplatném ve výši zaplacené silniční daně). 1. majitel vozidla platí silniční daň, na konci zdaňovacího období přizná příjem z pronájmu ponížený o náklady ve svém daňovém přiznání. 2. nájemce si může do svých daňově uznatelných nákladů uznat pohonné hmoty i hodnotu pronájmu vozidla. U pohodných hmot si může uplatnit odpočet DPH. Jsou moje myšlenkové pochody správné? Předem děkuji za odpověď. ZB

Zobrazit odpověd

PHM na vozidlo přítelkyně  19.01.2015

Dobrý den, začal jsem podnikat a nyní si nemohu dovolit pořídit si vozidlo čistě pro podnikání. K tomuto účelu ale používám vozidlo své přítelkyně a protože dělám obchodního zástupce, tak jej často, téměř pořád využívám právě k mé činnosti a k pracovním cestám, denně ujedu okolo 100 km a rád bych si nákup PHM do něj dával do účetnictví, odepisoval jej jako náklady k podnikání. Poraďte mi, lze nějak náklady PHM na půjčené auto zaúčtovat, prokazovat. Paragony od PHM si schovávám a tak potřebuji nalézt způsob jak ač to není mé vozidlo jej zařadit jako služebně používané? Vyřeší to ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ nebo SMLOUVA O PRONÁJMU VOZU? Děkuji za odpověď P S

Zobrazit odpověd