Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 622 výsledků v kategorii NNO - nestátní neziskové organizace

Silniční daň u přípojných vozidel hasičů  08.10.2019
Dobrý den, Hasičský záchranný sbor Prahy (Organizační složka státu) je provozovatelem nákladního přívesu (největší technická přípustná/povolená hmotnost: 18t). Tento přívěs není vybaven zvláštním zvukovým výstražným zařízením a zvláštním výstražným světlem modré barvy zapsanými v technickém průkazu k vozidlu. Nelze tedy osvobodit dle §3d, je to tak? Pokud tomu dobře rozumím, daň se musí zaplatit...Domnívám se, že mohu uplatnit slevu dle §6 (10), souhlasí? Ještě prosím o potvrzení, že do přiznání se neuvádí ostatní "nenákladní" hasičská auta nad 3,5t (dle mého názoru nejsou předmětem daně - nejsou určeny pro podnikání). Moc děkuji. S pozdravem, V. V.
Zobrazit odpověd


Chybně vystavený daňový doklad na přenesení povinnosti  03.09.2019
Dobrý den, dostala se mi do ruky faktura za zemní práce, která je vystavena klasicky s DPH. Podle mě by měla být v režimu přenesené daňové povinnosti. Oba jsme plátci DPH. Akorát pořád přemýšlím zda mohu poprosit o opravu faktury, když práce byly provedeny na sportovišti, které využíváme na hlavní činnost a vedlejší činnost. Takže si nejsem jistá zda to dodavatel nemá správně. Jak bych to tedy měla zaúčtovat pokud má dodavatel pravdu s DPH? Tak si DPH pokrátím nebo mám pravdu a at fakturu předělá do RPDP? A pokud fakturu nebude chtít předělat co nám hrozí za problémy. Děkuji za radu u neziskové organizace jsem chvíli.
Zobrazit odpověd

Příloha v účetní závěrce  22.08.2019
Dobrý den, prosím o radu jak má vypadat, respektive co všechno musí obsahovat a jak moc dopodrobna, příloha v účetní závěrce podle vyhlášky 504? Jedná se o mikro a malé účetní jednotky. Musím například u zaměstnanců uvádět kolik jich ve sledovaném období bylo a kolik byla hrubá mzda, sociální a zdravotní za každého zvlášť a nebo dohromady a nebo stačí informace, že jsme ve sledovaném období měli jen 2 zaměstnance a víc uvádět nemusím? A tak dál případně i u dalších povinných informacích z dané přílohy. Jak moc dopodrobna jsem povinný uvádět jednotlivé dovysvětlující informace? Pokud bych mohl bych mohl požádat o nějakou vzorovou přílohu, kterou máte pro daný typ jednotek, byl bych vděčný. Předem děkuji za ochotu a odpověď. RK
Zobrazit odpověd

Opravy zahraničním subjektem a DPH  03.07.2019
Dobrý den, sportovní klub - spolek kuželkářů si nechal opravit kuželkářskou dráhu od plátce DPH ze Slovenska. Kdo by měl odvést DPH? Chtěla jsem kuželkáře zaregistrovat jako indent. osobu a odvést DPH. Je tento postup správný? Ještě k předchozímu dotazu. Změní situaci fakt, že kromě hlavní činnosti kuželkáři pronajímají restauraci a zároveň i kuželkářskou dráhu nečlenům , tedy mají i hospodářskou činnost?
Zobrazit odpověd

Zaúčtování příspěvku SVJ na správu v podvojném účetnictví  13.06.2019
Dobrý den, mám klienta BD, který je zároveň členem SVJ (také klient). V bytovém domě zbývá převést poslední byt, který je zatím ve vlastnictví BD, takže je tam jen jeden nájemník. Chtěla bych se zeptat, kam má BD zaúčtovat příspěvky na správu SVJ, které SVJ nevyúčtovává? Zálohy na služby, které SVJ vyúčtovává mám v úče BD zaúčtovány předpisem přes 314 - Zálohy na služby SVJ/325 - Závazky vůči SVJ. Na konci roku jsem účet 314 - Zálohy na služby SVJ zúčtovala s účtem 324 Zálohy člena družstva. Je to tak správně? Děkuji. hp
Zobrazit odpověd

Zdaňované příjmy u poplatníka s úzkým základem daně  13.06.2019
Dobrý den. Prosím o radu, které výnosy vstupují do základu daně u příspěvkové organizace, která má pouze hlavní činnost. Auditor mi tvrdí, že do základu vstupují krom dotací a transferů veškeré výnosy, tzn. i poplatek za MŠ a poplatek za školní družinu a vybrané stravné. Já s jeho závěrem nesouhlasím. PO nemá doplňkovou činnost, nemá živnostenské oprávnění, ale v rámci hlavní činnosti vaří obědy pro pár cizích strávníků. Jediné, co bych zahrnula do základu daně, by byly výnosy od těchto cizích strávníků. Prosím o váš názor. Děkuji.
Zobrazit odpověd


Cestovné spolku  04.04.2019
Dobrý den, jsme spolek a chtěla bych poprosit o radu ohledně výplaty cestovného. Pokud mám s členem spolku podepsanou DPP a on na služební cestě použije soukromé vozidlo - mohu mu vyplácet pouze náhradu za PHM a amortizaci, ale už mu nevyplácet stravné? Půjde o daňově uznatelný náklad pro spolek? Pokud člen spolku, který je OSVČ (není s ním uzavřena DPP), použije pro účast na konferenci a pro prezentaci spolku své soukromé vozidlo - můžeme mu vyplácet náhradu za PHM a amortizaci? Bude muset tento příjem zdanit? Pro spolek půjde o nedaňový náklad? Děkuji za odpověď E V.
Zobrazit odpověd



Dotace přislíbená po ukončení období  18.03.2019
Dobrý den, jsme ústav a od listopadu 2018 jsme partnerem již schváleného projektu financovaného ze zdrojů EU (začátek realizace 11/2018). Dotace je na pokrytí provozních nákladů (především mzdových nákladů). K dnešnímu dni nemáme uzavřenou partnerskou ani dotační smlouvu a zároveň hlavní nositel projektu zvažuje odstoupit od realizace projektu. Jakým způsobem zaúčtovat výnos dotace týkající se roku 2018 v případě, že ještě nemám jistotu, že dotaci obdržím? Předem děkuji za odpověď! J B
Zobrazit odpověd

Jak sestavit přiznání  08.01.2019
Dobrý den. Dostala jsem na starost účetnictví spolku - Sdružení rodičů a nevím si rady s Přiznáním k dani z příjmů PO. Vůbec netuším co do kterého řádku zapsat a nedaří se mi ani najít rady na internetu. Byla bych moc vděčná za pomoc. Naše příjmy jsou: členské příspěvky, poplatky za půjčování lyží, sponzorské dary, prodej vstupenek na školní ples a úroky z běžného účtu. Výdaje jsou: bankovní poplatky, daň z úroků, nejrůznější příspěvky na školní akce (přísp. na exkurze, na lyžák, na besedy, doprava a startovné na soutěže atp.), odměna pro účetní, daň z této odměny, odměny pro žáky za úspěchy v soutěžích a studijní úspěchy, pohoštění výboru SR, příspěvky na organizaci studentských akcí a projektů, výdaje na organizaci školního plesu, výdaje na praní sportovních dresů. Jiné příjmy ani výdaje nemáme. Jako hlavní činnost máme - výchovná a finanční pomoc při vzdělávání. Předem moc děkuji za radu
Zobrazit odpověd

Odměny sportovním činovníkům  04.01.2019
Dobrý den, jsme hokejový oddíl a poskytujeme odměny pomocným funkcím při utkáních našich mužstev na našem ZS - jedná se povinné činovníky, které musíme zabezpečit-časoměřič, zapisovatel, trestoměřič, apod.-sazebník odměn je dán ČSLH. V současné době je odměňujeme na základě DPP, je jim měsíčně srážena srážková daň a vyplacená čistá odměna odpovídá sazebníku odměn. Zjišťovala jsem, jaká je praxe u ostatních klubů a prakticky nikde jinde toto neřeší jako DPP a částky nezdaňují. Přistupují k těmto funkcím buď jako k rozhodčím (tito funkcionáři ale nemají žádnou licenci), nebo jako k jakýmsi nahodilým činnostem a víc neřeší, stejně jako zdanění neřeší ani ti odměňovaní. Rozhodčí odměňujeme na základě jimi vystaveného dokladu, mají licenci a řeší si zdanění sami. Jaký je správný postup v této věci? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Ocenění majetku v jednoduchém účetnictví  27.12.2018
Jsme neziskovka, spolek, který poskytuje kulturní služby, vedeme JÚ. Veškerý majetek vykazuje hodnotu přes 2 600 tis.Kč (jenom HIM pořízení v r.2013 z dotace má hodnotu ve výši 1 900 tis.Kč). Neodepisujeme ani účetně ani daňově. Existuje nějaká amortizace, nebo jak jinak snížit hodnotu veškerého majetku (finanční prostředky bychom do budoucna rádi použili na opravy digitalizačního zařízení), abychom nepřesáhli hranici 3 000 tis.Kč a nemuseli vést podvojné účetnictví? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd


Dotace a DPH  17.12.2018
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně obratu k DPH u veřejně prospěšného poplatníka (spolku,neplátce DPH) a to,zda dotace,fin.příspěvky aj.fin.plnění poskytnuté z rozpočtu Kraj.úřadu na opravu sportoviště se započítává do obratu k DPH. Z daného sportoviště plynou zdanitelné příjmy,které se zahrnují do obratu k DPH.děkuji P
Zobrazit odpověd



Rozpuštění rezervního fondu  25.09.2018
Dobrý den, v naší NNO účtujeme HV na Rezervní fond 911, který byl při založení schválen radou. Roky jsme si vytvářeli rezervu na náklady spojené s výstavbou nové budovy. Tento rok hradím faktury spojené s přípravou stavby - architekt, rozpočet stavby...... Můj dotaz se týká tzv. rozpuštění fondu neboli použití peněz z něj. Zatím účtuji přijaté faktury klasicky 518.../321 a 221/321 úhradu. Nevím, jak do tohoto účtování zapojit čerpání peněz z RF 911? Potřebuji od rady písemný podklad pro čerpání peněz z RF? Moc Vám děkuji za odpověď. S
Zobrazit odpověd


Oprava družstevního domu družstevníkem  13.07.2018
Dobrý den. V bytovém družstvu došlo k pojistné události, kdy jeden nájemník vytopil vodou několik dalších bytů. Likvidátor pojišťovny vypočítal škodu, odečetl spoluúčast a pojišťovna vyplatila družstvu pojistné plnění ve výši cca. 10 tis. Kč. Představenstvo družstva rozhodlo po dohodě s nájemníky, že tato částka bude v hotovosti vyplacena jednotlivým poškozeným, kteří si zajistí opravu ( vymalování, úklid, atd..) svépomocí. Jak toto zaúčtovat? Plnění od pojišťovny zřejmě na 648. Ale jak ošetřit tu výplatu nájemníkům, aby se částka dostala na pětkové účty? Popř. nějaký jiný způsob.... Předem velice děkujeme za odpověď.
Zobrazit odpověd

Dobrovolné příspěvky  07.06.2018
Dobrý den, chceme založit komunitní centrum se zaměřením na vzdělávání, otevřené širší veřejnosti. Příjmy bychom kromě vlastních investic chtěli opřít o dobrovolné příspěvky a výdaje budou nejvíce na nájem prostor a úplatu lektorům. 1. Dá se z takového nástinu navrhnout nejvhodnější/nejvýhodnější právní forma k vedení účetnictví? 2. Má spolek právo vybírat dobrovolné příspěvky např. na otevřené workshopy? 3. Lze vůbec dobrovolné příspěvky uživatelů zahrnout do účetnictví nějaké právnické osoby, evidovat je bez příjmových dokladů? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Nákup zařízení ze zahraničí na dotaci  26.04.2018
Dobrý den, jsme nezisková organizace a budeme v Německu kupovat elektronické ražení kontrol, platit budeme z korunového účtu. Při zaúčtování faktury použijeme denní kurz ČNB. Na tento nákup nám bude poskytnuta neinvestiční dotace. Můžete mi prosím napsat jak správně zaúčtovat? Kurzový rozdíl bude daňově uznatelný nebo nikoli? Děkuji za odpověď. Jitka Kolová
Zobrazit odpověd