Online poradna

Otázka:

Chybně vystavený daňový doklad na přenesení povinnosti

Dobrý den, dostala se mi do ruky faktura za zemní práce, která je vystavena klasicky s DPH. Podle mě by měla být v režimu přenesené daňové povinnosti. Oba jsme plátci DPH. Akorát pořád přemýšlím zda mohu poprosit o opravu faktury, když práce byly provedeny na sportovišti, které využíváme na hlavní činnost a vedlejší činnost. Takže si nejsem jistá zda to dodavatel nemá správně. Jak bych to tedy měla zaúčtovat pokud má dodavatel pravdu s DPH? Tak si DPH pokrátím nebo mám pravdu a at fakturu předělá do RPDP? A pokud fakturu nebude chtít předělat co nám hrozí za problémy. Děkuji za radu u neziskové organizace jsem chvíli.
Odpověď:

1) z popisu nejsem schopný posoudit jestli dodané plnění mělo být skutečně v režimu přenesení povinnosti, ale pokud zemní práce souvisely s přípravou staveniště, tak určitě ano.

2) hádám z dotazu, že jste sportovní organizace (představuji si fotbalový klub) a tudíž v rámci hlavní činnosti děláte asi osvobozenou ekonomickou činnost (sportovní služby za protihodnotu členských příspěvků) a ve vedlejší činnosti možná osvobozenou ekonomickou činnost (vstupné na sportoviště) nebo zdaňovanou ekonomickou činnost (krátkodobý pronájem sportoviště. Každopádně asi děláte ekonomickou činnost.

Pokud se jednalo skutečně o práce zatříděné dle CZ-CPA 41 - 43 a vy uplatníte tyto práce pro vaši ekonomickou činnost, měla být faktura v režimu přenesení povinnosti a opravu faktury vyžádejte. (Je možné, že jste při objednávce zapomněli uvést, že jste plátci DPH a sdělit vaše DIČ). Vy v rámci přenesení povinnosti dovedete plně DPH a vynárokujete se poměrnou část odpovídající užití plnění pro vaši činnost, kde vystavujete faktury s DPH.

Pokud Vám fakturu neopraví, tak to pro Vás žádná nepříjemnost být nemusí. Pokud jste si jistá zatříděním prací, vystavíte reverse charge i z chybné faktury jako byste dostala správnou fakturu a DPH odvedete v rámci přiznání. Dodavatelům zaplatíte jen základ daně (a tady asi problémy čekejte). pb