Online poradna

Otázka:

Opravy po doměření daně kontrolou

Dobrý den, loni v únoru 2019 k nám přišla kontrola z FÚ. Řešilo se pouze DPH uplatnění/neuplatnění (jsme zapsaný spolek). Nyní se vše vyřešilo, doplatila jsem doměrky DPH, penále vše v pořádku. Nyní ale po mě FÚ chce abychom zaslali následné kontrolní hlášení za rok 2018, aby na FÚ vše sedělo s DPH. Vůbec nevím jak to opravit. DPH jsme neopravovali, pouze nám byl vyměřen doměrek. Nevím kde mám dělat opravy - v účtu roku 2018? A jak vůbec odevzdat správné KH podle čeho, co tam nesedí, členění?. Nemám žádnou zkušenost. Děkuji za zkušenou radu.
Odpověď:

Účetně veškeré opravy provedete až v roce 2019 - rok 2018 už máte určitě uzavřený, sestavenou závěrku a schválenou členskou schůzí, takže ji měnit nemůžete.

Následná kontrolní hlášení uděláte za ta období, za která Vám změnili daňovou povinnost DPH - přesně na to jaký rozdíl máte doměřený kontrolou.

Pokud tomu nerozumíte, je dobré se obrátit na odborníka ve vašem okolí, který účetnictví a daním rozumí. Možná, že zajištění profesionálních služeb je bude pro spolek ekonomičtější než doplácení sankcí finančnímu úřadu. pb