Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 965 výsledků v kategorii DPH (nezáleží na právní formě)
Prodej auta pořízeného jako použité zboží  26.10.2019
Auto nakoupené ve zvláštním režimu podle § 90 DPH je vloženo do obchodního majetku živnostníka, který je plátcem DPH. Při nákupu nového auta jsme toto auto dali protiúčtem. Máme fakturu na nové auto a kupní smlouvu na odkup našeho původního auta za celkovou cenu cca 50 000,- Kč. Není nám jasné, jestli nemáme vystavit "fakturu" za celkovou cenu 50 000,- Kč včetně DPH 21%, protože my jsme plátci DPH a nepodnikáme podle §90 nákup a prodej použitého zboží, nebo 50 000,- Kč bez DPH, protože ani my jsme si neuplatnili žádné DPH na vstupu při nákupu auta. děkuji
Zobrazit odpověd

Povinnosti identifikované osoby  25.10.2019
Dobrý den, jezdím Uber a nejsem plátce DPH, tudíž jsem se musela stát osobou identifikovanou... ale ted mi není jasné, jak dál postupovat v podání přiznání k DPH. Každý měsíc podám přiznání za faktury, které dostanu od Uberu (ty, na kterých je uvedeno, že se jedná o "popolatek za služby" a které vystavuje Uber usazený v Holandsku?). Na jaký řádek ale mám tuto částku vepsat ? DPH spočítám a odvedu státu sama ? Mohu podávat v papírové formě, když nemám datovku ani zaručený el. podpis ? Musím zároveň podávat aj Souhrnné hlášení - to je pro mě zásadní, protože někde čtu, že ano, někde zas o tom není ani zmínka. :( Moc děkuji za odpověd, opravdu si nevím rady.
Zobrazit odpověd

Pořízení dlouhodobého majetku v DPH a paušální výdaje v dani z příjmu  21.10.2019
Dobrý den, když OSVČ (plátce DPH) pořizuje auto výhradně pro firemní účely a zároveň (co se týče daně z příjmů) uplatňuje výdaje paušálem, do jakého řádku vstupuje faktura za pořízený automobil v přiznání DPH? Bude se jednat pouze o řádek 40, nebo také 47? Mockrát děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Prodej starších nemovitostí a obrat do DPH  09.10.2019
Dobry den,dokazal by mi prosim nekdo doradit,na googlu nemohu nikde dohledat. Chtela bych se jako osvc zabyvat nakupy,rekonstrukcemi a naslednymi prodeji starsich bytu. Pokud koupim napriklad rocne tri starsi byty,zhodnotim je rekonstrukci a nasledne prodam se ziskem,kdy cisty zisk presahne za 12mesicu 1 mil korun,mela bych se stat platcem dph? Stare byty ale dph nepodlehaji. Prijem by ale presahl 1 milion. Jak by bylo reseno? Spadla bych do dph nebo bych platila jen dan z prijmu? Predem moc dekuji za Vasi odpoved.
Zobrazit odpověd


Oprava dokladů pro účely DPH  18.08.2019
Dobrý den, v 5/19 vystavena faktura, odvedeno DPH+KH, odběratelem i zaplacena- nyní odběratel potřebuje fakturu "stornovat" a v 8/19 vystavit novou fakturu na nižší částku . Zaplacenou částku chce vrátit a zaplatí zase po vystavení nové faktury. Prosím o radu ohledně dat na ODD - je nutno vystavit dodat. DPH a KH za 5/19 resp za 2Q/19 nebo normání v 8/19 ?...Dě­kuji.
Zobrazit odpověd

Zůstat neplátce a mít VAT  26.07.2019
Dobrý den, Chci dovážet zboží z Německa a prodávat jej zde na Českém trhu, jsem začínající podinkatel, ale požadují po mě abych měl platnou VAT na stránkách viess. Jsem neplátcem DPH, Když bych se stal plátcem DPH, tak pro mě přichází mnoho dalších povinností a vynaložených financí na víc. Je zde nějaká možnost jak se těchto povinností zbavit?
Zobrazit odpověd


kam s fakturou ze 3. země  17.07.2019
Dobrý den, chtěl bych náklad od zahraničního subjektu vložit do kontrolního hlášení, ale v oddílu A.2. je potřeba vyplnit "Identifikace dodavatele". Jedná se o dodatvatele z Austrálie, která má VAT číslo EU826409867, ale to tam nejde vložit - předpona EU tam ve výběru není. Jak prosím postupovat? Dle nápovědy mám nechat pole "Identifikace dodavatele" prázdná v případě, že dodavatel nemá VAT ID, tj. EU DIČ DPH. Děkuji, M Š
Zobrazit odpověd


Odpočet ze záloh zaplacených před vznikem plátcovství  26.06.2019
Dobrý den. Firma, nyní nově registrovaná k DPH, zaplatila 14 dní před registrací zálohu dle smlouvy o budoucí smlouvě kupní na nákup nemovitosti - rodinného domu. Rodinný dům po dostavbě bude následně určen k dalšímu prodeji. K zaplacené záloze obdržela daňový doklad k přijaté platbě, který má veškeré náležitosti daňového dokladu. Může si firma nyní v přiznání k DPH za 1. měsíc uplatnit nárok na odpočet ze zaplacené zálohy? Děkuji za opověď. Psohlavcová
Zobrazit odpověd

Počítání obratu u déle trvajících služeb  18.06.2019
Dobrý den, provozuji ubytovací služby. Nejsem plátce DPH. Do jakého měsíce se započítá příjem z pobytu, který je např. od 28.7 do 4.8.2019, tedy zasahuje do 2 měsíců, pro účely stanovení měsíčního obratu? Musím rozpočítat poměrnou část pobytu, která připadá na dny jednotlivých měsíců? Děkuji za odpověď P
Zobrazit odpověd

Služby z jiné země EU (PayPal) a DPH  16.04.2019
Dobrý den, podnikám nyní při RD jako vedlejší činnost. Prodávám různé ručně zhotovné výrobky. Nyní mám možnost prodávat výrobky do USA. Tedy přímo budou objednány zahraniční osobou na českém e-shopu. Moje otázka zní. Pokud si pro tento účel zřídím účet Paypal, aby byla platby jednodušší, tak zda se nestanu plátce DPH či identifikovanou osobou? Mockrát děkuji za odpověď. LM
Zobrazit odpověd

Plátce DPH a havarované auto  04.04.2019
Dobrý den přeji. Prosím o radu v následujících situacích. 1) Stal jsem se od 1.4.2019 plátcem DPH z důvodu obratu. Kdy nejdřív mohu změnit status zpět na neplátce? 2) Plátce koupil nové vozidlo za 300 bez DPH (uplatnil odpočet DPH 63). Po 18 měsících používání vozidlo totálně havaroval a vrak vč. dokladů (v hodnotě 50) prodal zájemci - soukromé osobě. Jak bude v tomto případě vypadat dodanění (v souvislosti s účetní/daňovou hodnotou vozidla), aby bylo vše v pořádku? Moc děkuji. MP
Zobrazit odpověd

DPH z darovaného parkoviště a nárok na odpočet při vzniku plátcovství  19.03.2019
společnost s.r.o. -neplátce DPH provedla výstavbu BD včetně parkoviště, po prodeji BD se stala plátcem DPH,parkoviětě+ musíme z daru městu odvést DPH, darovací smlouva byla vyhotovena v době , kdy už byla společnost plátcem DPH. Na vstupu jsme si žádný odpočet DPH neuplatnili. Děkuji za odpověď. H
Zobrazit odpověd

Nrok na odpočet při přípravě ekonomické činnosti  17.03.2019
Hezký den. Jsem OSVČ v oblasti inf. technologií a jsem plátcem DPH. Momentálně ale nemám žádné příjmy a připravuji se na další činnosti, ke kterým potřebuji zakoupit nový notebook a příp. další elektroniku. Mohu u takto zakoupeného zboží uplatnit odpočet DPH nebo co mi doporučujete? Děkuji.
Zobrazit odpověd


Zaúčtování DPH při nákupu z jiné země EU  21.01.2019
Dobrý den, jsme sro, neplátci DPH, ale identifikovaná osoba - máme klienta se sídlem mimo ČR, který nám fakturuje za služby - u těchto faktur si pak sami vyměříme DPH, které odvedeme, to je nám vcelku jasné, ovšem nevím, jak tuto odvedenou daň zaúčtovat, přesněji jak ji zaúčtovat tak, aby pro nás byla alespoň náklad, protože státu odvedeme DPH, které si nikde neuplatníme a ani by se nám o to nesnížil zisk, přičemž nejde o úplně zanedbatelné položky. Děkuji za odpověď JK
Zobrazit odpověd

Prodej stravenek s DPH  11.01.2019
Dobrý den, potřebuji se zeptat na odkup stravenek . Podnikatel přijímá stravenky od lidí a účtuje na pokladně jako tržby, je to evidované a zahrnuté do celkových měsíčních tržeb. Dodává mu pečivo jedna firma, která mu zasílá faktury. Čas od času od něho vybere stravenky a pošle mu dobropis na opravdu vysokou sumu vč 21% DPH, která ani zdaleka nepokryje zápočtem dodané pečivo. Rozdíl zasílají na podnikatelům účet. Můj dotaz je, jestli je to nedaňový příjem, když "hodnota" stravenky je už v tržbách a co to vysoké mínusové DPH - bojím se, co to provede v kontrolním hlášení. Dobropis je třeba na -50 000,- Kč a DPH -10 500,- Kč. Děkuji.
Zobrazit odpověd

Poradenství v Indii pro německou společnost  03.01.2019
V letošním roce budu poskytovat konzultace v oblasti průmyslové chemie firmě se sídlem v Německu (plátce VAT). Činnost bude probíhat v Indii. Smlouva, kterou nyní připravujeme uvádí místo plnění v Indii. Faktury budu posílat do sídla firmy v Německu. Může se jednat o službu poskytnutou v třetí zemi (tedy pro DPH irelevantní) nebo budu identifikovanou osobou a DPH bude odvádět firma v Německu? Jsem OSVČ, neplátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

Opravy DPH v přiznání  21.12.2018
Opravný daňový doklad, dobropis, kam uvést v přiznání k DPH a kontrolním hlášení Vážení, tuzemská právnická osoba SRO (odběratel), plátce DPH, nakoupila v první polovině letošního roku službu (21%) od jiné tuzemské právnické osoby SRO (dodavatel), plátce DPH. Na základě domluvy nyní vystavil dodavatel odběrateli ODD - dobropis na část (nad 10 tis. Kč) původní částky služby. Odběratel přijatý dobropis uvede/zahrne za prosinec v: 1) Přiznání k DPH na řádku 40 se zápornými znaménky? 2) Kontrolním hlášení v sekci B2 se zápornými znaménky? Původní daňový doklad neuvádí? Děkuji za rady!
Zobrazit odpověd



odpočet na základě dokladů se zahraničním DIČ  20.09.2018
Dobrý deň. Sme slovenská firma, registrovaná k DPH na Slovensku máme zriadenú organizačnú zložku v ČR, registrovanú k DPH v ČR. Aktuálne riešime zamietnutú žiadosť XXX (DIČ SK) o vrátenie DPH z ČR. (Žiadateľ nesplnil podmienku stanovenú v § 82a odst. 1 písm. a) zákona o DPH. Bolo nám doporučene požiadať o tuto DPH prostredníctvom podania českého DPH priznania cez XXX o.z, vraj formálna záležitosť dokladu nemôže byť problém, avšak pred podaním by som sa chcela spýtať - či je možné v zmysle českej DPH legislatívy uplatniť zo strany A&T Transport odpočítanie DPH prostredníctvom podania českého DPH priznania aj z faktúr, ktoré neobsahujú identifikačné číslo DPH pridelené v ČR (XXX), t.j. na faktúrach je uvedené DIČ SK. Ďakujem za odpoveď S pozdravom, Minarčíková
Zobrazit odpověd