Online poradna

Otázka:

Oprava dokladů pro účely DPH

Dobrý den, v 5/19 vystavena faktura, odvedeno DPH+KH, odběratelem i zaplacena- nyní odběratel potřebuje fakturu "stornovat" a v 8/19 vystavit novou fakturu na nižší částku . Zaplacenou částku chce vrátit a zaplatí zase po vystavení nové faktury. Prosím o radu ohledně dat na ODD - je nutno vystavit dodat. DPH a KH za 5/19 resp za 2Q/19 nebo normání v 8/19 ?...Dě­kuji.
Odpověď:

Předpokládám že ODD má být opravný daňový doklad.

Daňové doklady se nevystavují, podle toho, co potřebuje odběratel, ale podle toho, co se uskutečnilo.

Pokud jste vystavili doklad omylem na vyšší částku, než vyplývalo z písemné smlouvy nebo vaší ústní dohody nebo jste se dodatečně z důvodu nižší kvality nebo množství dodávky dohodli na slevě, pak vystavíte opravný daňový doklad pouze na rozdíl v ceně a ten bude v přiznání a KH v 8/19 (přesněji v měsíci kdy jste doklad předali odběrateli).

Pokud jste vystavili omylem v 5/19 daňový doklad, aniž byste dodávku učinili (a dodávka pak - asi v menším rozsahu - nastala v 8/19), pak vystavíte opravný daňový doklad s datem uskutečnění v 5/19, datum vystavení dle skutečného vystavení a podáte dodatečné přiznání za 5/19.

Pokud jste doklad vystavili správně a nyní chcete přesunout uskutečnění do jiného období, dopouštíte se tím pochybení, které může být sankcionováno.

Přitom v případě kontroly a pochybností nebude finanční úřad srovnávat shodu dokladů s odběratelem a shodu dokladu s uskutečněnou dodávkou. pb