Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 528 výsledků se štítkem daň z přidané hodnoty (DPH)
Benefiční akce realizovaná s. r. o.  29.10.2019
Dobrý den, klient chce pořádat nevýdělečnou (benefiční) akci, kdy pořadatelem by byla jeho firma (s.r.o.). Předmět podnikání má firma pouze ostrahu majetku a osob a služby neuvedené v přílohách 1 až 3. Firma je měsíční plátce DPH. Je to vůbec možné ve firmě takovou to akci pořádat? Jak mi se to případně řešilo v účetnictví ? Napadlo mě pouze rozdělit akci na zvláštní středisko. Moc děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Pořízení dlouhodobého majetku v DPH a paušální výdaje v dani z příjmu  21.10.2019
Dobrý den, když OSVČ (plátce DPH) pořizuje auto výhradně pro firemní účely a zároveň (co se týče daně z příjmů) uplatňuje výdaje paušálem, do jakého řádku vstupuje faktura za pořízený automobil v přiznání DPH? Bude se jednat pouze o řádek 40, nebo také 47? Mockrát děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Vozidlo používané k pracovním i soukromým účelům  17.10.2019
Dobrý den, v květnu 2019 si osoba OSVČ pořídila nový vůz, který je využíván především pro pracovní účely (90 %), v případě potřeby i soukromé účely (10 %). OSVČ je plátce DPH, využívá odpočet DPH na PHM, servis, atd.. Pro výpočet spotřeby PHM byl použit údaj z TP pro smíšenou spotřebu 7,4 l (auto je na LPG). Majitel auta používá pro přepravu materiálu přívěsný vozík. Dočetla jsem se, že díky němu by se spotřeba mohla zvýšit o 15 %. V současné době je však skutečná výše spotřeby 11,4 l, což je skoro dvojnásobek průměrné spotřeby. Mohla bych Vás poprosit o radu jak toto vyřešit, když je průměrná spotřeba na hony vzdálená spotřebě skutečné, a jak postupovat s odečtem DPH? Předem moc děkuji za odpověď. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu a přeji pěkný den. S pozdravem, Bc. Iva Krouželová
Zobrazit odpověd

DPH při směně pozemků  16.10.2019
Dobrý den. Prosím o radu. Plátce DPH směňuje pozemek - dle posudku 53000 Kč za pozemek s FO dle posudku 49000. Ve směnné smlouvě je určen doplatek FO ve výši 5000 (z toho 53-49=4;+1tis. náklady na 1/2 kolku a 1/2 odhadu). Ve směnné smlouvě jsou uvedeny hodnoty pozemků a doplatek 5 tis. Kč. Není "rozúčtován" doplatek 4+1, ale jenom 5 . Z jaké hodnoty má plátce DPH odvést DPH ? 53 tis Kč nebo 54 tis. Kč ? Náklady na vklad druhého směňujícího jsou účtovány na účtu 377. Moc děkuji K
Zobrazit odpověd



Odpočet DPH a paušální výdaje v §7  04.09.2019
Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Zobrazit odpověd


Chybně vystavený daňový doklad na přenesení povinnosti  03.09.2019
Dobrý den, dostala se mi do ruky faktura za zemní práce, která je vystavena klasicky s DPH. Podle mě by měla být v režimu přenesené daňové povinnosti. Oba jsme plátci DPH. Akorát pořád přemýšlím zda mohu poprosit o opravu faktury, když práce byly provedeny na sportovišti, které využíváme na hlavní činnost a vedlejší činnost. Takže si nejsem jistá zda to dodavatel nemá správně. Jak bych to tedy měla zaúčtovat pokud má dodavatel pravdu s DPH? Tak si DPH pokrátím nebo mám pravdu a at fakturu předělá do RPDP? A pokud fakturu nebude chtít předělat co nám hrozí za problémy. Děkuji za radu u neziskové organizace jsem chvíli.
Zobrazit odpověd

Skutečné výdaje u pronájmu  22.08.2019
Dobrý den, jsem státní zaměstnanec a zároveň soudní znalec, kde jsem se stal plátcem DPH. Zároveň pronajímám nemovitost, kde uplatňuji skutečné výdaje formou odpisů. Cenu nemovitosti mám odpisově nastavenu na 30 let. (Do nákladů dávám i vozidlo a přiměřeně jeho provoz). Nedělám chybu? Je tento postup správný (odpisy u plátce DPH, kdy nejde přímo o podnikání v klasické podobě)? Pokud je postup chybný, jak bych se měl zachovat? Děkuji za odpověď. ŠV
Zobrazit odpověd

Oprava dokladů pro účely DPH  18.08.2019
Dobrý den, v 5/19 vystavena faktura, odvedeno DPH+KH, odběratelem i zaplacena- nyní odběratel potřebuje fakturu "stornovat" a v 8/19 vystavit novou fakturu na nižší částku . Zaplacenou částku chce vrátit a zaplatí zase po vystavení nové faktury. Prosím o radu ohledně dat na ODD - je nutno vystavit dodat. DPH a KH za 5/19 resp za 2Q/19 nebo normání v 8/19 ?...Dě­kuji.
Zobrazit odpověd


Vyúčtování služeb při změně nájemce  23.07.2019
Dobrý den, prosím o pomoc – dvě společnosti s.r.o., plátci DPH spolu sepsaly dodatek k nájemní smlouvě o postoupení smlouvy, dle kterého společnost A (nájemce č. 1) převádí na společnost B (nájemce č. 2) veškerá svá práva a povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy. Ve smlouvě je uvedeno, že vyúčtování záloh na poplatky za služby uhrazených nájemcem č. 1 bude pronajímatelem řešeno výlučně s nájemcem č. 2. s tím, že případné vypořádání mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2 v této souvislosti bude (resp. může být) součástí samostatné smlouvy mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2. Žádná taková smlouva ale není. Prosím o radu, jakým způsobem „převést“ a zaúčtovat již zaplacené zálohy a z nich uplatněné DPH nájemcem č. 1 na nájemce č. 2., když vyúčtování služeb bude vystavené celé na nájemce č. 2 ? Vedu účetnictví oběma společnostem. Děkuji!
Zobrazit odpověd

Prodej auta částečně používaného pro soukromé účely a DPH  21.07.2019
Dobrý den, již jsem si ve Vašich radách našla, že pokud si uplatním jen 80% DPH do výdajů v případě koupě automobilu které jsem dala do OM a pak auto po 3 letech prodám, musím odvést 100% DPH. Snížit si ale mohu toto DPH, 2/5 tzv. jednorázového odpočtu. Nechápu ale, zda to mám počítat z těch 80% nebo z 20%? A jak by se odvádělo DPH v případě prodeje po těch 5 letech? děkuji
Zobrazit odpověd

Sankce za pozdě vyfakturované činnosti  19.07.2019
Dobrý den, Doufám, že dostatečně zformuluji to na co by jsem se chtěl zeptat. Jsem naprostý lajk. V rodině je firma kdy jsme plátci DPH já zde figuruji jako zaměstnanec. Pro jednu firmu(Zadavatele) jsme zaměřovali nějaké prostory. Tyto prostory byli zaměřeny k jednotlivým smlouvám, které firma( Zadavatel) uzavřela. Posléze jsem vystavoval faktury bohužel protože mě nikdo neupozornil faktury byli vystaveny po delší době jak 15 dní. Příznávám svou chybu. Faktura byla rozepsána a bylo zde rozepsáno vždy jaký prostor jakému klientovi se vždy zaměřil. Vystaveno celkem 5 Faktur. Zaměření proběhlo letošní rok od 31- března-31 května. Firma( Zadavatel) dle mých informací by dokázal proplatit faktury. Ale účetní naší firmy tvrdí, že zde můžou na finančním úřadě vzniknout sankce. Za opožděné faktury. Prosím o vysvětlení. Případně sankce jaké jsou. A jestli sankce se berou za každou položku ve faktuře či se jedná pouze sankce za fakturu. A kolik by takováto pokuta mohla činit. Moc Děkuji za radu.
Zobrazit odpověd

práce ve Švédsku a důsledky DPH  17.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. Přítel pracuje sezónně jako OSVČ ve Švédsku. Má uzavřenou smlouvu o spolupráci s českou firmou s.r.o., jejíž místo plnění je právě Švédsku, kde platí daně. Přítel se nyní dostal na hranici obratu 1mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž jeho příjmy jsou jak ze zakázek v ČR, tak převážně právě ze Švédska. Má se přihlásit k DPH zde v Čechách, i když místo plnění má převážně ve Švédsku? Nebo se má přihlásit k DPH ve Švédsku? Nebo za něj svým způsobem platí daň česká firma, jež odvádí daně ve Švédsku? Předem moc děkuji za jakoukoli radu. A H
Zobrazit odpověd

Doébrovolný plátce DPH  10.07.2019
Dobrý den, Mám jen dotaz ohledně DPH. Rozjiždíme byznys, jsme malá firma, na trhu cca 6 měsíců, nejsme plátci DPH a tím dost trpíme, jelikož ztrácíme marži a i potencionální byznys. Vždy když nakupíme zboží/nebo chceme nakoupit, tak musíme přičíst DPH (zahraniční/tuzemské) a abychom byli konkurenceschopni, tak bychom neměli překročit určitou % marži, což je mnohdy vysoké jako přičtené DPH:( a tedy není zde moc prostor. Kdybychom se přihlásili jako dobrovolní plátci DPH, jaké to má nevýhody? museli bychom plnit určitý obrat? měsíční/roční? Není to obtížné, se stát dobrovolným plátcem DPH? Je potřeba dokazovat objednávky, smlouvy atd? Existuje nějaký jiný způsob? Děkuji moc
Zobrazit odpověd


Opravy zahraničním subjektem a DPH  03.07.2019
Dobrý den, sportovní klub - spolek kuželkářů si nechal opravit kuželkářskou dráhu od plátce DPH ze Slovenska. Kdo by měl odvést DPH? Chtěla jsem kuželkáře zaregistrovat jako indent. osobu a odvést DPH. Je tento postup správný? Ještě k předchozímu dotazu. Změní situaci fakt, že kromě hlavní činnosti kuželkáři pronajímají restauraci a zároveň i kuželkářskou dráhu nečlenům , tedy mají i hospodářskou činnost?
Zobrazit odpověd

Odpočet ze záloh zaplacených před vznikem plátcovství  26.06.2019
Dobrý den. Firma, nyní nově registrovaná k DPH, zaplatila 14 dní před registrací zálohu dle smlouvy o budoucí smlouvě kupní na nákup nemovitosti - rodinného domu. Rodinný dům po dostavbě bude následně určen k dalšímu prodeji. K zaplacené záloze obdržela daňový doklad k přijaté platbě, který má veškeré náležitosti daňového dokladu. Může si firma nyní v přiznání k DPH za 1. měsíc uplatnit nárok na odpočet ze zaplacené zálohy? Děkuji za opověď. Psohlavcová
Zobrazit odpověd


Počítání obratu u déle trvajících služeb  18.06.2019
Dobrý den, provozuji ubytovací služby. Nejsem plátce DPH. Do jakého měsíce se započítá příjem z pobytu, který je např. od 28.7 do 4.8.2019, tedy zasahuje do 2 měsíců, pro účely stanovení měsíčního obratu? Musím rozpočítat poměrnou část pobytu, která připadá na dny jednotlivých měsíců? Děkuji za odpověď P
Zobrazit odpověd

Spolupráce dvou OSVČ  15.06.2019
Dobrý den, dvě OSVČ se rozhodli pro společné podnikání. Oba mohou fakturovat na základě stejné živnosti. Předpokládaná fakturace za rok je v rozmezí 1 až 2 miliony. Jedná se o začátek podnikání s tím, že zatím nechtějí zakládat žádnou společnost. Vzhledem k administrativní náročnosti ani společnost bez právní subjektivity pokud, by to neznamenalo nějakou extra výhodu. Společníci chtějí zaplatit na dani, SP a ZP co nejméně. Pokud by se nešlo vyhnout být plátcem DPH, tak by preferovali plátcovství pouze u jednoho. S největší pravděpodobností oba budou uplatňovat paušál 60 %, protože se ani při soustředění nákladů na jeden subjekt nedostanou na větší poměr skutečných nákladů. Jaká forma fakturace je pro ně z hlediska daní, SP, ZP nejvýhodnější? 1)Existuje možnost si střídat zakázky k fakturaci s tím, že by fakturace odpovídala zhruba pul na pul a každý by si uplatňoval 60 %. Jsou nějak důležité k propočtu přesně předpokládané příjmy? Pokud ano, prosím o uvedení hranice, kdy se stává výhodnější jiná forma fakturace. 2)Jedna OSVČ by fakturovala pouze takovou část, která by zaručovala nulovou daň a minimální SP a ZP zbývající fakturace by šla za druhým společníkem. 3)Vše by fakturovala pouze jedna OSVČ a 1 OSVČ by si svou část prefakturovala 1 OSVČ. V tomto případě by určitě došlo k plátcovství DPH 1 subjektu. Ale možná by mohla použít skutečné náklady (cca 70 % příjmů) 4) Existuje ještě nějaká jiná možnost? Podle mě minimalizují náklady na daň, SP, ZP v prvním případě, kdy bude každý fakturovat sám za sebe polovinu. Existuje zde možnost, že se ani jeden nestane plátce DPH a každý nese podobné riziko i výhody a nevýhody. Pokud tento dotaz není vhodný do online poradny zdarma, prosím o nacenění dotazu. Děkuji
Zobrazit odpověd

Služby z jiné země EU (PayPal) a DPH  16.04.2019
Dobrý den, podnikám nyní při RD jako vedlejší činnost. Prodávám různé ručně zhotovné výrobky. Nyní mám možnost prodávat výrobky do USA. Tedy přímo budou objednány zahraniční osobou na českém e-shopu. Moje otázka zní. Pokud si pro tento účel zřídím účet Paypal, aby byla platby jednodušší, tak zda se nestanu plátce DPH či identifikovanou osobou? Mockrát děkuji za odpověď. LM
Zobrazit odpověd