Online poradna

Otázka:

Paušální výdaje při 2 živnostech

Dobrý den, jsem OSVČ mám živnostenské oprávnění na Výroba, obchod a služby (Ohlašovací volná) a živnostenské oprávnění na Truhlářství, podlahářství (Ohlašovací řemeslná(. Do dnešní doby jsem se živil jako projektant kreslením a navrhováním a využíval paušál 60%. Pokud se od příštího roku začnu živit jako montážník a budu fakturovat montáže kancelářského a školního nábytku, mohl bych využít 80% paušál ? Děkuji.
Odpověď:

Pokud budete dělat montáže vyžadující živnostenské oprávnění na truhlářství, uplatníte paušál  80 %.

Pokud byste nadále dělal činnosti dle oprávnění Výroba, obchod služby, budete je muset evidovat zvlášť a k nim uplatniti pouze 60% paušál.

Problém asi bude se zakázkami, které lze dělat na obě oprávnění (tedy překrývající se činnosti). Zde budete muset prokazovat, že Vaše rozdělení nebylo účelové - za účelem snížení základu daně.

Pokud očekáváte dostatečně malé příjmy a ideální by pro Vás bylo na všechny uplatnit 80 % paušálních výdajů, pak by bylo nejjednodušší (pokud to jde) odhlásit živnost na Výrobu, obchod.

Pokud ale očekáváte vyšší příjmy přesahující strop paušálů (a dnes nikdo neví jestli to pro rok 2019 bude 1 nebo 2 mil. Kč, ale všichni doufají, že 2), pak by bylo dobré nějak jasně odlišovat zakázky, které děláte na volnou živnost a využít tak možnosti dvou paušálů.

pb