Online poradna

Otázka:

Přefakturovat na společníka

Dobrý den, nikde jsme se nedozvěděli, jak řešit DPH u nákupu v EU a při prodeji do EU plátci DPH v rámci společnosti. V pokynech GFŘ také nic není. Jde především o kontrolní hlášení, kde musí být pouze zahraniční DIČ. "Přefakturovat na společníka pro věc DPH" je hezké, ale jak to dát do kontrolního hlášení. Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem JD
Odpověď:

Pokud jste "společností" myslel sdružení bez právní subjektivity (které má společníky z různých zemí EU), pak pokud jsou oba registrovaní k DPH ve své zemi mají svoje DIČ a problém není (a pokud by byl jeden neplátce viz https://www.adar.cz/online-poradna/14968-sdruzeni-spolecnost-platce-a-neplatce).

Pokud jste "společností" myslel s.r.o. (nebo jinou obchodní společnost), kde převádíte vlastní majetek (ale nejedná se o nákup a prodej) z jedné země do druhé země, ve které nejste registrován k DPH, pak záleží na účelu přemístění, ale možná se budete muset registrovat v jiné zemi k DPH a problém není, nebo vůbec se nebude jednat o zdanitelné plnění.

Pokud jste měl na mysli něco jiného, pokuste se jasněji zformulovat dotaz. pb