Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 6 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem nemovitosti a byty
Nájem nemovitosti ve spoluvlastnictví a DPH  08.12.2018
Dobrý den, stanu se podílovým spoluvlastníkem nemovitosti, která je pronajímaná plátcům i neplátcům DPH podle §9. Zároveň jsem OSVČ. Zajímalo by mě, zda se pro výši obratu pro registraci k DPH počítá jen obrat z pronájmu mého spoluvlastnického podílu + můj obrat z podnikání nebo je nutné počítat s celým obratem všech spoluvlastníků? Svůj spoluvlastnický podíl na mě převádí otec, který byl plátcem DPH, ale k nájemnému DPH nebylo počítáno a tím pádem ani nebyl nárok na odpočet. O dům se budu starat já na základě plné moci mých příbuzných, spoluvlastníci jsme 3, každý vlastní ideální 1/3 nemovitosti, oba spoluvlastníci jsou důchodci. Vzhledem k tomu, že jako OSVČ jsem doteď nebyla plátce DPH a obrat z nájmu se pohybuje okolo 1000000 ročně, musela bych i své příjmy z podnikání zatížit DPH a proto bych raději plátce nebyla. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

prodej domu a DPH  14.09.2018
Dobrý den, zdědili jsme po otci dům, který chceme prodat. Jelikož otec dům vlastnil od roku 1993, splňujeme 5 letý časový test a nebudeme tedy platit 15% daň z prodeje nemovitosti. Chci se ale zeptat, zda se mi částka za prodej započítá do příjmů z činnosti. Mám živnostenský list a pokud by se částka započítávala, stal by se ze mě plátce DPH. Děkuji
Zobrazit odpověd

Uznatelnost příspěvku do fondu oprav  22.03.2018
Jako OSVČ vlastním byt v SVJ, kde podnikám. Do nákladů mám započítat zálohy na "fond oprav", správu, elektřinu ve spol. prostorách, pojištění domu, ..., a odpisy, nebo skutečné náklady a odpisy? A na základě jakého předpisu? Dosud jsem uplatňoval skutečné náklady a odpisy. V zálohách mám zaplaceno více. Začnu-li v nákladech uplatňovat zálohy, jak potom dostat do nákladů dosud "naspořenou" část? M Š, Ch
Zobrazit odpověd

Prodej zděděného pronajímaného bytu; Booking.com a DPH  20.03.2018
1. Prodej zděděného a pronajímaného bytu: Vnuk zdědil byt po babičce v roce 2015. Od října roku 2015 - duben 2017 tento byt pronajímal a následně v roce 2017 prodal. a) Může za rok 2017, i když pronajímal pouze 4 měsíce, uplatnit poloviční odpisy? b) Musí platit daň z příjmů z prodeje tohoto bytu? c) V případě že ano, co by dal do výdajů v § 10? Zůstatkovou cenu bytu a nebo odhadní cenu v okamžik nabytí? 2. DPH - osoba identifikovaná k dani: Zajišťujeme ubytování v bytě v Brně. Toto ubytování nám zprostředkovává Booking.com. Protože tato firma není rezidentem v ČR, musíme DPH z poplatků za zprostředkování odvádět za ni. Ubytovací služby jsou sice ve snížené sazbě DPH, ale protože tuto daň platíme za zprostředkování, předpokládám, že bude v základní sazbě, a to tedy v ř. 5 Přiznání k DPH. Jaký je termín pro daňové přiznání? Ihned po obdržení vyúčtování nebo vždy po skončení příslušného měsíce?
Zobrazit odpověd

Nemovitost v SJM  21.02.2018
Dobrý den, manželka je OSVČ - fyzická osoba podnikající, uplatňovala paušální výdaje. Potřebovala místo, kde by mohla provozovat svoji praxi. Koupili jsme nemovitost jako SJM (není součástí obchodního majetku), ve které provozuje svoji činnost (a nebydlíme v ní). V loňském roce zaměstnala syna a proto jsme z paušálních výdajů přešli na skutečné. Mám dotaz ohledně daňové optimalizace. Je možné, abych manželce tuto nemovitost pronajal pro její podnikání, i když je SJM...asi ne, že? Jakým způsobem je možné peníze vložené do nemovitosti promítnout do daňových odpočtů? Velice děkuji za odpověď! S
Zobrazit odpověd

Odpisy bytové jednotky  19.02.2018
Dobrý den, jsem FO nepodnikatel, který pronajímá byt, vč. garážového stání a sklepní kóje. V daňovém přiznání chci uplatnit skutečné výdaje, formou odpisů. Mohu jako pořizovací cenu pro výpočet odpisů brát kupní cenu vč. DPH? Patří garážové stání (podzemní garáže) a sklepní kój do odpisové skupiny 5 stejně jako byt? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd