Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 294 výsledků se štítkem SP + ZP (pojištění)

Poskytování IT služby  08.06.2018
Dobrý den, momentálně jsem zaměstnán zde v ČR na HPP. Mimoto jsem začal poskytovat IT služby na dohodu pro firmu sídlící v USA, která zasílá peníze na můj PayPall účet podle odpracovaných hodin. Bude stačit, když vedlejší příjmy nahlásím u zaměstnavatele (HPP) a ten za mne provede roční zúčtování a nebo musím založit živnost? Děkuji za odpověď. S pozdravem, FH
Zobrazit odpověd


Penzijní připojištění a vedení účetnictví jednatelem  13.04.2018
Dobrý den, mohu jako jednatel společnosti s r. o. zároveň fakturovat této společnosti za vedení účetnictví? Pokud budu funkci jednatele vykonávat bezplatně nebo jen za 2400 měsíčně, kolik mi může firma přispívat na doplňkové penzijní pojištění? Jsem důchodce. Děkuji za odpověď j
Zobrazit odpověd

Zdravotní a sociální pojištění v prvním roce podnikání.  10.04.2018
Dobrý den, jsem student. V roce 2017 (v dubnu) jsem si založil živnost volnou na lektorskou činnost - od dubna 2017 do prosince 2017 jsem činnost aktivně vykonával. Letos jsem tedy podával své vůbec první daňové přiznání. Daň z příjmů mám tedy podanou. Můj dotaz je následující: musím platit i zdravotní a sociální pojištění? Chápu to tak, že vzhledem k tomu, že jsem student, platí za mě zdravotní pojištění stále stát. Je to tak? Co se týče sociálního pojištění, musím je první rok své činnosti platit? Na internetu jsem četl, že první rok živnosti, je poplatník od daně osvobozen, ale nevím, zdali je tato informace pravdivá a zdali je to zákonem takto stanoveno. Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem Z
Zobrazit odpověd



Smlouva na korektury  31.01.2018
Prosím o radu. Zaměstnaná dcera obdržela na základě smlouvy o dílo odměnu za korekturu knihy ve výši 11.000 Kč. Na potvrzení z nakladatelství je uvedeno, že honoráře (byla to jednorázově jen jedna kniha), nebyly zdaněny, tudíž musí sama vypořádat. Podle kterého § bude danit? Spadají korektury do příjmů dle autorského zákona? Bude řešit SP a ZP? Nebo to bude příležitostný příjem dle § 10 a příjem bude osvobozen? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Práce společníka pro společnost  22.01.2018
Dobrý den, z důvodu daňové optimalizace bych rád přenesl současné podnikaní OSVČ do SRO. Situace nyní: OSVČ, skutečné výdaje, kvartální plátce DPH. Většina mých zákazníků jsou plátci DPH, přes moji osobu proteče relativně velký obrat, ze kterého mám cca 15% odměnu za práci, proto se mi žel nevyplatí paušální výdaje (a obrat je vyšší než 600 /1 200 tis). Jde o reklamu na internetu, poradenství kolem webů apod. Rád bych založil SRO, kde budu jediný společník a jednatel. Jde mi o to, zda je v pořádku a legální: 1) odměňovat se za výkon funkce do 2 499 Kč / měs 2) zaměstnat sám sebe na zkrácený úvazek za minimální částku (dejme tomu 5-8 000 Kč / měs hrubého) 3) vyvést peníze na dohodu o provedení konkrétní (a jiné) práce než v úvazku (několikrát do roka a do 10 000 Kč/měs) Fakturovat v sro budu činnosti, kde je velké procento výdajů - tedy kdy většina proteče na reklamu. Četl jsem zdejší fórum a viděl jsem možné výklady u DPP a sebe sama, pokud ale budu zaměstnávat sám sebe na HPP nebo i poloviční úvazek, je dle mě situace stejná jako u DPP (podřizovat se sám sobě, role nadřízený/podřízený, závislost práce apod) Chtěl bych zůstal i OSVČ a přejít na výdajový paušál - fakturoval bych tady jen situace, kde jsou minimální náklady (poradenství kolem webů, konzultace apod). Takto bych měl při stejném obratu ušetřit několik desítek až stovek tisíc ročně na ZP,SP. Děkuji za odpověď. Ram
Zobrazit odpověd

Dodanění darů zaměstnancům  18.01.2018
Dobrý den, prosím o sdělení, kdy se platí daň, zdravotní a sociální pojištění při vyplácení peněžních či nepeněžních darů hrazených z FKSP: Domnívám se, že do úhrnné výše 2000 Kč nepěněžní dar je osvobozen. Poskytne-li se nepeněžní dar v úhrnné výši např. 2500 Kč je daněn celý či pouze část nad 2000 Kč? Peněžní dar je daněn vždy a odvádí se zdr. a soc. pojištění? Děkuji za odpověď. JP
Zobrazit odpověd

Souběz závislé činnosti na Kypru a podnikání v ČR  11.01.2018
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na způsob zdanění a odvodů na SP a ZP v případě, že mám smlouvu na HPP na Kypru a v Čr podnikám (vedlejší činnost). Jsem rezidentem Čr. SP a ZP se mi na Kypru strhnou z platu a platím je i v Čr z vedlejší činnosti. Zahrnu příjmy ze zahraničí i do přehledu v Čr? A jak je to s výpočtem daně? Na Kypru příjmy pravděpodobně nebudou osvobozeny (více než 2000eur/rok). Zdaním je tam (12%) a tady do DP píšu jen příjmy z podnikání? Děkuji
Zobrazit odpověd



Soběh dvou zaměstnání  18.12.2017
Zdravím, 1.8. jsem nastoupil do nového zaměstnání, přičemž celý srpen jsem ještě paralelně pracoval pro předchozího zaměstnavatele, jak správně postupovat v případě daňového příznání? Musím jej udělat sám nebo ho může zpracovat nový zaměstnavatel? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, které v mém případě bylo tedy zaplaceno dvakrát za daný měsíc? Předem díky za odpovědi! JT
Zobrazit odpověd

Penzijní připojištění společníka s.r.o.  28.11.2017
Dobrý den, jsem jednatel a jediný vlastník s.r.o. Společnost nemá žádné zaměstnance. Zajímá mě, jestli je nějaká možnost, jak si ze společnosti nechat vyplácet příspěvek na doplňkové penzijní spoření, aby byl pro společnost daňově uznatelným nákladem. Napadlo mě uzavřít sama se sebou DPP, ale zde na stránkách jsem se dočetla, že to není vhodný způsob. Pokud bych sama se sebou uzavřela jednatelskou smlouvu, mohla být jednou z odměn i platba na penzijní spoření? Děkuji
Zobrazit odpověd

E-shop do jiné země EU  27.11.2017
Dobrý den. Mám eshop ale neprodávám zboží do České republiky vůbec, pouze do Rumunska a Bulharska. Zboží nakupuji mimo EU, ale žádné nedovážím. Zákazník si něco koupí na mém Eshopu zaplatí buď na Paypal, pokud je taky majitelem účtu Paypal, nebo bankovním převodem na můj účet, který mám vedený v Polsku. Já to zboží obratem koupím u dodavatele, který není z EU. On to zboží pošle ze své země přímo na adresu zákazníka. Já to zboží ani fyzicky nevidím. Chtěla bych poprosit o radu. Jaká daň se na mě vztahuje a jestli se mě týká EET. Děkuji moc.
Zobrazit odpověd

Povinosti při zaměstnávání  31.08.2017
Dobrý den, rád bych zaměstnal na Dohodu o pracovní činnosti zaměstnance v rámci nekolidujícího zaměstníní, který je vedený na úřadu práce a který si může vydělat maximálně 5500,-. Co všechno jsem povinen za něj odvádět, když u mě podepíše prohlášení poplatníka daně a když za něj úřad práce platí zdravotní pojištění? Děkuji a přeji hezký den.
Zobrazit odpověd

Práce společníka pro společnost  09.08.2017
Dobrý den, založil jsem nové s.r.o. a jsem v něm jediný společník i jednatel. Nejspíš nebudou ani žádní zaměstnanci. Za funkci jednatele nechci pobírat žádnou odměnu. Než se společnost rozjede, myslel jsem, že bych pracoval pro společnost na DPP. Sociální pojištění bych neplatil a zdravotní pojištění bych si platil sám. Čas od času bych si vyplatil podíl na zisku a ten pak zdanil. Je to takhle v pořádku? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Zdanění autorských příspěvků  07.08.2017
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu v rámci Online poradny zdarma. Momentálně: - je mi 26 let - pracovní poměr nemám - na úřadu práce zapsaná nejsem, neberu žádnou podporu - zdravotní si platím každý měsíc sama - sociální si zatím neplatím (bylo mi řečeno, že není povinné) - živnostenský list nemám Chci v budoucnu pracovat na volné noze, ale zatím stále studuji. Přivydělávám si zakázkami pro různá nakladatelství. Všechna odvádí daně za mne, na účet mi tedy chodí pouze zdaněné peníze a dosud jsem to nemusela řešit. Nyní jsem však narazila na jedno nakladatelství, které není ochotno autorům honoráře danit a musím si peníze zdanit sama. Pokud jsem to našla správně, do 15-ti tisíc hrubého výdělku ročně nejsem povinna příjem danit? Během roku 2017 jsem vydělala více jak 20 tisíc, které mi danili nakladatelé. K tomu asi 5 tisíc nezdaněných. Není mi jasné, zda se do těch 15-ti tisíc hrubého nezdaněného příjmu počítá pouze těch 5 tisíc nebo se počítá vše, a tudíž jsem se dostala nad 15 tisíc a musím částku danit? Jakým způsobem mohu odvést daň, pokud nemám živnostenský list? Jaké dokumenty k tomu budu potřebovat? Z nakladatelství mi přišel elektronicky Daňový doklad, kde je uvedeno, že se jedná o Literární a výtvarný honorář. Mohu uplatnit paušální výdaje? Jakým způsobem je doložím a do kolika procent je lze uvést při výtvarné a literární činnosti? Předem děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Lenka Krouhová
Zobrazit odpověd

SP + ZP na vedlejší a hlavní činnost  31.07.2017
Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP, k tomu mám vedlejší činnost jako autorský zákon, kde poskytuji fotobankám své ilustrace a oni je prodávají. Vedlejší činnost mi vydělává víc, než hlavní. Platím sociální a zdravotní za vedlejší činnost. (teď nevím přesně. Myslím, že nad 800 zdravotní a něco málo pod 2000 sociální). Jsem ZTP (zdravotně tělesně postižený) Můj dotaz je tedy: Pokud odejdu ze stávajícího zaměstnání a tedy z vedlejší činnosti udělám hlavní (na živnost, abych mohl poskytovat i grafické služby externě) Změní se pro mě výše zdravotního a sociálního pojištění? (Momentálně platím sociální a zdravotní dá se říct 2x. Jednou sám za sebe na tu vedlejší činnost a jednou za mě platí zaměstnavatel z hlavní pracovní činnosti)
Zobrazit odpověd

Fakturace místo mzdy od zaměstnavatele  12.07.2017
Dobrý den, zaměstnavatel mě požádal ať si založím OSVČ kvůli vyfakturování provizí. OSVČ budu mít nyní na hlavní činnost a budu dostávat fixní plat plus za mě bude hrazeno zdrav + soc pojištění + daň -> chápu tedy dobře, když například mám domluvených 30 000,- tak k tomu přičtu 4 000,- (což mi byly stanovené zálohy na zdrav a zálohy na soc. poj) a celé to vynásobím těch 34 tisíc a odvody x 1,15 (15% daň) a to vyfakturuji ? děkuji za radu, nechci se totiž nechat okrást :D
Zobrazit odpověd




Poskytování autorských práv na Slovensko  13.04.2017
Dobrý den, Už nějaký ten týden píšu pro Slovenskou firmu články na web a facebook. Průběžně jsme se slovně dohodli na odměně. NEjedná se o odměnu vyšší 10.tis kč měsíčně. Chtěl bych vědět jak mám postupovat. Sepsat autorskou smlouvu na přesnou měsíční částku popř. 5.000,- ze které by se srážela pouze daň 15% a to je vše. Momentálně jsem stále studentem. Musím tedy ještě navštívit nějaký úřad a vyžádat si nějaká povolení nebo ne? Děkuji
Zobrazit odpověd