Online poradna

Kategorie

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 67 výsledků v kategorii Zaměstnanci se štítkem SP + ZP (pojištění)



Dodanění darů zaměstnancům  18.01.2018
Dobrý den, prosím o sdělení, kdy se platí daň, zdravotní a sociální pojištění při vyplácení peněžních či nepeněžních darů hrazených z FKSP: Domnívám se, že do úhrnné výše 2000 Kč nepěněžní dar je osvobozen. Poskytne-li se nepeněžní dar v úhrnné výši např. 2500 Kč je daněn celý či pouze část nad 2000 Kč? Peněžní dar je daněn vždy a odvádí se zdr. a soc. pojištění? Děkuji za odpověď. JP
Zobrazit odpověd

Soběh dvou zaměstnání  18.12.2017
Zdravím, 1.8. jsem nastoupil do nového zaměstnání, přičemž celý srpen jsem ještě paralelně pracoval pro předchozího zaměstnavatele, jak správně postupovat v případě daňového příznání? Musím jej udělat sám nebo ho může zpracovat nový zaměstnavatel? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, které v mém případě bylo tedy zaplaceno dvakrát za daný měsíc? Předem díky za odpovědi! JT
Zobrazit odpověd

Povinosti při zaměstnávání  31.08.2017
Dobrý den, rád bych zaměstnal na Dohodu o pracovní činnosti zaměstnance v rámci nekolidujícího zaměstníní, který je vedený na úřadu práce a který si může vydělat maximálně 5500,-. Co všechno jsem povinen za něj odvádět, když u mě podepíše prohlášení poplatníka daně a když za něj úřad práce platí zdravotní pojištění? Děkuji a přeji hezký den.
Zobrazit odpověd

Fakturace místo mzdy od zaměstnavatele  12.07.2017
Dobrý den, zaměstnavatel mě požádal ať si založím OSVČ kvůli vyfakturování provizí. OSVČ budu mít nyní na hlavní činnost a budu dostávat fixní plat plus za mě bude hrazeno zdrav + soc pojištění + daň -> chápu tedy dobře, když například mám domluvených 30 000,- tak k tomu přičtu 4 000,- (což mi byly stanovené zálohy na zdrav a zálohy na soc. poj) a celé to vynásobím těch 34 tisíc a odvody x 1,15 (15% daň) a to vyfakturuji ? děkuji za radu, nechci se totiž nechat okrást :D
Zobrazit odpověd

Co odvádět ze smlouvy, která není jako typ smlouvy v zákoně upravena  31.01.2017
Na základě smlouvy o výkonu činnosti experta (uzavřena v souladu s ustanovením § 1746 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku), budu vyslán na vykonání práce mimo ČR. Organizace v ČR bude hradit odměnu za vykonanou činnost, ale dle smlouvy, já odpovídám za uhrazení daně z příjmů a pojistného dle platných předpisů České republiky. Můžete mi prosím vás napsat, co budu platit, jak často, jakým způsobem (fyzicky na pobočce banky, nebo přes internet bankovnictví), jaký formulář je potřeba vyplnit, musím povinně platit sociální pojištění a zdravotní (U VZP mam dočasně zamrznutý účet protože už delší dobu bydlím v zahraničí, kde si platím místní pojistku, a nový zaměstnavatel mi bude platit mezinárodně uznávané zdravotní pojištění zahrnující také ČR). Můžete mi prosím vás napsat, jaký bude čistý příjem v případě, že hrubý příjem bude na příklad 50.000,-kc/měsíc? Děkují vám
Zobrazit odpověd

ZP při souběhu  04.01.2017
Dobrý den, mám dotaz. Jak je to s odvodem ZP z odměny člena představenstva (2.300,- Kč) v souběhu s odměnou člena výboru domovní správy (7.000,-Kč)? Je možné odměny sčítat? Musí být odvedeno z minima? A dále jak je to s odvodem ZP při souběhu odměny za členství v představenstvu (do 2.500,- Kč) a klasického prac. poměru? Děkuji za odpověď M.
Zobrazit odpověd


Zaměstnanci, kteří mají zaměstnání i na Slovensku  06.10.2016

Dobrý den, prosila bych o radu jak postupovat v následujícím případě. Jsme česká s.r.o. a zaměstnáváme mimo jiné na HPP dva zaměstnance - české daň.rezidenty s bytem a rodinou v ČR. Současně máme dceřinou společnost na Slovensku a tito dva zaměstnanci budou současně vykonávat několik hodin týdně závislou činnost na základě nové pracovní smlouvy na Slovensku, kam budou nepravidelně dojíždět dle potřeby. Budou mít tedy jednu pracovní smlouvu v ČR a jednu na SK. můj dotaz zní:- 1) Pro s.r.o. v ČR stále platí odvod sociálního a zdravotního pojištění včetně daně? 2)Na Slovensku budou také podléhat odvodům dle slovenské legislativy? 3)po uplynutí zdaň.období podají daňové přiznání v ČR a započtou si daňovou povinnost ze Slovenska? 4)nevznikne české s.r.o. povinnost vzniku stálé provozovny na Slovensku? děkuji mnohokrát.

Zobrazit odpověd

Minimální zdravotní pojištění při nízké mzdě  13.09.2016

Dobrý večer, pracuji v MŠ na zkrácený úvazek jako provozní pracovník( plný mi nebyl nabídnut). Mám dvě děti, 11 a 15 let. Od května se mi na výplatním lístku objevila položka dopočet základu zdravotního pojištění za podnik. Chci se proto zeptat,zda jsem povinna si toto doplácet sama nebo by měl doplácet můj zaměstnavatel. Děkuji L.Š.

Zobrazit odpověd


Prodej auta za nižší cenu zaměstnanaci  08.04.2016

Dobry den, rad bych znal vysi dane a ostatnich statnich plateb nutnych uhradit v nasledujicim pripade. Zamestnavatel mi prodava ojety firemni vuz jehoz aktualni odhadni cena je 252 152 kc s tim, ze mi na nej poskytne 40% slevu. Kupni cena je tedy 151 291 kc. Rad bych vedel jak se dani rozdil mezi temito cenami a kolik penez si tedy mam pripravit navic ke kupni cene. Dekuji A V

Zobrazit odpověd


Minimální příjem na SP a ZP  19.08.2015

Prosím o radu - zařídila jsem si teď živnostenský list a jsem zaměstnaná na 0,85 procent plného úvazku a přemýšlím ještě o jeho snížení, abych měla více času na práci za ŽL. Jaká je hranice mé mzdy, aby z ní zaměstnavatel odváděl SP a ZP? Protože by se prý mohlo stát, že tuto hranici překročím (podlezu?) a bude po mně fin.úřad chtít, abych jako hlavní činnost měla práci na ŽL a to opravdu nechci. Děkuji!

Zobrazit odpověd

Minimální zdravotní pojištění  28.07.2015

Dobrý den. Prosím Vás, pročítám Vaši poradnu a nyní bych se ráda zeptala. V poradně je nová otázka ohledně brigádníka a platby ZP a to, že pokud má nízkou mzdu, strhává se mu rozdíl mezi min.platbou ZP z čisté mzdy. Když jsem tedy já zaměstnanec a mám hrubý příjem 14.000,- mám na výplatní pásce strženo ZP 630,- což je 4,5% a zaměstnavatel odvede ještě 1.260,-. Já ale ze své mzdy minimální pojištění 1.242,- nezaplatím. Je tam rozdíl 612,- Kč. Je to tak tedy správně? Jedině si myslím, že se do toho minima, které je stanoveno, započítává i to, co odvede ještě zaměstnavatel ? Děkuji za radu.

Zobrazit odpověd

Zdravotní pojištění při nízkých příjmech  27.07.2015

Dobrý den, zaměstnáváme na DPČ brigádníka (77Kč/h a při svém nástupu podepsal prohlášení k dani kde mimo slevy na dani na poplatníka také uplatňuje slevu na studenta), který v průběhu měsíce května 2015 předčasně ukončil studium 4. ročníku střední školy . Ve mzdách od jeho nástupu na DPČ až po mzdu za květen 2015 jsme počítali ZP, SP a zálohu na daň ze skutečně dosažené mzdy (byla vždy nad 2500 Kč/měsíc, takže jsme odváděli ZP a SP) ta byla vždy nižší než min. mzda 9200 Kč. Ve mzdě za červen 2015 jsme brigádníkovi již neuplatnili slevu na studenta a strhli zálohu na daň a SP ze skutečně dosažené mzdy (menší než 9200 Kč), ZP jsme strhli ve výši 1242 Kč. Rozdíl ZP ze skutečně dosažené mzdy a min. odvodem 1242 Kč jsme brigádníkovi strhli z čisté mzdy.

  1. Byl tento postup správný? Nejsme si jisti.
  2. Měli jsme hrubou mzdu navýšit o doplatek do min. mzdy a pak z ní odvádět SP, ZP a počítat superhrubou mzdu pro odvod zálohy na daň? Tímto by však měl i vyšší čistou mzdu, což by byl paradox oproti měsícím kdy brigádník odpracoval stejný počet hodin a uplatňovali jsme mu slevu na studenta. Děkuji za odpověď R D
Zobrazit odpověd

Odměna za zlepšovací návrh  28.05.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li zaměstnanci zdaním odměnu za zlepšovací návrh ve výši kč 4000,-. Zlepšovací návrh bude sloužit společnosti, která mu odměnu vyplatí-je to jeho zaměstnavatel. Myslím si, že odvedu veškeré odvody-daň, ZP, SP, ale raději si to chci ověřit. A dále , zda odměna bude vstupovat do vyměřováku pro náhrady? Moc děkuji za odpověď. J

Zobrazit odpověd

Roční vyúčtování daní a pojistého  27.01.2015

Dobrý den, jsem studentka a od měsíce května jsem prošla několika brigádami, kde jsem měla jak smlouvy o DPČ, tak o DPP. Má mzda celkově nepřekročila 100 000 Kč za rok. U některé jsem uplatnila slevu na studenta (růžový formulář), ale vždy pouze u jedné firmy. Nyní jsem ve fázi, kdy si chci podávat daňové přiznání a tak sbírám potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění a doufám, že mi některé daně budou vráceny. U jedné firmy mi bylo řečeno, že jsem u nich nepodepsala prohlášení poplatníka k dani (byla mi odečítána srážková daň), a proto mi nemohou dotyčné potvrzení vystavit. Jenže pokud si vzpomínám, nic takového jsem jinde nepodepisovalal také a i přesto mi byla tato potvrzení vystavena. Jak to tedy je, mám nárok na vrácení daně 15 %, která mi byla strhávána nebo ne? Také se chci zeptat, zda když mi bylo strháváno sociální a zdravotní, na smlouvu o DPČ (zároveň u dvou brigád ve stejném čase), zda mohu čekat, že mi bude vráceno nebo ne. Děkuji J

Zobrazit odpověd

Zdravotní pojištění a DPP  09.12.2014

Dobrý den, Jde mi o to, že

  1. když budu mít pouze z DPP odměnu do 10 000 Kč tak jsem četl, že se musím příhlásit na pojišťovnu jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit asi 1080 Kč(?).
  2. Je nutné se registrovat ještě někde jinde a případně něco platit?
  3. A pokud budu mít odměny nad 10 000 Kč, tak se registrovat nemusím a zaměstnavatel to za mě vyřídí?
  4. Ještě mě zajímá, co se bude dít, když jeden měsíc budu mít do 10 000 Kč a druhý třeba nad 10 000 Kč. Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd




Zdanění odstupného  29.06.2014

Dobrý den, prosím o odpověď. Můj otec rozvázal pracovní poměr (ukončil pracovní poměr dle § 52/d) z důvodu toho, že se mu v práci stal pracovní úraz. Dostal odstupné asi 15 průměrných platů a momentálně je invalida 1. stupně. Jedná se o částu asi 610 000 Kč hrubého. Prosím podléhá solidární dani? Podléhá také dani 15-ti procentní? Děkuji

Zobrazit odpověd