Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 3535 výsledků se štítkem daň z příjmu (DP)
Odpočet DPH a paušální výdaje v §7  04.09.2019
Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Zobrazit odpověd

Osvobození prodeje bytu  03.09.2019
V roce 2009 jsem dostala darem od rodičů byt, ve kterém jsem bydlela. Od roku 2011 se mnou v bytě bydlel přítel, kterého jsem si v roce 2012 vzala za manžela. V roce 2014 jsme rozšířili SJM a vložila jsem do něj tento byt, ve kterém jsme už ale nebydleli. V roce 2017 jsme byt prodali. Musíme zaplatit daň z příjmu FO, nebo je tento příjem od daně osvobozen, protože alespoň jeden z manželů splňuje podmínku že doba mezi nabytím vlastnického práva prodávajícím k nemovité věci a jejich následným prodejem přesáhla pět let. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd



Náhrada za použití vozidla  22.08.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v obchodním majetku máme zařazené osobní auto. Toto auto využívá jednatel i k soukromým účelům. Každý měsíc jednatel vyplácí firmě ujeté soukromé km. Jak vypočítám částku, kterou musí zaplatit? Bude to: spotřeba v TP:100xcena PHM dle vyhlášky nebo dle dokladu+sazba základní náhrady (4,10 pro rok 2019)*ujeté km soukromé nebo tam ta sazba základní náhrady (4,10) nebude? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Daňová uznatelnost záloh na zdravotní a sociální pojištění  17.08.2019
Dobry den. Jsme plátci DPH, účetní firma nam vypočítála spatne Dánové přiznání, přiznala chybu.. muj dotaz. Platili jsme po cely rok 2018 zalohy na zdr. a soc.pojisteni.. bylo nam účetní firmou sděleno, ze se tento výdaj nedává do výdaje tudiz nesnižuje daňový základ . Jak je prosim spravne..
Zobrazit odpověd

Nevyužití auta pro soukromé účely  16.08.2019
Dobrý den, zaměstnanec naší společnosti využívá naše služební vozidlo i pro soukromé jízdy které mu měsíčně vyúčtováváme dle soukromě ujetých kilometrů. O 1% z ceny vozidla včetně DPH mu navyšujeme měsíční hrubou mzdu pro odvod daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnanec má tedy měsíčně možnost využít vozidlo pro soukromé účely. Existuje nějaká možnost, že v měsíci kdy automobil zaměstnanec vůbec nevyužil, ani služebně, ani soukromě, např z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, mu není třeba navyšovat hrubou mzdu o již zmíněné 1% z ceny vozidla? Děkuji R D
Zobrazit odpověd

Faktury vystavené po ukončení živnosti  13.08.2019
Dobrý den přes sprostředkovatele jsem jel na živnost do rakouska, kde jsem pracoval cca měsic, za který nezaplatil, z duvodu ze sprostredkovateli nezaplatila firma kde jsem byl, proto jsem odjel domu o osvč pozastavil následne po pozastavení sprostredkovatel zaplatil a poslal i faktury ale faktury vystavil s datem po mem pozastavení osvč. Je to problem při řešení daní nebo není ? Děkuji
Zobrazit odpověd

Zprostředkování služeb pomocí facebooku  13.08.2019
Dobrý den, jsem zaměstnanec a při zaměstnání jsem si založil facebookovou stránku, kde čas od času zveřejním nabídku výhodné dovolené, odkaz obsahuje moje ID a pokud někdo nakoupí na stránce prodejce dovolené během 30 dní, co kliknul na můj odkaz, vyplatí mi prodejce zájezdu provizi. S prodejcem dovleným mám uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Pokud můj příjem z prodaných dovolených za celý rok nepřesáne 30 tisíc korun, nemusím jej danit ani přiznávat, jako ostatní přijem?
Zobrazit odpověd

Výhra v loterii v zahraničí  08.08.2019
Dobrý den,chci se zeptat,vyhrál jsem vyšší částku v loterii na Slovensku, ale jsem občanem ČR.Jelikož zde možná projde zákon o zdanění výher v loterii.Tak se chci zeptat,jak to bude se zdaněním zde v ČR,jelikož na Slovensku se daň z výhry neplatí.Budu povinen zaplatit zde daň z výhry(při podání daňového přiznání)?Velice děkuji za odpověď.Hezký den.P
Zobrazit odpověd

Příspěvky do fondu oprav na technické zhodnocení  08.08.2019
Pokud příspěvky do FO začnu dávat do nákladů až v roce 2019 v celkové částce např. 6 000,- Kč /protože až nyní tam je nájemce, jinak do FO platíme již několik let/ a na konci roku 2019 se zároveň dozvím, že můj podíl na TZ je 7 000,- Kč, tak zvýším daňový základ jen o 6 000,- Kč a cenu bytu zvýším pro odpisy také o 6 000,- Kč nebo o 7 000,- Kč. Děkuji za odpověď. Mějte pěkný den a děkuji
Zobrazit odpověd


Drobné přivýdělky k zaměstnání  07.08.2019
Dobrý den, v březnu jsem se účastnila natáčení v rámci jednoho dne. Jednalo se o episodní roli. Výdělek byl 2000 kč. Ve smlouvě mám uvedeno, že přijímám peníze ze kterých nebyla sražena daň a musím si je zdanit. Jak toto řešit? Pracuji normálně na plný úvazek + tento přivýdělek. Při ročním zůčtování mám předložit tuto smlouvu, nebo si budu muset udělat daňové přiznání. Budu vděčná za radu. Děkuji
Zobrazit odpověd

Oznámení o prodeji podílu na právnické osobě  05.08.2019
Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat na jednu věc ohledně prodeje firmy. Firma byla prodána druhému majiteli (více než 5 mil.). Jedná se o právnickou osobu. Bylo mi řečeno, že mám "nějaký" formuláře zaslat na finanční úřad, ale nevím vůbec který. Dívala jsem se na internet a tam jsem našla jen Oznámení o osvobozených příjmech podle §38V zákona o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Toto asi není určitě ono, protože se to týká fyzické osoby. Děkuji moc za radu.
Zobrazit odpověd

zdanění rozhodčího  21.07.2019
Hezký den, už to jednou podobný dotaz byl, ale potřeboval bych ho rozvést více do podrobna. Jsem rozhodčí fotbalu. S fotbalovou asociací nemám žádnou smlouvu. O příležitostním příjmu by se dalo polemizovat a jelikož se výkon povolání opakuje každý víkend, tak bych příjmy řadil do kategorie OSTATNÍ PŘÍJMY. Každý měsíc nám asociace vystaví fakturu a peníze zašle na konto. V této faktuře je jak odměna za řízení utkání , ale i dopravné na utkání. Když budu chtít příjmy zdanit, tak do této částky mám počítat čistě odměnu nebo i dopravné? Pokud budu danit, je nutné dát veškeré faktury jako přílohy? Jak je to s výdaji (kopačky, dres...), také musím doložit každou fakturu k DP nebo stačí napsat součet všech příjmů/výdajů? Děkuji za radu.
Zobrazit odpověd

práce ve Švédsku a důsledky DPH  17.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. Přítel pracuje sezónně jako OSVČ ve Švédsku. Má uzavřenou smlouvu o spolupráci s českou firmou s.r.o., jejíž místo plnění je právě Švédsku, kde platí daně. Přítel se nyní dostal na hranici obratu 1mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž jeho příjmy jsou jak ze zakázek v ČR, tak převážně právě ze Švédska. Má se přihlásit k DPH zde v Čechách, i když místo plnění má převážně ve Švédsku? Nebo se má přihlásit k DPH ve Švédsku? Nebo za něj svým způsobem platí daň česká firma, jež odvádí daně ve Švédsku? Předem moc děkuji za jakoukoli radu. A H
Zobrazit odpověd

Chybně vypočtená odměna  11.07.2019
Dobrý den, jsem studentka SŠ a momentálně pracuji na DPP v jedné firmě. Za měsíc červen měl můj výdělek činit 3.750,-. Podepsala jsem "růžový formulář" na slevu pro studenta. Formulář u jiného zaměstnavatele podepsaný nemám. Jde mi o to, že na účet mi přišlo o 15% méně, čili výdělek mínus daně. Jak je toto možné když jsem podepisovala prohlášení poplatníka a nepřekročila jsem částku 10.000,-? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Chybně vykázaná ztráta při nulových příjmech  09.07.2019
Dobrý den, s.r.o. má asi 4 roky po sobě jen pár drobných nákladů, ale jen v jednom roce jednu tržbu. V daňových přiznáních k dani z příjmů byly náklady uvedeny jako daňově uznatelné, ale nejsem si jistá, když náklady negenerují žádné tržby, jestli nemají být daňově neuznatelné. Pokud ano, má se podat dodatečné DAP za roky, kdy nebyla žádná tržba? Na kterém řádku to uvést? Hrozí pokuta, když se dodDap podá/nepodá (daň je vždy 0)? Má se nějak zohlednit v účetnictví, že firma nemá tržby (např. poznámka v příloze k účetní závěrce)? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd




Rezident a souběh příjmů  03.07.2019
Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved
Zobrazit odpověd

prodej domu  02.07.2019
Dobrý den, prosím o radu. OSVČ koupil dům v roce 1994, vložil jej do obchodního majetku a používal ho pro podnikání. V roce 1998 na domě provedl nástavbu, vybudoval v ní byt, ve kterém celou dobu bydlí. Nyní dům vyřadí z OM a prodá jej. Zdaní celý příjem z prodeje domu nebo jen komerční prostor (vymezit dle znaleckého posudku ?) ?
Zobrazit odpověd