Online poradna

 

Témata

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 206 výsledků se štítkem silniční daň
Auto u neplátce DPH s paušálními výdaji  22.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, neplátce DPH, výdaje uplatňuji procentem. Koupě nového automobilu na IČO leasing smlouva. Automobil nebude zařazen v majetku a nic si nebudu odečítat. Vozidlo bude sloužit pro výdělečnou činnost a i pro pro soukromé účely. V tomto případě musím platit silniční daň. Knihu jízd nemusím vést. Myslím to takto dobře. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Paušální výdaje na vozidlo  03.01.2019
Dobrý den, mám rychlé dotazy. Předem děkuji za odpověď, kterou jsem tady nenašel. Mám autodopravu, jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci (sdružení 2 osob). Máme jednu dodávku, psanou na mě, jako vedoucího DE. Vše máme s kolegou na půl. Otázka je: 1) můžeme si dát každý svůj soukromý osobní vůz do výdajů 4000 kč měsíčně, když je užíváme i soukromě? 2) vozidla nejsou v obch.majetku-musíme platit i silniční daně? Pokud ano, krátí se nějak 80:20? 3) osobní auta využíváme pouze na cestu k firmě, kde přesedneme do služební dodávky a potom zpět domů. Případně k jetí pro papíry s trasou nebo s vystavenou fakturou k našemu odběrateli. Je to považováno z hlediska zajištění podnikání nebo takové cesty se neuplatňují v podnikání? 4) knihy jízd se při paušálu 4000 kč vést nemusí? Předem děkuji za Váš čas. S pozdravem Leoš Kaderka
Zobrazit odpověd




Auto koupené na IČO pro soukromé účely  31.03.2018
Dobrý den, OSVČ, neplátce DPH, výdaje procentem. Koupě nového automobilu na IČO (sleva od prodejce), automobil nebude zařazen v majetku a nic si nebudu odečítat. Vozidlo NEbude sloužit pro výdělečnou činnost pouze pro soukromé účely. Četl jsem že se v tomto případě nemusí platit silniční daň a ani rozhlasový poplatek za autorádio, knihu jízd též nemusím vést. Je tato informace pravdivá? Moc děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Účtování zapomenutého nákladu  11.03.2018
Dobrý den, prosím o radu. V roce 2016 jsme neplatili zálohy na silniční daň, ani jsem si v účetnictví na konci roku neudělala dohad na 531. Daňové přiznání k dani silniční 2016 jsme podali v lednu 2017 a zaplatili celou částku. Jak mám tuto částku v účetnictví roku 2017 zaúčtovat? Můžu 531/221? S tím, že to nebude daňově uznatelný náklad roku 2017? Letos bych tak měla v nákladech silniční daň 2016 i 2017. Děkuji předem za odpověď.
Zobrazit odpověd

Automobil požívaný pro soukromé účely  26.01.2018
Dobrý den, 1) krátí se zaplacená silniční daň též poměrem 80:20 (při použití paušálu na auto). 2) Mám ještě jeden dotaz - jak se počítá 5letá lhůta vlastnictví při koupi OA a zařazeného do obch.majetku pro posouzení různých odpočtů - nákup 5/2013. Počítá se 2013,2014,2015,2016,2017 nebo 5/2013-5/2018? V prvním případě při vyřazení např. 1/2018 bychom nemuseli doplácet poměrnou část DPH, ale odváděli DPH jenom z ceny obvyklé ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd



Podnikání s autem manželky  30.12.2017
Jsem OSVČ. Chci pro podnikání používat osob.automobil, jehož vlastníkem je zatím manželka. odhaduji cenu auta na cca 50 tis. Chci auto v účetnictví odpisovat, platit silniční daň, uplatnit náklady na PHM. Jak doložím cenu auta ? Může mi manželka (máme SJM) auto prodat ? Nebo musí být proveden nějaký oficiální odhat ? Poté auto převést na moje jméno a zaúčtovat v účetnictví ?
Zobrazit odpověd

Paušální výdaj na vozidlo a silniční daň u širokého základu daně  29.03.2017
Dobrý den, jsme neziskovka se širokým základem daně pouze s hlavní činností. Máme jeden automobil pro hlavní činnost. Účetní HV je 0 Kč. Musíme platit silniční daň ? Můžeme v přiznání k dani z příjmu použít paušál na PHM ? Díky za odpověď.
Zobrazit odpověd

Použití auta u příjmu dle § 9  15.03.2017
Dobrý den, jsem zaměstnanec a pronajímám byt - rád bych si zde uplatnil paušál na dopravu ve výši 48000/rok, problém je v tom, že vozidlo, které používám je napsáno na mou matku, i když vše ostatní platím já (kromě silniční daně tu neplatíme) - otázky tedy zní: 1) Mohu u svého příjmu z pronájmu bytu dle §9 tento paušál na dopravu zahrnout do skutečných výdajů, i když vozidlo nevlastním (chtěl bych to řešit výprosou nebo pronájmem auta od matky? Ale pokud bych to řešil pronájmem - matka musí zdanit příjem dle §9, ale již nevím, zda musí platit i silniční daň? Nebo by to šlo řešit prostřednictvím výprosy bez silniční daně? 2) Pokud bych pořídil auto na operativní leasing - mohu celou částku za rok (např. 12x 10 000Kč) uplatnit do skutečných výdajů při pronájmu bytu - místo standardního paušálu 48 000Kč/rok (auto na operativní leasing bych také částečně používal k soukromým účelům). Předem moc děkuji za Vaši reakci.
Zobrazit odpověd




silniční daň u auta pro soukromé účely  25.01.2017
Dobrý den, známý mi dal zpracovat DP k silniční dani a dani z příjmů FO. Je OSVČ a dělá pojišťováka. Má již jedno auto za které platí silniční daň. V listopadu 2016 si koupil druhé auto. Musí druhé auto uvést v přiznání k silniční dani za rok 2016? Já si myslím, že by nemusel, když to odůvodní tím, že druhé auto používá čistě pro soukromé účely. Děkuji L.
Zobrazit odpověd




Pořizení auta, odpisy, silniční daň  17.01.2017
Dobrý den, nevím jak přesně použit přečtené info v mé situaci, dokonce některé řešení si protiřečí. Můj problém spočívá v koupi auta 30.12.2015 za hotové s uplatněním DPH(200 000+DPH). S autem se jelo od prodejce na firmu (spotřeba PHM), dále poplatek za přepis v r. 2016. Kdy uvést auto v DE v majetku firmy (2015 nebo 2016), kdy přihlásit se k silniční dani (2015 nebo 2016) a od kdy uplatnit 1. odpis (2015 v jaké výši nebo 2016)? Děkuji za ujasnění
Zobrazit odpověd


Silniční daň u s.r.o.  11.01.2017
Dobrý den, jsme s.r.o., máme registrovaná vozidla (osobní), jedno bylo 2 měsíce v opravně, nebyla s ním žádná cesta, RZ nebyla v depozitu - musíme platit silniční daň za celý rok nebo za ty dva měsíce se silniční daň platit nemusí. Nacházím na to různé názory. Ještě dotaz ohledně přípojného vozíku za osobní automobil, který se používal jen v některých měsících - také máme zaplatit daň za celý rok nebo jen za měsíce používání? Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd