Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 21 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem nájem
Odpisy a úroky při pronájmu  30.09.2017
Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz týkající se odpisů za pronajímanou nemovitost, kterou jsme v roce 2009 koupily (byt. jednotku) - pořiz. cena 850 000,-kč, ta následně prošla rekonstrukcí a dnešní cena je vyšší. V roce 2015 jsme koupily další byt. jednotku a následně refinancovali starší úvěr na bydlení z roku 2009 k pořízení první byt. jednotky. Od roku 2017 bydlíme v novém bytě a byt pořízený z v roce 2009(námi obydle 2010-2017) od roku 2017 pronajímáme. Jak lze v ročním daňovém přiznání k daní z příjmu za rok 2017 uznat výdaje oproti příjmům z nájmu mimo paušálně 30%? Lze použit odpisy na pronajímaný byt pořízený v roce 2009? Doposud jsem odpisy nevyužil a nemám s nimi ani zkušenosti. Další otázkou je výše úroků přiznaných do daňového přiznání. Z celkové ceny úvěru (složené s části na pořízení nového bytu a část na doplacení starého úvěru) máme úroky. Ty podle finančního úřadu nemůže uplatnit v plné výši, jelikož obýváme pouze novou byt. jednotku a tu starou již ne. Jakým způsobem se tyto úroky rozpočítávají? Děkuji za zodpovězení otázek
Zobrazit odpověd

Odpisy garážového stání  23.04.2017
Dobrý den, prosím o informaci, zda v případě pronájmu garážového stání (jde o spoluvlastnický podíl na nebytové jednotce - hromadná garáž) mohu uplatňovat daňovou evidenci a v této souvislosti odepisovat tento podíl z pořizovací ceny tohoto stání (samozřejmě poníženou o cenu spoluvlastnického podílu na pozemku) dle kupní smlouvy. Jestliže ano, jaká bude v tomto případě doba odepisování? Děkuji Vám za cennou odpověď.
Zobrazit odpověd


Zahájení odpisování v době paušálních výdajů  04.04.2017
Dobrý den, v roce 2012 jsem koupila byt, který jsem v 6/2015 začala pronajímat dle § 9, jsem fyzická osoba nepodnikající. V roce 2015 jsem použila skutečné výdaje, bez uplatnění odpisů, jelikož jsem je nepotřebovala, příjem nebyl tak vysoký. V roce 2016 jsem použila výdaje paušálem. Nyní v roce 2017 bych chtěla uplatnit výdaje skutečné a použít odpis. Chtěla bych se Vás zeptat, bude to pro mě první rok odepisování, chci použít zrychlené odpisy? nebo mohu uplatnit druhý rok zrychleného odepisování? jako že rok 2015 jsem odpis nepoužila, tak se mi převedl na rok 2016, tam byl použit paušál, a výše odpisu je zahrnuta v paušálu a v roce 2017 je pro mě druhý rok odepisování? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Zdanění nájmu  28.03.2017
Dobrý den, s manželkou pronajímáme byt, který vlastníme každý z jedné poloviny (tj. ne v SJM, byt jsme kupovali před sňatkem) - příjmy z nájmu přiznává každý zvlášť? Taky náklady uplatňuje každý zvlášť - v případě paušálních každý až do 600.000?. Do jakého zdaňovacího období patří nájemné přijaté v prosinci 2016, které se vztahuje k lednu 2017 (nájemné je placené předem) - do roku 2016 nebo 2017? Děkuji. P. F
Zobrazit odpověd


Odpisy bytu  21.03.2017
dobrý den, 1/ v 12/2014 pořízen byt za 800000Kč podle znal.posudku cena je 530000Kč kterou cenu použiju k odepisování? 2/ do 07/2015 byl byt prázný potom jsem začal pronajímat od kdy začínám odepisovat cenu, od 2014 nebo 2015? 3/v 05/2016 se musel vyměnit kotel za 27000Kč je to náklad za 2016 nebo zhodnocení k odepisování? děkuji za odpověď, Juris
Zobrazit odpověd


Použití auta u příjmu dle § 9  15.03.2017
Dobrý den, jsem zaměstnanec a pronajímám byt - rád bych si zde uplatnil paušál na dopravu ve výši 48000/rok, problém je v tom, že vozidlo, které používám je napsáno na mou matku, i když vše ostatní platím já (kromě silniční daně tu neplatíme) - otázky tedy zní: 1) Mohu u svého příjmu z pronájmu bytu dle §9 tento paušál na dopravu zahrnout do skutečných výdajů, i když vozidlo nevlastním (chtěl bych to řešit výprosou nebo pronájmem auta od matky? Ale pokud bych to řešil pronájmem - matka musí zdanit příjem dle §9, ale již nevím, zda musí platit i silniční daň? Nebo by to šlo řešit prostřednictvím výprosy bez silniční daně? 2) Pokud bych pořídil auto na operativní leasing - mohu celou částku za rok (např. 12x 10 000Kč) uplatnit do skutečných výdajů při pronájmu bytu - místo standardního paušálu 48 000Kč/rok (auto na operativní leasing bych také částečně používal k soukromým účelům). Předem moc děkuji za Vaši reakci.
Zobrazit odpověd


Odpisy bytu a daň z nabytí  12.03.2017
Dobrý den, v roce 2015 jsem koupila byt, který jsem hned pronajala. Za rok 2015 jsem použila do daňového přiznání jako výdaje skutečné výdaje (ale bez odpisů). Za rok 2016 chci již uplatnit odpisy nemovitosti. Mám začínat jako rok 1 (1,4%) nebo jako rok 2 (3,4%) s tím, že rok 2015 je brán jako přerušení odpisů? Druhý dotaz, mohu jako výdaj uplatnit daň z převodu nemovitosti? Děkuji za odpověď!
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje na vozidlo při pronájmu  12.03.2017
Dobrý den, pronajímám byt v osobním vlastnictví, trvalé bydliště mám ve stejné obci, ale fyzicky se zdržuji u přítele v jiném měste. Mohu uplatňovat paušál na automobil? A mohu ho uplatnit jenom 4x ročně, a to když bych jela zkontrolovat stav mé nemovitosti? Budu muset nějak prokázat tento výdaj? Děkuji
Zobrazit odpověd

Pořízení garáže do nákladů  10.03.2017
Dobrý den, pracuji a jsem daněn ve Velké Británii a jediným mým ziskem v České republice jsou příjmy z pronájmu nemovitostí. V letošním daňovém roce jsem si v ČR jako fyzická osoba koupil garáž za účelem dosažení zisku z pronájmu. Mohu si náklady s pořízením garáže uvést v daňovém přiznání do výdajů?
Zobrazit odpověd


Paušální výdaje a služby k nájmu  01.03.2017
Dobrý den, uplatňuji u daně z příjmů z nájmu výdaje procentem příjmů. Je nutné zahrnout do příjmů na nájemné celou částku zahrnující zálohy na spotřebu el. energie, vody a plynu? Nebo je možné dle vyúčtování dodavatelů uvedených médií částku zálohy nájemného o skutečnou spotřebu snížit? Děkuji, V.
Zobrazit odpověd

Uznatelnost příspěvku do fondu oprav  01.03.2017
Pronajímám družstevní byt, dostávám nájemné,kde mám zahrnutý i fond oprav (nájemné Kč 5000 + fond oprav 1000), zálohy na služby mám vyúčtovány zvlášť. Mohu tento fond oprav zahrnout do daňově uznatelných výdajů? Pokud uplatňuji skutečné výdaje. Názory v dizkuzích jsou hodně odlišné. Řekněte mi prosím svůj názor. Děkuji. P.
Zobrazit odpověd

Náklady na byt v době bez nájemníka  25.02.2017
Dobrý den, od 11.5.2016 pronajímám byt. V období 1.1.2016 - 10.5.2016 v bytě nikdo nebydlel. V březnu každého roku (tedy i 2016) je hrazeno pojištění bytu a domácnosti (cca 1 500 Kč). Můžu tento výdaj uplatnit jako daňový náklad celý nebo proporcionálně za období trvání pronájmu? Stejná otázka se týká daně z nemovitosti. Děkuji za odpověď. lf
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje na vozidlo při pronájmu  09.02.2017
Dobrý den, chtěl jsem se ujistit zda jsem si znění ohledně paušálního výdaje na vůz dobře vyložil. Znamená to že pokud vlastním vůz a pronajímám byt mimo své bydliště a vůz používám jak pro osobní účely tak pro přesun ohledně bytu. Mám možnost si uplatnit krácený paušální výdaj na vůz 4000,- za každý měsíc kdy jsem, alespoň jednou vůz použil ohledně pronájmu bytu a nemusím mít vedenou knihu jízd?
Zobrazit odpověd


Odpisy a příjmy z pronájmu  06.02.2017
Dobrý den, jsem fyzická osoba nepodnikající a mám zakoupenou nemovitost v r.2012, kterou jsem začala v r.2014 dlouhodobě pronajímat jednomu člověku. V daň.přiznání odvádím daň z příjmu v podobě vypočítaných skutečných nákladů. Nyní jsem se dozvěděla o možnosti ponížit základ daně i o odpis z pořizovací ceny nemovitosti, která byla k tomuto účelu pořízena. je toto prosím možné i v případě, že nejsem živnostník ani podnikatel? a pokud ano, kde se tato možnost vyznačuje na DAP? (příloha č?) děkuji moc za Vaši odpověď.
Zobrazit odpověd

Prodej bytu používaného pro pronájem  11.01.2017
Dobrý den, měl bych dotaz. V 12/2011 jsem koupil byt (novostavbu), ktery jsem od 11/2012 zacal pronajímat. V následujícim roce jsem si při daňovém přiznání uplatnil odpisy (daň.ztrátu). Odpisy jsem do nákladů zahrnoval i v následujících letech. V současné době chci byt prodat (uplynulo 5 let od koupi, tj. se domnívám, že prodej bytu by měl být osvobozený od Dani z příjmu (DZP) dle paragrafu 4 Zákona o DZP. Byt nebyl zařazen v obchodním majetku (nepodnikám). Má pro mě z daňového hlediska nejaký dopad skutečnost, že odpisy bytu byly zahrnuté do nákladů v daň.přiznání v předchozích letech? Děkuji za radu
Zobrazit odpověd