Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 16 výsledků se štítkem osobní automobil
Odpočet DPH a paušální výdaje v §7  04.09.2019
Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Zobrazit odpověd


Náhrada za použití vozidla  22.08.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v obchodním majetku máme zařazené osobní auto. Toto auto využívá jednatel i k soukromým účelům. Každý měsíc jednatel vyplácí firmě ujeté soukromé km. Jak vypočítám částku, kterou musí zaplatit? Bude to: spotřeba v TP:100xcena PHM dle vyhlášky nebo dle dokladu+sazba základní náhrady (4,10 pro rok 2019)*ujeté km soukromé nebo tam ta sazba základní náhrady (4,10) nebude? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Nevyužití auta pro soukromé účely  16.08.2019
Dobrý den, zaměstnanec naší společnosti využívá naše služební vozidlo i pro soukromé jízdy které mu měsíčně vyúčtováváme dle soukromě ujetých kilometrů. O 1% z ceny vozidla včetně DPH mu navyšujeme měsíční hrubou mzdu pro odvod daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnanec má tedy měsíčně možnost využít vozidlo pro soukromé účely. Existuje nějaká možnost, že v měsíci kdy automobil zaměstnanec vůbec nevyužil, ani služebně, ani soukromě, např z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, mu není třeba navyšovat hrubou mzdu o již zmíněné 1% z ceny vozidla? Děkuji R D
Zobrazit odpověd

Prodej auta částečně používaného pro soukromé účely a DPH  21.07.2019
Dobrý den, již jsem si ve Vašich radách našla, že pokud si uplatním jen 80% DPH do výdajů v případě koupě automobilu které jsem dala do OM a pak auto po 3 letech prodám, musím odvést 100% DPH. Snížit si ale mohu toto DPH, 2/5 tzv. jednorázového odpočtu. Nechápu ale, zda to mám počítat z těch 80% nebo z 20%? A jak by se odvádělo DPH v případě prodeje po těch 5 letech? děkuji
Zobrazit odpověd


Zaúčtování náhrady škody na autě  17.05.2019
Dobrý den,zaměstnanec naší firmě způsobil škodu na vozidle. Nechali jsme si škodu uhradit rozpočtem a spoluúčast 5.000,- dali zaměstnanci k náhradě. Pojišťovna vypočetla škodu na 17.358kč, na náš účet pojišťovna poslala 12.358kč a 5.000kč je spoluúčast. V servise nám vozidlo opravili za 21.430kč, doplatek 9.072kč šel přímo na servis. Potom nám pojišťovna poslala vyjádření, že udělala chybu a měla poslat jen 4.072kč, a naše firma vracela pojišťovně 5.000kč na účet. Prosím jak zaúčtovat?
Zobrazit odpověd

Auto v podnikání FO a DPH  12.04.2019
Dobrý den, můj dotaz se týká využití soukromého automobilu v podnikání a vztah k DPH. Jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje uplatňuji paušálem. Mám osobní automobil, který jsem kupoval ještě před zahájením mé podnikatelské činnosti a neuplatňuji na něj odpisy ani neplatím silniční daň. Je možné tento soukromý automobil nějakým způsobem účetně využít v mé podnikatelské činnosti tak, abych si mohl uplatňovat poměrně odpočty z DPH za pohonné hmoty a servis automobilu? Jaké jsou možnosti a co všechno bych musel udělat (např. přihlásit se k placení silniční daně)? Děkuji za odpověď, M H
Zobrazit odpověd

Plátce DPH a havarované auto  04.04.2019
Dobrý den přeji. Prosím o radu v následujících situacích. 1) Stal jsem se od 1.4.2019 plátcem DPH z důvodu obratu. Kdy nejdřív mohu změnit status zpět na neplátce? 2) Plátce koupil nové vozidlo za 300 bez DPH (uplatnil odpočet DPH 63). Po 18 měsících používání vozidlo totálně havaroval a vrak vč. dokladů (v hodnotě 50) prodal zájemci - soukromé osobě. Jak bude v tomto případě vypadat dodanění (v souvislosti s účetní/daňovou hodnotou vozidla), aby bylo vše v pořádku? Moc děkuji. MP
Zobrazit odpověd

Odpisy při pronájmu; paušální výdaje na vozidlo v SJM  17.03.2019
Dobrý den, mám dva dotazy ke zdanění příjmu z pronájmu bytu: 1. Pokud jsem nenechala nemovitost ocenit na reprodukční cenu nemovitosti k počátku pronájmu (byt koupen 2008, pronájem od 2018), můžu tak učinit dodatečně? Nebo můžu první rok výdaje uplatnit paušálem 30% a až další rok (s novou nájemní smlouvou) udělat znalecký posudek a uplatňovat odpisy? 2. Pokud je vozidlo ve společném jmění manželů a uplatňuji na něj krácený výdajový paušál 4000 Kč/měsíc, může můj manžel vozidlo v rámci soukromého užívání vozidla řídit/používat? Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit odpověd

Prodej auta a paušální výdaje  27.01.2019
Dobrý den, jsem OSVČ, výdaje paušálem, plátce DPH. Koupil jsem automobil za 240000,- s DPH , 100% na podnikání, uplatnil jsem tedy odpočet DPH celý. Nyní ho po jednom roce budu prodávat za 180000,- s DPH. Auto jsem tedy neměl 5 let, z čeho se vypočítá odvod DPH a platí se daň z příjmu? Děkuji
Zobrazit odpověd

Prodej auta užívaného pro soukromé účely  23.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, zakoupil jsem auto, které bylo vloženo do obchodního majetku. Při pořízení jsem rozhodl, že 60% bude pro podnikání a 40% pro osobní potřebu. Dle toho jsem uplatnil i DPH. Vedl knihu jízd a na základě ujetých km uplatňoval spotřebu. Nyní jsem auto prodal a nevím jak je to s DPH? Odvedu pouze těch 60% co jsem uplatnil na vstupu nebo musím odvést DPH z celé částky. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Auto u neplátce DPH s paušálními výdaji  22.01.2019
Dobrý den. Jsem OSVČ, neplátce DPH, výdaje uplatňuji procentem. Koupě nového automobilu na IČO leasing smlouva. Automobil nebude zařazen v majetku a nic si nebudu odečítat. Vozidlo bude sloužit pro výdělečnou činnost a i pro pro soukromé účely. V tomto případě musím platit silniční daň. Knihu jízd nemusím vést. Myslím to takto dobře. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Dvě auta ze sedmi na paušální výdaje na dopravu  22.01.2019
Dobrý den, máme dotaz k paušálu na dopravu: Jsme s.r.o., vlastníme 7 vozů, které používáme k podnikání, platíme za ně silniční daň, analyticky máme rozúčtováno PHM podle jednotlivých vozů. Lze uplatnit na 5 vozů výdaje skutečné a na 2 vozy paušál na dopravu? Děkuji za odpověď . C P
Zobrazit odpověd

Druhé auto pro potřeby podnikání  03.01.2019
Dobrý den. Mám dotaz. Jsem OSVČ a jsem plátce DPH,v majetku firmy mám dané z 80% auto, které mám ve firmě již od roku 2009. Mám prodejnu a nyní vykonávám ještě současně pro jednu firmu zprostředkování uzavření obchodní smlouvy s třetí osobou. Auto z 2009 má hodnotu 100.000,- Kč a využívám ho k navážení zboží .. Nyní chci zakoupit stejný vůz značky Renault Koleos, ale nový hodnota cca 800.000,- Kč, které potřebuji na reprezentaci při uzavírání smluv s klienty, pro již zmiňovanou firmu, pro kterou vykonávám činnost. Bude to pro finanční úřad dostatečné vysvětlení pro nákup nového druhého vozu. Nemohu koupit jiný vůz než SUV neboť klienty mám převážně v horských střediscích. Děkuji za radu. Š
Zobrazit odpověd

Paušální výdaje na vozidlo  03.01.2019
Dobrý den, mám rychlé dotazy. Předem děkuji za odpověď, kterou jsem tady nenašel. Mám autodopravu, jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci (sdružení 2 osob). Máme jednu dodávku, psanou na mě, jako vedoucího DE. Vše máme s kolegou na půl. Otázka je: 1) můžeme si dát každý svůj soukromý osobní vůz do výdajů 4000 kč měsíčně, když je užíváme i soukromě? 2) vozidla nejsou v obch.majetku-musíme platit i silniční daně? Pokud ano, krátí se nějak 80:20? 3) osobní auta využíváme pouze na cestu k firmě, kde přesedneme do služební dodávky a potom zpět domů. Případně k jetí pro papíry s trasou nebo s vystavenou fakturou k našemu odběrateli. Je to považováno z hlediska zajištění podnikání nebo takové cesty se neuplatňují v podnikání? 4) knihy jízd se při paušálu 4000 kč vést nemusí? Předem děkuji za Váš čas. S pozdravem Leoš Kaderka
Zobrazit odpověd