Online poradna

Otázka:

Odpočet DPH a paušální výdaje v §7

Jsem OSVČ (uplatňuji 60% výdajový paušál a jsem plátce DPH) a chci si koupit auto na IČ pouze pro účely podnikání. Můžu si odečíst DPH z nákupu auta, stejně tak z oprav/servisu, pojištění a benzinu apod.? Musím vést knihu jízd? Co se týče daně z příjmů, mění se tím pro mě něco? Musím zařazovat auto do obchodního majetku a pokud ano, jakým způsobem to provedu?
Odpověď:

Pokud budete auto používat pouze pro Vaše podnikání a nevystavujete žádné faktury bez DPH (osvobozeno od DPH; režim přenesení povinnosti být může), pak si můžete uplatnit odpočet DPH z pořizovací ceny, oprav, servisu, benzínu atd. Abyste prokázal své tvrzení, že auto nepoužíváte soukromě, musíte vést knihu jízd. Co se týče daně z příjmu, tak se pro Vás nic nemění (uplatňujete paušál 60 % z příjmů).

Auto máte zařazené v obchodním majetku pro účely DPH (automaticky tím, že jste ve své evidenci odpočtu DPH uplatnil odpočet a knihou jízd dokazujete, že oprávněně - nic víc pro to dělat nemusíte) a zároveň auto nemáte v obchodním majetku pro účely daně z příjmu (protože uplatňujete výdaje paušálem). Pokud Vám to připomíná chytrou horákyni, souhlasím s Vámi. pb