Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 598 výsledků v kategorii PO - podnikatelské (s.r.o....)
Náhrada za použití vozidla  22.08.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v obchodním majetku máme zařazené osobní auto. Toto auto využívá jednatel i k soukromým účelům. Každý měsíc jednatel vyplácí firmě ujeté soukromé km. Jak vypočítám částku, kterou musí zaplatit? Bude to: spotřeba v TP:100xcena PHM dle vyhlášky nebo dle dokladu+sazba základní náhrady (4,10 pro rok 2019)*ujeté km soukromé nebo tam ta sazba základní náhrady (4,10) nebude? Děkuji.
Zobrazit odpověd

Účtování o pezemcích určených k prodeji  20.08.2019
Dobrý den, prosím o radu. Stavební společnost s.r.o. s předmětem podnikání mimo jiné provádění staveb a realitní činnost zakoupila pozemek na základě smlouvy od neplátce DPH se zápisem do katastru. Pozemek bude rozparcelován a převeden na stavební s realizací inž. sítí k následnému prodeji. Bude pozemek zařazen do účetnictví jako zboží nebo nehmotný majetek? Děkuji H
Zobrazit odpověd

Časové rozlišení výnosů  14.08.2019
Dobrý den, prosím o radu ohledně fakturace za služby (reklama, propagace). Jsme společnost a.s. Tvoří se zde smlouvy o reklamě, které jsou třeba od 1.7. 2019 - 30.6.2020. Částka za reklamu je pouze jedna 50,000,-. Moje předchůdkyně účtovala takto 384/602 384/343. Ale peníze jsme obdrželi v roce 2019. Je to správně? A jak by to bylo kdyby smlouva byla od 1.7. 2019 - 30.6. 2020 a smlouva by byla na 100,000,- ale hradila by se na dvě části dle vystavených faktur, první v roce 2019 v srpnu na 50,000,- a druhá v únoru 2020? Vůbec nevím jak rozúčtovat, zaúčtovat. Pokaždé to tu bylo jinak, můžete mi poradit jak to má vypadat? Vše tedy na 384? A co s DPH? také 384? Vůbec netuším, děkuji za pomoc.
Zobrazit odpověd

Oznámení o prodeji podílu na právnické osobě  05.08.2019
Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat na jednu věc ohledně prodeje firmy. Firma byla prodána druhému majiteli (více než 5 mil.). Jedná se o právnickou osobu. Bylo mi řečeno, že mám "nějaký" formuláře zaslat na finanční úřad, ale nevím vůbec který. Dívala jsem se na internet a tam jsem našla jen Oznámení o osvobozených příjmech podle §38V zákona o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Toto asi není určitě ono, protože se to týká fyzické osoby. Děkuji moc za radu.
Zobrazit odpověd

Vyúčtování služeb při změně nájemce  23.07.2019
Dobrý den, prosím o pomoc – dvě společnosti s.r.o., plátci DPH spolu sepsaly dodatek k nájemní smlouvě o postoupení smlouvy, dle kterého společnost A (nájemce č. 1) převádí na společnost B (nájemce č. 2) veškerá svá práva a povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy. Ve smlouvě je uvedeno, že vyúčtování záloh na poplatky za služby uhrazených nájemcem č. 1 bude pronajímatelem řešeno výlučně s nájemcem č. 2. s tím, že případné vypořádání mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2 v této souvislosti bude (resp. může být) součástí samostatné smlouvy mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2. Žádná taková smlouva ale není. Prosím o radu, jakým způsobem „převést“ a zaúčtovat již zaplacené zálohy a z nich uplatněné DPH nájemcem č. 1 na nájemce č. 2., když vyúčtování služeb bude vystavené celé na nájemce č. 2 ? Vedu účetnictví oběma společnostem. Děkuji!
Zobrazit odpověd

Sankce za pozdě vyfakturované činnosti  19.07.2019
Dobrý den, Doufám, že dostatečně zformuluji to na co by jsem se chtěl zeptat. Jsem naprostý lajk. V rodině je firma kdy jsme plátci DPH já zde figuruji jako zaměstnanec. Pro jednu firmu(Zadavatele) jsme zaměřovali nějaké prostory. Tyto prostory byli zaměřeny k jednotlivým smlouvám, které firma( Zadavatel) uzavřela. Posléze jsem vystavoval faktury bohužel protože mě nikdo neupozornil faktury byli vystaveny po delší době jak 15 dní. Příznávám svou chybu. Faktura byla rozepsána a bylo zde rozepsáno vždy jaký prostor jakému klientovi se vždy zaměřil. Vystaveno celkem 5 Faktur. Zaměření proběhlo letošní rok od 31- března-31 května. Firma( Zadavatel) dle mých informací by dokázal proplatit faktury. Ale účetní naší firmy tvrdí, že zde můžou na finančním úřadě vzniknout sankce. Za opožděné faktury. Prosím o vysvětlení. Případně sankce jaké jsou. A jestli sankce se berou za každou položku ve faktuře či se jedná pouze sankce za fakturu. A kolik by takováto pokuta mohla činit. Moc Děkuji za radu.
Zobrazit odpověd

Chybně vykázaná ztráta při nulových příjmech  09.07.2019
Dobrý den, s.r.o. má asi 4 roky po sobě jen pár drobných nákladů, ale jen v jednom roce jednu tržbu. V daňových přiznáních k dani z příjmů byly náklady uvedeny jako daňově uznatelné, ale nejsem si jistá, když náklady negenerují žádné tržby, jestli nemají být daňově neuznatelné. Pokud ano, má se podat dodatečné DAP za roky, kdy nebyla žádná tržba? Na kterém řádku to uvést? Hrozí pokuta, když se dodDap podá/nepodá (daň je vždy 0)? Má se nějak zohlednit v účetnictví, že firma nemá tržby (např. poznámka v příloze k účetní závěrce)? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd


Cestovní náhrady jednateli  13.06.2019
Dobry den, Jednatel ma smlouvu o vykonu funkce za 500 Kc. Ve smlouve je uvedeno, ze ma narok na cestovni nahrady. 1) musi byt ve smlouve uvedeno i narok na kapesne 40 %, pokud mu ho poskytujeme na zahranicni cesty? 2) V predchozich odpovedich jsem nalezla neco o navyseni cestovneho o 15 %? Podle jakeho paragrafu muzu uplatnovat? (normalni s.r.o prodavajici sluzby) 3) pronajem dodavky (v majetku s.r.o) za 500 Kc mesicne subdodavateli (OSVC). Do zahranici jedou dve firemni auta, z nichz jedno ridi jednatel a druhe subdodavatel OSVC (veze dalsi subdodavatele) , u kterych existuje smlouva o pronajmu (mohou ho pouzivat, ale i nemusi a za to plati 500 Kc). Muze byt listek za PHM uplatnen k obema autum? Myslite, ze je to cena obvykla? Pokud ne, kdo by mel problem? OSVC nebo s.r.o. Dekuji
Zobrazit odpověd

Zaúčtování náhrady škody na autě  17.05.2019
Dobrý den,zaměstnanec naší firmě způsobil škodu na vozidle. Nechali jsme si škodu uhradit rozpočtem a spoluúčast 5.000,- dali zaměstnanci k náhradě. Pojišťovna vypočetla škodu na 17.358kč, na náš účet pojišťovna poslala 12.358kč a 5.000kč je spoluúčast. V servise nám vozidlo opravili za 21.430kč, doplatek 9.072kč šel přímo na servis. Potom nám pojišťovna poslala vyjádření, že udělala chybu a měla poslat jen 4.072kč, a naše firma vracela pojišťovně 5.000kč na účet. Prosím jak zaúčtovat?
Zobrazit odpověd


Chybná fakturace základního kapitálu  07.04.2019
Dobrý den, založili jsme nové s.r.o. k 18.3.2019 a k tomuto datu jsem vytvořila zahajovací rozvahu a otevřela jsem účty 701/411 a 221/701 1000 Kč. Ovšem základní kapitál byl splacen společností, která vznik zřizovala a ta ho vložila na náš bú. Při účtování zřizovacích výdajů jsem narazila na faktuře (od zřizovací společnosti) na položku "základní kapitál" 1 000 Kč - kam prosím tuto položku z faktury účtovat? Děkuji V
Zobrazit odpověd

Zaúčtování nesprávné faktury  06.04.2019
Dobrý den, v prosinci 2018 jsem zaúčtovala přijatou fakturu za právní služby . Požadovali jsme však doplňující rozpis prací. Fakturu jsme nezaplatili, protože rozpis nepřišel . Právník doposud neodpověděl ani požadovaný rozpis neposlal. Nereaguje , ani na výzvu přes datovou schránku. Jak máme postupovat, když nám nepošle storno-dobropis faktury . DPH uplatněno nebylo. Děkuji Marie
Zobrazit odpověd

Sádrokartonová příčka jako technické zhodnocení  04.04.2019
Dobrý den , v nemovitosti měním budováním sádrokartonových příček dispozici kanceláře ( z jedné dvě) pro nájemce. Musím účtovat jako TZH (tyto náklady s ostatním TZH na dané nemovitosti přesáhnou 40 tis./rok) nebo tuto příčku mohu dát do oprav? Po 2 letech příčku opět ruším. Děkuji.
Zobrazit odpověd




Náhrada manka (zpronevěry) zboží  25.01.2019
Dobrý den,prosím o radu, jak mám zaúčtovat splátku za zpronevěřené zboží, jako daňový nebo nedaňový příjem? Měla bych dát i do EET? V roce 2010 nám zaměstnanec zpronevěřil zboží za 100.000,- s DPH, šetřila to policie,byl soud a byl odsouzen nepodmíněně s tím, že musí dluh zaplatit.Na konci roku 2010 jsem z výdajů odečetla 83.333,- bez DPH jako nedaňový výdaj za chybějící zboží. Teď mi po osmi letech 27.9.2018 tento bývalý zaměstnanec uhradil první splátku za zpronevěřené zboží ve výši 11.000,- a domluvil si splátkový kalendář, že zaplatí každý měsíc 10.000,-. Vedu daňovou evidenci.
Zobrazit odpověd

Postoupení závazku  23.01.2019
OSVČ, který založil s.r.o. a nyní paralerně fungují oba. Z OSVČ se odkupuje majetek. V OSVČ již není moc peněz a zůstala tam nepslacené půjčky ve výši 300tis. od fyzické osoby nepodnikatele. Je možné postoupit nepslacenou půjčku do s.r.o.? Je to tak, že pokud by šlo k postoupení, musí OSVČ dodanit postoupení pohledávky, tedy zvýšit si ZD o 300tis.? V s.r.o. by se to poté jak účtovalo?děkuji
Zobrazit odpověd

Dvě auta ze sedmi na paušální výdaje na dopravu  22.01.2019
Dobrý den, máme dotaz k paušálu na dopravu: Jsme s.r.o., vlastníme 7 vozů, které používáme k podnikání, platíme za ně silniční daň, analyticky máme rozúčtováno PHM podle jednotlivých vozů. Lze uplatnit na 5 vozů výdaje skutečné a na 2 vozy paušál na dopravu? Děkuji za odpověď . C P
Zobrazit odpověd

Vedení účetnictví jednatelem  16.01.2019
Dobrý den,s.r.o. má 2 společníky,kteří jsou zároveň jednateli této s.r.o. Jeden z nich podniká jako OSVČ-účetní ,přičemž i s.r.o. má oprávnění - na vedení účetnictví,nikomu ale tyto služby neposkytuje.Naopak jednatel-společník má své dlouhodobé klienty,má své prostory,svoje vybavení,a chce fakturovat svému s.r.o. za cenu obvyklou.Je to možné nebo se v tomto případě pohlíží na příjem jednatele jako na příjem ze závislé činnosti?Děkuju za odpověď P
Zobrazit odpověd

Zaúčtování DPH vyžádaného z jiné země EU  16.01.2019
Dobrý den,vedeme DE, pokud nám vrátí dph ze zemí EU za rok 2018 např. v kvěknu 2019,většina je z pohonných hmot a mýt, tak má otázka je : 1) promítne se nějak do našeho přiznání k dph a KH a případně do jakého období? 2)částka vráceného dph z eu se v roce 2019 zaúčtuje jako příjem z podnikání? Děkuji H
Zobrazit odpověd

Pohledávky a závazky při likvidaci  16.01.2019
Dobrý den, provádíme dobrovolnou likvidaci s.r.o..Mám dva dotazy: 1) V počátku podnikání tj. v roce 1994 jsme měli 2 souběžné firmy a to nově založené s.r.o. a FO. FO měla dobíhající zakázky ale fyzicky to už provádělo s.r.o., finanční plnění šlo dle uzavřených smluv FO a tato to přeposlala PO bez žádné vydané faktury. Účetní u PO to zaúčtovala jako výpomoc od FO. Teď víme, že to byla chyba. Teď nám to stále visí v hlavní účetní knize na účtu 325100 Ostatní závazky. Je to docela větší částka (1.200.000,00Kč). Kam to zaúčtovat aby se to již neukazovalo v HUK? Na podrozvahový účet? 2) Na účtu 311100 a 321100 máme několik faktur tzv. Starého bloku na které jsme neudělali opravné položky. A ty nám tam stále visí. Co s tím můžeme udělat? Děkuji za odpověď Jiří Holejšovský – likvidátor Leman-International s.r.o. – v likvidaci Staré Město Na Zbytkách 10 738 01 Frýdek-Místek
Zobrazit odpověd

Úmrtí společníka s.r.o.  05.01.2019
Dobrý den, jak postupovat při úmrtí společníka spol. s r.o. - musí se udělat ke dni úmrtí účetní uzávěrka? Jednatel vložil do firmy bezúročnou půjčku - firma je ve ztrátě a nebude mít na vyplacení bezúročné půjčky dědicům, předpokládám, že i půjčka bude předmětem dědictví po společníkovi. Děkuji za odpověď J
Zobrazit odpověd

Účtování pojistné události  11.12.2018
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, způsobili jsme klientovi škodu, pojišťovna vyplatila klietovi pojistné plnění a spoluúčast má doplatit naše firma. Do účetnictví si zaúčtuji pouze tu spoluúčast nebo zaúčtuji celou způsobenou škodu do nákladů a do výnosů celé pojistné plnění? A tím mi vznikne v účetnictví ten rozdíl spoluúčasti, který uhradím. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd