Online poradna

Kategorie

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 8 výsledků v kategorii Zaměstnanci

Cestovné a stravné při zaměstnání „na dohodu”  16.06.2006

„Jako Tělovýchovná jednota potřebujeme zajistit trenérskou činnost u jednoho z oddílů. Podle § 51 Občanského zákoníku uzavřeme smlouvu s fyzickou osobou. Smlouvu uzavřeme na dobu určitou (půl roku) a rozsah práce je stanoven na max. 100 hodin celkem. Protože se však jedná o důchodce, potřebovali bychom vědět, jakou formu odměny za tuto činnost můžeme poskytnout a jakou formou je nutné ji zdanit (pokud je to potřeba)? Předpokládaná výše odměny by neměla přesáhnout 3 - 4. tis za měsíc a je v ní zahrnuto i cestovné a stravné.“

Zobrazit odpověd

Cestovních náhrad se nelze vzdát  11.06.2006

Mám zájem zjistit, jestli jako pedagožka, která jede s dětmi na exkurzi do zahraničí, mám možnost zříci se nároku na uhrazení svých cestovních výloh s tím spojených neboli cesťáku. Bylo mi řečeno, že zříci se cesťáku nelze. Pokud by tato možnost byla, prosím o radu, jak to udělat. Jestli stačí čestné prohlášení, ve kterém se cesťáku zřeknu.

Zobrazit odpověd

Stravné - poměrné krácení  05.06.2006

Stravné, které se podle zákona snižuje o poskytnuté stravování, se snižuje o např. 20 % za snídani, 40 % za oběd a 40 % za večeři. Naše firma má stanové stravné za 5-12 hod. 58,- Kč, za 12-18 hod. 88,- Kč a víc než 18 hod. 165,- Kč. Pokud má zaměstnanec nárok vzhledem k počtu hodin na 88,- Kč, ale byl mu poskytnut oběd, z jaké částky vypočítám 20 %? Z 88,- Kč, na které má nárok, nebo ze 165,- Kč, což je nad 18 hod. jako stravné na celý den?Ze zákona totiž není možné to zjistit, protože se zde uvádí, že se stravné se úměrně krátí z určené výše stravného. Co je to učená výše? Když pojedou dva zaměstnanci a jeden z nich se vrátí dřív, bude mít nárok na 58,- Kč, druhý vzhledem k počtu hodin na 88,- Kč, tak výpočtem z 58 a 88 Kč každému snížím stravné o jinou částku. Prvnímu o 23,- Kč a druhému o 35,- Kč. Pokud bych vypočítala 40 % ze 165,- Kč, tak bych oběma snížila stravné o 66,- Kč. Takže by první stravné vůbec nedostal.

Zobrazit odpověd

Služební cesty automobilem evidovaným v obch.majetku zaměstnance-podnikatele FO  22.05.2006

„Máme zaměstnance, který je zároveň podnikatelem-FO a má ve svém obchodním majetku osobní automobil. Jestliže při pracovní cestě jako náš zaměstnanec použije toto auto, na jaké cestovní náhrady má v rámci vyúčtování pracovní cesty nárok?“

Zobrazit odpověd

Základ pro 1% navýšení základu daně zaměstnance za používání služeb. automobilu  17.05.2006

„Firma poskytuje služební automobil zaměstnanci pro soukromé účely. Firma automobil získala převodem leasingové smlouvy. Majitelem je leasingová společnost. Pro výpočet 1%, o který se zvyšuje základ daně z příjmu zaměstnance, se považuje „vstupní cena” - celková cena (cena nového automobilu), nebo je to „zbytek” leasingu?“

Zobrazit odpověd

Dohoda o provedení práce - pravidelná výpomoc  17.04.2006

„Chci zaměstnat studentku na výpomoc na základě dohody o provedení práce. Podepíše u mne tzv. Prohlášení k dani z příjmu. Měsíčně ji chci dávat odměnu 4.000 Kč. V tom případě mohu uplatnit měsíčně z příjmu nezd.částky 3170+950 = 4120, odečíst od příjmu a daň je pak nulová.(pozn. to platilo samozřejmě pro r. 2005, nyní jsou slevy na dani,vím o tom).Omezení do 100 hodin ročně dodržím. Mohu tuto DPP obměňovat každý měsíc ve zdaňovacím roce? Musím na každý měsíc dělat novou smlouvu, tj.DPP nebo stačí udělat jednu (rámcovou) na celý zdaňovací rok a dle skutečně odpracované práce ji měsíčně odměňovat? Každý měsíc totiž mám pro ni práci, více či méně. Není zde nějaké omezení? Takto ji chci zaměstnávat než dostuduje, což bude za 2 roky, pak bude zaměstnána na hlavní pracovní poměr.“

Zobrazit odpověd