Online poradna

Otázka:

Dar partnerce

Dobrý den, Rád bych své partnerce věnoval svou druhou nemovitost, ve které nyní nežijeme (jde o domek na malé vísce). S partnerkou žijeme více než rok (máme stejnou trvalou adresu již i v občanských průkazech více než rok) v mém prvním domě. Dočetl jsem se, daň z darování nemovitosti se nemusí platit v případě že jsme s partnerem žijtete více jak rok ve společné domácnosti (viz. Podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona o daních z příjmů je darování nemovitosti považováno za bezúplatný příjem, který je osvobozen od daně z příjmů: 1) od příbuzného v linii přímé a vedlejší… 2) od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.) Nerozumím tomu, zda mohu partnerce věnovat svou druhou nemovitost a přitom neplatit daň z převodu nemovitosti, ve které nežijeme a tudíž ani neni vedena v občanských průkazech, ale chápu to že by to neměl být problém, je tomu opravdu tak? A jak se případně toto před státem prokazuje? Děkuji a jsem s pozdravem Petr B.
Odpověď:

Pro prokázání nároku na osvobození nestačí společná adresa v občance (tu mají nakonec i sousedé z jednoho domu, kteří se ani nemusí znát), ale je potřeba prokázat, že společně hospodaříte se společnými prostředky. Pokud např.by partnerka nevydělávala a vy jste ji živil, pak je to snadné, jinak budete muset umět nějak prokázat, že máte společné peníze, ze kterých platíte nájem, partnerka se stará o domácnost (vaří Vám, pere Vám) a Vy za to platíte nájem, popř. něco obdobného. Konkrétní způsob není předepsán.

Jen upozorňuji, že pokud by tržní hodnota přesáhla 5 mil. tak je potřeba nepeněžní příjem nahlásit (i když se nezdaňuje). pb